Vodafone spustil první LTE-900 vysílače v Čechách aktualizováno

Vodafone spustil první LTE-900 vysílače v Čechách [aktualizováno]
2013-12-10T14:45:12+02:00
• 10. 12. 2013
3

Operátor dnes vydal tiskovou zprávu, kde informuje, že síť je nyní dostupná pro všechny zákazníky. V první vlně bylo spuštěno 65 vysílačů. Do konce roku 2013 chce Vodafone uvést do provozu téměř dalších 235 základových stanic.
1_dec10

 

Na mapě pokrytí je LTE 900 vyznačeno červenou barvou. Fialová vrstva reprezentuje 3G (UMTS) v pásmu 2100 MHz. Vodafone tyto dvě technologie slučuje pod pojem „Turbo internet“.

Veškeré informace včetně mapy plánovaného pokrytí, ceníku a speciálních nabídek naleznete na webu vodafone.cz/turbo. Seznam českých smartphonů a tabletů, které se připojí k LTE 900, naleznete v našem článku.

Původní článek

Před pár týdny Vodafone oznámil, že během 12 měsíců pokryje skoro celou Českou Republiku sítí čtvrté generace. K prvnímu spouštění mělo dojít právě během prosince.

Vodafone-LTE-4G-logo (1)

Společnost svůj slib dodržela a pár dní po startu posledního měsíce tohoto roku už běží několik desítek vysílačů. Jejich umístění je naprosto náhodné a zatím netvoří ucelené pokrytí nějaké lokality.

Jako běžný zákazník se ale k síti zatím nepřipojíte. Vše běží v takzvané testovací fázi a využít nové infrastruktury může pouze pár vyvolených. Konkrétně se jedná o techniky společnosti, kteří testují stabilitu a celkovou funkčnost připravované sítě.

Pokrytí bude dostupné v obcích zmíněných níže a jejich blízkém okolí. Vodafoní síť čtvrté generace zamíří nejprve na venkov. Pokud vás zajímají místa, kde bude během několika týdnů spuštěno LTE v pásmu 900 MHz, tak se jedná o:

  • D8 – Dušníky, Hrobce;
  • Krkonoše – Horní Maršov;
  • okolí silnice E48 – Hořesedly, Kněževes, Nesuchyně, Tucholovice;
  • R7 (Praha – Slaný) – Středokluky, Třebusice, Brandýsek;
  • R35 – Žďárek;
  • D1 – Kamenice.

Obyvatelé největších českých měst si budou muset ještě nějaký ten měsíc počkat. Společnost pravděpodobně čeká na přidělení potřebných frekvencí v pásmech 1800 a 2600 MHz. V prvním zmíněném pásmu jich má sice dost, ale část sítě je aktuálně využívá a běží na nich 2G (chcete-li GSM).

Všestranný Google

Zdrojem našich informací je orientační mapa pokrytí, kterou pomáhá vytvářet Google svým sběrem dat o umístění. Každý vysílač operátora má sadu jedinečných identifikačních kódů. Google si je ukládá do databáze včetně lokace, kterou umí pomocí různých algoritmů určit. Někteří lidé pak data z této databáze dokážou vydolovat.

Jednotlivé body na mapě znázorňují přibližnou lokaci, kde bude pokrytí dostupné v řádu několika týdnů. S troškou fantazie si tak můžeme odvodit budoucí pokrytí.
vodafone lte pokrytiOvšem Google není neomylný a na mapě nemusí být zobrazeny všechny lokality, které budou pokryty při tzv. první vlně spouštění.

Konkurence naopak začala už s pokrýváním Prahy a Brna. Během následujících měsíců by pak pravděpodobně mohla následovat další velká česká města.

Za informaci děkujeme Radkovi Zajícovi.

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Android programátor, co se zajímá o nejrůznější mobilní technologie a sítě.

Komentáře

Není to zrovna moc vysílačů. Ale pokud to bude opravdu celoplošné pokrytí, tak mi bude stačit i rychlost běžného 3G. Asi si co nejdřív pořídím simku Vodafonu.

Martin Cimbálek

6. 12. 2013, 18:12

No to jsem zvědav, jestli to bude opravdu 4G, nebo takové „4G“ jak slovenský Telekom…

Radek Zajic

6. 12. 2013, 19:29

Bude to takové „3G“, ale celoplošné (na rozdíl od 3G konkurence), s podporou na stávajících mobilech (např. Galaxy S4, takže žádný U:fon nebo Flarion od slovenského Telekomu).

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat