reklama

Huawei Ascend D2 – smíšené pocity recenze

Huawei Ascend D2 – smíšené pocity [recenze]
2014-01-08T12:30:21+02:00
• 8. 1. 2014

Balení a úvod

Firma Huawei začala na našem trhu expandovat poměrně nedávno. I přesto že její prvotní start nebyl nijak excelentní, dnes již má ve svém portfóliu zařízení, která míří na hlavy většině vlajkových lodí renomovaných výrobců. Jedním z pilotů, zastupující třídu top smartphonu, byl bezesporu Huawei Ascend D2. Jak si tato vlajková loď poradí v naší recenzi a má Huawei šanci na úspěch? To se dozvíte již níže.

20131214_124723

Huawei Ascend D2 mi k recenzi dorazil opět z e-shopu Alza. O příkladném balení nemusím ani hovořit. Přejdu rovnou k samotné krabičce. Ta je klasických rozměrů dnešních balení většiny smartphonů. Jedná se o bílý obdélník s grafikou samotného zařízení. Po nakouknutí do krabičky vidíme telefon, pod ním brožurky s přibalenou jehlou, sloužící pro vyjmutí slotu na microSIM kartu, a v poslední řadě krabičku s příslušenstvím, jako je microUSB kabel k připojení k PC či na koncovku nabíječky, koncovku nabíječky, která je poněkud větších rozměrů a v poslední řadě sluchátka nijak neexcelující svou kvalitou, která neobsahují ani pozlacený konektor k příjmu větší čistoty zvuku.

Na závěr se vám dostane ještě překvapení v podobě redukce z microUSB na klasické USB, kterou můžete použít k připojení externí klávesnice, myši, a podobně. To je, co se balení týče, vše.

DESIGN

Design Ascendu D2 byl prvotním prvkem, který mě již v úvodu příjemně oslovil. Jedná se o kombinaci líbivého, lesklého, bílého plastu, který je na zádech s kovovým, stříbrným rámečkem obepínajícím celé zařízení a v neposlední řadě skleněnou plochou pocházející s firmy Corning, známou pod názvem Gorilla Glass.

20131214_124432 20131214_124438 20131214_124446

Telefon se perfektně drží v ruce díky zaobleným rohům a zádům. Design bude přitažlivý především pro ženy, které si určitě potrpí na bílou barvu, v níž je toto zařízení v prodeji. Abych design pouze nechválil, zmíním i zápory v podobě například vyšší váhy, z důvodu použití kovového rámečku. Dalším faktem taktéž zůstává to, že samotný rámeček bude trpět vyšší náklonností k viditelným škrábancům, které například na plastu nelze až tak znát.

KONSTRUKCE

Konstrukce je typu unibody, tudíž baterii uživatelsky nevyměníme a do zařízení se taktéž nedostaneme. Tedy alespoň ne oficiální cestou, bez ztráty záruky. Rozměry smartphonu jsou: 140x71mm, tloušťka v nejširším bodě dosáhla 9,4 mm, zde musím podotknout, že tato hodnota je zkreslující, neboť díky zaobleným zádům, vám ta tloušťka nijak extrémní nepřijde. Váha se zastavila na hodnotě 170 g, což je opravdu docela dost a je to právě zřejmě díky použitému kovovému rámečku.

Osobně mi váha nijak nevadila, ovšem pokud byste byli již zhýčkáni dnešní velmi nízkou hmotností většiny zařízení, budete si zvykat delší dobu. Pojďme si popsat konstrukční prvky. Na levém boku není vůbec nic. Na pravém boku se netradičně shora nachází tlačítko, sloužící pro vypnutí/zapnutí displeje či telefonu a pod ním je klasická kolébka hlasitosti. Netradičně podotýkám právě proto, že tlačítko vyp/zap se vetšinou nachází pod kolébkou hlasitosti, zde je tomu naopak, tudíž zvykat jsem si musel delší dobu.

20131214_124221 20131214_125446

Obě tlačítka jsou z kovu, což velmi chválím. Tento detail přispívá k celkovému pozitivnímu dojmu. Na horní hraně zleva vidíme klasickou zdířku microUSB konektoru. Vedle ní se nachází dírka, do které zapíchneme přiloženou, výše zmiňovanou jehlu a posléze dojde k vysunutí slotu na microSIM kartu, který se nachází na pravé straně. Na spodní hraně vlevo a vpravo vidíme 2 dírky mikrofonu, pomocí kterých můžeme dokonce nahrávat stereozáznam, což tradiční pro dnešní smartphony určitě není.

Vlevo se nachází 3.5mm jack konektor a vedle něj jsou už klasické dírky, pod kterými je schován reproduktor, u něhož musím zmínit jeho poměrně dobrou kvalitu a především vysokou hlasitost. Ta je o 30 procent vyšší, než bývá u mobilních zařízení zvykem, s výjimkou HTC a jejich modelové řady ONE. Tuto vlastnost chválím. Ještě zmíním přítomnost dohromady 4 plastových pásků, nacházejících se po stranách vrchní a spodní hrany, které slouží k oddělení kovového rámečku pro lepší příjem signálu.

20131214_125440 20131214_125434

Záda obsahují ve středu umístěnou čočku 13mpx fotoaparátu, která je mírně vystouplá na povrch. Vedle ní vpravo je, už v pořadí 3., dírka mikrofonu, sloužící k nahrávání videí. Nad ní se posléze ještě více vpravo nachází klasická přisvětlovací LED dioda, sloužící k pořizování snímků ve špatných světelných podmínkách. Pod čočkou se nachází posléze už pouze logo s nápisem Huawei. Na čelní straně nahoře zprava je umístěna čočka předního 1.3mpx fotoaparátu, která dokonce dokáže pořizovat videozáznam v HD kvalitě.

Vedle ní se nachází tradiční dvojice senzorů, v podobě senzoru snímání okolního světla, sloužícího pro automatické nastavování jasu, a senzoru přiblížení, který vám zajistí vypnutí obrazovky během telefonování. Vedle těchto senzorů se ukrývá vícebarevná informační LED dioda, která vás upozorní na jakoukoliv zmeškanou událost. Její viditelnost je velmi dobrá a to i ve všemožných pozorovacích úhlech.

20131214_124453 20131214_124645 20131214_124512

Uprostřed už vidíme stříbrnou mřížku sluchátka a pod ní už pouze nápis Huawei. Pod těmito prvky se nachází ve svém době první dispej, pyšnící se rozlišením 1920×1080 pixelů, označený názvem FullHD. Displej dosáhl uhlopříčky 5 palců. To je k popisu konstrukce vše, ovládací tlačítka se nachází na displeji, jak to známe například z modelové řady od Google – Nexus. Dalším plusem je zvýšená odolnost proti prachu a vodě, která je označena certifikací IPX 5/4, což v praxi znamená, že mobil může být pokropen vodou či vystaven nadměrnému prašnému prostředí, ovšem není už tak odolný jako například Xperie z, kterou je možné i potopit do vody. Každopádně tuto výhodu uvítá určitě nejeden uživatel.

DISPLEJ

Jak jsem již zmiňoval výše, Huawei Ascend D2 disponuje jedním z prvních FullHD displejů, jehož rozlišení čítá 1920×1080 pixelů. Displej se rozprostírá do úhlopříčky 5 palců. Tyto údaje nám ve výsledku zobrazují obraz o jemnosti úctyhodných 443  PPI. Takto jemný displej vám umožní čtení maximálně oddálených webových stránek. Bez nutnosti zoomování uvidíte krásně ostré písmo. Taktéž jsem zastánce názoru, že toto rozlišení je pro lidské oko již příliš a jednotlivé pixely opravdu stěží rozeznáte i při bližším zkoumání. Displej byl vyroben technologií LCD IPS+.

20131214_124718 20131214_124635 20131214_124627

Barvy jsou velmi věrné, nejsou tak syté jako u superAMOLED displejů, nicméně komu by i přesto vadilo barevné podání, Huawei nabízí možnost nastavení teploty displeje, což hodnotím velmi kladně. Pozorovací úhly jsou naprosto špičkové, nedochází k absolutně žádné degradaci barevného podání při náklonu a čitelnost samotného panelu na slunci, je taktéž perfektní. Pro představu, můžete zavítat na náš youtube kanál, kde byl telefon natáčen za velmi slunečného počasí a je vidět, že i při náklonu byl stále čitelný. Za displej uděluji obrovské +.

HARDWARE

Uvnitř tohoto smartphonu pracuje čtyřjádrový procesor Hi-Silicon K3V2 , který pochází přímo ze stáje Huawei s frekvencí 1,5 GHz. Paměť Ram dosáhla hodnoty 2 GB. Tato sestava, jak se dočtěte i ze zahraničních serverů, je vyrobená zastaralou technologií a tento fakt se zřejmě nepříjemně podepisuje i na finálním výkonu. Po zapnutí přístroje máme k dispozici 1032 MB volné paměti, 604 MB je posléze využíváno systémem, respektive i widgety na ploše apod. a zbylých cca 400 MB si zabírá samotný systém již v základu. Tyto údaje jsou papírově lákavé, ovšem když dojde k zatížení přístroje více aplikacemi najednou, respektive i spuštěnými hrami, začnete pociťovat jeho nedostatky, například občasné trhání či zamrzání.

Screenshot_2013-12-18-19-21-21 Screenshot_2013-12-18-19-21-28

Nepříjemného výsledku se mi dostávalo během testování i při hraní klasických her GTA III s maximálním nastavením grafiky a Reále Racing 3, obě hry byly poznamenány sekáním a nepěknou grafikou. Skóre v Antutu benchmarku dosáhlo 15838 bodů. V celkové příčce se posléze tento smartphone umístil těsně nad Htc One X. Po stránce výkonu Huawei Ascend D2 opravdu silně zaostává a tragicky prohrává. Abych nebyl ale pouze kritický, musím říci, že multitasking fungoval poměrně dobře a spolehlivě, reakce byly rychlé, nicméně pokud jste opravdu náročnější uživatel, deficitu v oblasti plynulosti si po čase začnete všímat.

Screenshot_2013-12-18-19-21-32 Screenshot_2013-12-18-19-21-44

Uvnitř zařízení se nachází ještě například gyroskop, GPS čip, Wi-Fi modul, Bluetooth a to je v podstatě vše. Bohužel u této vlajkové lodi se nám nedostane požitku z LTE připojení či výhod NFC čipu. V poslední řadě zmíním, že tento smartphone taktéž neobsahuje slot na paměťové microSD karty, a tak si budete muset vystačit pouze s integrovanou vnitřní pamětí, která disponuje hodnotu 32 GB.

SOFTWARE

Huawei Ascend D2 obsahuje v základu systém Android ve verzi 4.1.2 Jelly bean. Obsahuje taktéž grafickou nadstavbu firmy Huawei zvanou EmotionUi. Od uvedení do prodeje obdržel pouze jedinou aktualizaci, která ani nebyla aktualizací systému na vyšší verzi, nýbrž pouze opravnou aktualizací. Ta měla za úkol doladit drobné chybičky.

Softwarová podpora u tohoto modelu je tragická. Pátral jsem na internetu všude možně i na zahraničních serverech a nikde jsem se nedopátral jediné informace o budoucí aktualizaci, třeba pouze na Android 4.2, nemluvě o tom, že dnes už se řeší aktualizace na nejnovější Android, aka 4.4 KitKat. Tento fakt mě velmi zklamal. A v tomto směru si zaslouží Ascend D2 obrovskou dávku kritiky.

Screenshot_2013-12-18-19-22-12 Screenshot_2013-12-18-19-21-56

Pojďme si i přesto tento software představit. Uzamykací obrazovka je velmi podobná uzamykacím obrazovkám z telefonu řady Nexus, s verzí Androidu 4.0. Nahoře se nachází ukazatel času a data a pod ním už si všímáme kolečka pro odemknutí, ve kterém tažením do 4 různých stran můžete ihned přejít do vámi navolené aplikace. Nanejvýš zde mohou být nastaveni pouze 4 zástupci, které si můžete svobodně editovat.

Po odemknutí se dostaneme na klasickou pohotovostní plochu, tvořenou volně editovatelnými kartami, kterých může být až 9. Na karty si klasicky můžete přidávat widgety a editovat si je dle svého uvážení. Novinkou je, že nástavba EmotionUi neobsahuje žádné menu se seznamem všech aplikací v telefonu, nýbrž je zde řešení známé například ze systému IOS, kde se všechny nainstalované aplikace shlukují na pohotovostních kartách. Nedokážu objektivně říci, zdali je to výhoda, či naopak, posoudit už musíte sami.

Screenshot_2013-12-18-19-23-34 Screenshot_2013-12-29-15-10-56

Přechod mezi jednotlivými kartami je vesměs plynulý, jak jsem ale zmiňoval v sekci hardware, pokud začnete telefon náročněji zatěžovat, začnou se projevovat mírné záseky či nestabilita. Rád bych zmínil prostředí multitaskingu, které vyvoláme stisknutím klávesy vpravo. To je obohaceno doplňkovými informacemi, které vám nahoře zobrazují, kolik paměti Ram máte využito a kolik je ještě volně k dispozici. Tento doplněk velmi chválím.

Otevřené aplikace jde posléze naráz ukončit stisknutím klávesy, která se nachází dole. Lze tím uvolnit velké množství operační paměti. Notifikační roleta, kterou vyvoláme stažením vrchní lišty směrem dolů, obsahuje opět ukazatel času a data a pod ním ovládací centrum, kde si můžete vypnout/zapnout WiFi, GPS, Bluetooth a podobně. Můžete si zvolit, kteří zástupci se vám zobrazují primárně, a tím si ovládací centrum přizpůsobit dle obrazu svého. Pod těmito zástupci už se nachází samotné zmeškané události a všelijaké notifikace.

Screenshot_2013-12-18-19-22-06 Screenshot_2013-12-18-19-23-24

Zmíním ještě například jeden z widgetů od firmy Huawei, který mě osobně oslovil a jeho název je MeWidget. Tento widget je velmi praktický a zobrazuje Vám na celkem malé ploše čas a datum, náhled fotogalerie, který je jako živá dlaždice, tudíž fotografie se stále mění, 2 rychlé zástupce, vámi zvolených 2 kontaktů a minipřehrávač. Osobně jsem si tento widget oblíbil a potěšilo mě že se vešel na plochu poloviny jedné karty. Kdybych měl všechny tyto widgety nastavovat manuálně, zabral bych místo na 3-4 kartách.

Screenshot_2013-12-29-15-22-43 Screenshot_2013-12-18-19-24-24 Screenshot_2013-12-06-08-13-59

Celkově systém je velmi podobný klasickému čistému prostředí Android, například v prostředí nastavení je to velmi zjevné, a proto zde nedochází k radikální změně jako třeba v případě TouchWiz od Samsungu. Na závěr musím zmínit a velmi pochválit Huawei za jednu velmi dobrou vychytávku, v podobě možnosti skrytí ovládacích kláves, které se nacházejí na ploše displeje. Dojde tak k tomu, že si již mnozí z vás nemusí stěžovat na zbytečné ukusování plochy celého displeje. Klávesy zpětně vyvoláme tažením směrem nahoru od spodního okraje. Tento doplněk velmi chválím.

FOTOAPARÁT

Fotoaparát Ascendu D2 je již na první pohled i papírově poměrně kvalitní. Papírové údaje taktéž tuto skutečnost potvrzují i v praxi. Huawei zasadil do svého vlajkového modelu 13Mpx fotoaparát s BSI snímačem, který opravdu exceluje jak v barevném podání výsledných snímků, tak v pozoruhodných detailech. Nikde nic nesplývá a fotografie jsou na přístroj, u kterého probíhalo při výrobě pár kompromisů,  opravdu výborné.

20131214_124301 Screenshot_2013-12-18-19-22-26

O fotografiích za horších světelných podmínek možná nemá moc cenu psát, jelikož si myslím, že si ještě pár let na kvalitní noční snímky z mobilních zařízení počkáme, nicméně pokud si umíte pohrát šikovně s nastavením i z Ascendu D2 vytěžíte poměrně obstojné fotografie ve špatných světelných podmínkách. Fotoaparát dokáže taktéž zaznamenávat videozáznam ve FullHD kvalitě odpovídající rozlišení 1920×1080 pixelů, který svou kvalitou taktéž spadá do nadprůměru. Za fotoaparát uděluji kladné body.

Ukázkové fotografie:

ipp ipp ipp ipp ipp ipp ipp ipp

GPS A BATERIE

Huawei Ascend D25 disponuje baterií o kapacitě úctyhodných 3000mAh, tato hodnota je papírově velmi oslnivá, nicméně v praxi bych baterii hodnotil spíše jako průměrnou. V mém klasickém režimu, nonstop zaplá data, synchronizace co 15 minut, pár sms, hovorů, hudba, videa z youtube, focení a jas nastaven na 75 procent jsem měl večer okolo 21. hodiny na displeji Ascendu D2 12 procent baterie. Výdrž není nejhorší, nýbrž není ani tak dobrá jako například u Lumie 1520, která má papírově stejně velkou baterii, ale v praxi se projevuje daleko delší výdrží než Ascend D2.

Screenshot_2013-12-18-19-22-58 Screenshot_2013-12-18-19-22-52 Screenshot_2013-12-18-19-22-42

Co ale musím pochválit, je nabití z 0 na 100 procent, které trvalo úctyhodnou 1 hodinu a 30 minut. To je poměrně krátká doba. Taktéž jsem si neodpustil otestovat GPS čip, kde nalezení mé polohy (v autě) , bez zapnutých jakýchkoliv dat, trvalo pouze 70 sekund. Tento výkon opět hodnotím kladně.

Závěr

Huawei Ascend D2 je přístroj plný kompromisů a já jsem již od raného začátku během testování s ním zažíval smíšené pocity. Zařízení vás zaskočí svým krásným a příjemný designem, dobrými vlastnostmi, jako je například skvělý fotoaparát, certifikace proti vodě a výdrž baterie. Na druhou stranu vás zcela jistě nepotěší nulová softwarová podpora a nedostatky výkonu, na které zejména náročnější uživatelé budou hákliví.

Ascend D2 bych, právě díky jeho barevnému provedení, doporučil zejména ženám, kterým softwarová podpora určitě nijak nevadí. Dále pak toto zařízení ocení méně nároční uživatelé, kteří neočekávají od svého smartphonu příliš. V poslední řadě bych chtěl podotknout, že z představených vlajkových lodí: Xperie Z, Galaxy S4, HTC ONE, vyšel tento model nejhůře. Jistě vás ale potěší jeho cenovka, která se pohybuje k dnešnímu dni okolo 8 tisíc korun. Za mě uděluji 7 bodů z 10.

Za zapůjčení Huawei  Ascend D2 pro účely této recenze děkujeme obchodu Alza.cz, kde jej můžete zakoupit za prodejní cenu  10 499 Kč s DPH .

alza

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Tomáš Orliczek

Za svůj život jsem vystřídal okolo 32 zařízení. Mám rád Android, který mě vždy nakrkne občasnou nestabilitou a nyní běžím na iOS 7, který mě začíná překvapovat nestabilitou s iPhonem 4s. Dělám už 9 let muziku, jezdím na koncerty, vydal jsem 3 alba a pár videoklipů.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat