reklama

Chytré kontaktní čočky od Googlu – mrkáním ovládneme zařízení patent

Chytré kontaktní čočky od Googlu – mrkáním ovládneme zařízení [patent]
2014-03-22T18:34:05+02:00
• 22. 3. 2014
2

Google v lednu tohoto roku představil projekt chytré kontaktní čočky, která bude zjišťovat hladinu cukru u uživatelů. Prozatím si budeme muset počkat, až se objeví první použitelné prototypy. Rozhodně se jedná o značný posun v pohodlí lidí s diabetem. Nyní se dozvídáme, že si Google chce patentovat multi-senzorové kontaktní čočky se zaměřením na ovládání nejrůznějších zařízení.

Patent byl podán v roce 2012, kdy se usilovně pracovalo na Google Glass. Ze specifikací se dozvídáme, že každá kontaktní čočka bude vybavena několika senzory, které budou snímat mrkání oka. Ty zajistí vysokou přesnost, aby bylo rozpoznána například délka mrknutí nebo jen přimhouření.

Patent popisuje i situaci, kdy si uživatel nasadí do obou očí kontaktní čočky. V tomto případě by pak systém dokázal rozpoznat, jestli jste například mrkli jen jedním okem. Systém vyhodnocování bude zaměřen na co nejvyšší přesnost, aby následně vývojáři mohli přiřadit každému typu mrknutí různé příkazy.

6a0168e68320b0970c01a73d96529a970d-800wi

Google zřejmě pomýšlí na možnost ovládání nejrůznějších zařízení. Kromě smartphonů, tabletů a Google Glass budeme moci ovládat třeba i televizi nebo přehrávač. Možná se dočkáme spojení i s automobily. Komunikace bude samozřejmě probíhat bezdrátově.

Asi se ptáte, jak bude zajištěna dodávka energie do tak malého zařízení, jako je kontaktní čočka. Počítá se zdroji jako jsou baterie, kondenzátory, rádiové nebo tepelné zdroje, či dokonce fotovoltaický článek. Zde bude hodně záležet na dostupnosti technologií a jejich miniaturizace.

Celkové uspořádání všech elektronických součástek by nemělo nijak bránit ve výhledu. Tudíž zatím nemusíme počítat s mini displejem přímo v oku. V tomto případě budeme jen mrkat, abychom ovládli elektroniku kolem nás.

Zdroj: androidpolice.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Milan Janda

22. 3. 2014, 22:58

tomuhle už může konkurovat jen ovládání myšlenkou

Dnes se tomu smejem,zitra je budem nosit všichni.husty jak daleko se dostem a kde je strop,to vi jenom google,ms,aplle

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim