reklama

Google Play Services 4.4 obsahují řadu skrytých novinek.

Google Play Services 4.4 obsahují řadu skrytých novinek.
2014-05-09T19:23:39+02:00
• 9. 5. 2014
1

Před pár dny Google vypustil novou aktualizaci Google Play Services a sice verzi 4.4. Ta zdánlivě obsahovala pouze pár relativně drobných změn, ale při prozkoumání APK balíčku bylo odhaleno několik dalších prozatím skrytých novinek. Prvním rozdílem je 18 nových oprávnění. Většina z nich není nijak důležitá, ale některé souvisí s Hangouts, SMS a recovery. Některá z těchto oprávnění byla doposud součástí Google Services Frameworku.

Google-Play-services-Apktablets.com-

Významnou novinkou v této verzi je podpora Android Wear, což napovídá, že pro hodinky se systémem Wear pravděpodobně nebude nutné instalovat speciální aplikaci, protože veškeré funkce budou obsažené v Play Services.

Tato verze Google Play Services obsahuje také informace související s Hangouts, SMS a Google Voice. Google chystá propojení těchto tří služeb do jedné aplikace Hangouts, ale není jisté, proč se zmínky o tom objevují i v GMS. Naskytuje se tak možnost, že Google chystá zveřejnění Hangouts API pro vývojáře, kteří budou moci využívat některých, ne-li všech funkcí Hangouts.

Další velkou novinkou je plně funkční služba pro aktualizaci systému, která je identická s tou, která se nachází v čistém Androidu. S tím možná souvisí nové oprávnění android.permission.RECOVERY, které jsem již zmiňoval. Je však záhadou, jelikož pro aktualizaci systému jsou úplně jiné požadavky. Není také jisté, proč by každý telefon měl obsahovat službu pro aktualizaci systému od Googlu.

Google neplánuje vydávat pro všechny telefony vlastní aktualizace, ani nehodlá aktualizovat části systému postižené nějakou bezpečností chybou, jakou byla například chyba OpenSSL nazvaná Heartbleed, protože to by bylo proti dohodám, které Google s výrobci uzavírá. Jedním z možných vysvětlení je souvislost s nedávno odhaleným projektem Silver.

Je možné, že aktualizace pro telefony řady Silver bude dodávat Google samotný a ne výrobce daného smartphonu. Tím by se zařízení, která budou součástí projektu Silver, dostala plně do rukou Googlu, který by měl na starosti všechno – od marketingu přes podporu a záruku až po software telefonu. To by znamenalo, že se projekt Silver nebude téměř v ničem lišit od současných zařízení Nexus.

V neposlední řadě pak GPS 4.4 obsahuje zmínky o funkci, která bude umožňovat uživateli regulovat oprávnění některých aplikací. Zřejmě bude k dispozici pouze pro Google aplikace a aplikace třetích stran využívajících Play Services. Dle extrahovaného XML to bude například povolení aplikací přihlašovat se do služeb od Googlu pomocí účtů uložených v zařízení (paradoxně zmiňuje i dávno zrušené služby jako iGoogle a Google Health). Podle všeho se tato služba bude podobat aplikacím starajících se o root oprávnění, jako jsou SuperSU, Superuser a další.

Extrakce XML souborů z APK balíčků není nijak spolehlivým zdrojem. V tomto případě jsou zde různá nová oprávnění a názvy nových funkce, z kterých nelze vyvozovat závěry. Je tak možné, že se skutečnost bude velmi lišit od současných spekulací.

Zdroj: androidpolice.com

reklama
reklama

Jan Polášek

Technologický nadšenec, fanoušek Googlu a jeho služeb, milovník čistého Androidu bez nadstaveb, začínající webový vývojář a politickým smýšlením libertarián.

Komentáře

Michal1000

23. 5. 2014, 13:01

mam pocit ze tato verzia google-play-services rychlo vybija bateriu. Stava sa to aj niekomu inemu?

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim