reklama

Operátoři si vydražili nové frekvence – kdo bude mít nejrychlejší LTE?

Operátoři si vydražili nové frekvence – kdo bude mít nejrychlejší LTE?
2013-12-26T09:47:42+02:00
• 26. 12. 2013
1

Druhá aukce o LTE kmitočty se blíží ke svému zdárnému konci. ČTÚ oznámil, že si operátoři úspěšně rozdělili vydražené frekvence. My vám přenášíme grafický přehled všech těchto přídělů.

SONY DSC

V aukci se dražily frekvence v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz. V tomto článku si projdeme postupně všechna tři spektra v naší zemi. Součástí bude také přehled maximálních rychlostí budoucích LTE sítí.

Hned na začátku si budeme muset vysvětlit dva základní pojmy:

 • downlink – blok frekvencí využívaný pro přenos dat směrem k uživateli (= pro download/stahování souborů);
 • uplink – blok frekvencí využívaný pro přenos dat směrem k vysílači (= pro upload/nahrávání souborů).

800 MHz

 • Technologie : LTE
 • Spuštění provozu LTE: 1. pololetí 2014
 • Downlink: 791 – 821 MHz
 • Uplink: 832 – 864 MHz

Každý operátor v tomto pásmu získal 2×10 MHz. Tisková oddělení se sice chvástala, že jejich společnost „má nejvíce“, ale pravda je jinde. Všichni operátoři budou mít stejné příležitosti, jak využít příděly ke svému užitku.

800MHz

1800 MHz

 • Technologie: 2G (GPRS, EDGE), LTE
 • Spuštění provozu LTE: červen 2012 (O2)
 • Downlink: 1805.2 – 1879.8 MHz
 • Uplink: 1710.2 – 1784.8 MHz

Takzvané DCS pásmo má celkovou šířku 74,6 MHz. První příděly operátoři získali již před několika lety a právě díky letošní aukci mohli své bloky ještě rozšířit. Všichni tři využívají tyto frekvence pro poskytování GSM služeb.

Aktuálně nejširší spektrum má pronajaté Vodafone a teoreticky by mohl spustit LTE o šířce kanálu 2×20 MHz. Pokud by vás zajímaly maximální rychlosti LTE, koukněte na konec článku.

Neobsazených zatím zůstává 2×15,6 + 2×0,2 MHz. Tyto frekvence byly původně určeny pro nového českého operátora. Nakonec se ale ukázalo, že žádný takový nevznikne. ČTÚ je pravděpodobně vydraží příští rok a shrábne je stávající trojka.
1800MHz

2600 MHz FDD

 • Technologie: LTE
 • Spuštění provozu LTE: zatím neznámé
 • Downlink: 2620-2690 MHz
 • Uplink: 2500-2570 MHz

V aukci získal každý účastník maximální množství, tedy 2×20 MHz. Jelikož celková šířka pásma je 2×70 MHz, tak zbylo ještě 2×10 MHz. Otázkou zůstává, jestli o tento blok bude v další aukci zájem. LTE dokáže totiž fungovat maximálně na bloku o celkové šířce 2×20 MHz. Jediným potencionálním zájemcem zde bude asi Vodafone.

2600

Maximální rychlosti LTE

Pokud chceme mluvit o rychlostech LTE sítí, tak si musíme nejdříve ujasnit tři pojmy. A to konkrétně:

 • release – jednou za čas vychází souhrn dokumentů. Ty obsahují standardy nejnovějších technologií. Každá release zahrnuje několik category (kategorií);
 • category – jednoduše řečeno technologie určující nejen maximální rychlosti na straně zákazníka;
 • MIMO – uvádí se ve tvaru „AxA“, kde A je číslo. Určuje v kolika proudech se vysílají data od vysílače ke koncovému zařízení (první hodnota) a naopak (druhé číslo).

V roce 2008 byla například vydána release 8, kde bylo poprvé zmíněno LTE. O dva roky později spatřila světlo světa release 10 a s ní spojené LTE-Advanced. V Evropě zatím funguje komerčně pouze LTE založené na release 8. Do budoucna můžeme samozřejmě počítat s LTE-A. Konečnou rychlost LTE určují dva hlavní faktory – zařízení zákazníka a vysílač.

Operátor

V případě železa u operátora jde o MIMO, modulaci a také šířku frekvenčního bloku. V České republice se používá MIMO 2×2. Znamená to, že jakmile vaše zařízení komunikuje s vysílačem, tak jdou dva proudy dat k vám a naopak. Čím větší je hodnota MIMO, tím je maximální rychlost sítí vyšší.

Při hodnotě MIMO 2×2 u bloku o šířce 2×20 MHz je limit stahování 150 Mbit/s a nahrávání 50 Mbit/s. Tyto rychlosti bude moci nabídnout každý český operátor s LTE v pásmu 2 600 MHz plus T-Mobile a Vodafone v pásmu 1 800MHz (viz obrázky výše).

Koncová zařízení

Na straně zákazníka vše limituje jeho smartphone, tablet či modem. Maximální dosažitelné rychlosti určuje category. Výrobci ji udávají právě pomocí označení „Category: 4“ nebo jednoduše slovy „Download 150 Mbit/s, Upload 50 Mbit/s“. Nejnovější zařízení podporují právě category 4, starší jen 3. Veškeré hodnoty udávané výrobcem platí pro frekvenční pásmo 20 MHz.

Pokud si vše shrneme a vezmeme v potaz pouze české podmínky, tak dostaneme následující tabulku.

max-rrychlosti

Ve výsledku není rozdíl mezi zařízením podporujícím LTE cat. 3 nebo 4 až tak moc veliký. Největší moc v případě rychlostí má šířka pásma. Například Vodafone dnes pokrývá ČR LTE v pásmu 900 MHz, blok má šířku 2x3MHz. Maximální rychlosti sítě jsou tedy 22,5 Mbit/s při stahování a 7,5 Mbit/s u nahrávání.

Kdo bude nejrychlejší?

Podle aktuálních informací se dá říct, že v budoucnu to bude Vodafone. T-Mobile má možnost dosáhnout stejných rychlostí jako jeho červená konkurence, ale musel by kompletně přeorganizovat svou síť. To se pravděpodobně nestane.

Jestliže budu předpokládat, že T-Mobile a O2 se dohodnou na sdílení svých LTE sítí (což je dle mého názoru nevyhnutelná záležitost), tak existuje možnost sdílení přídělů. Ta by se daným společnostem značně vyplatila v pásmu 800 MHz, kde mají vedle sebe dva bloky po 2×10 MHz. Dohromady tedy 2×20 MHz.

Sdílením frekvencí by mohli nabídnout celoplošné pokrytí ČR o maximální rychlosti stahování až 150 Mbit/s. Samotný Vodafone by dokázal „jen“ 75 Mbit/s.

LTE-Advanced: cesta vpřed

lte-advanced-348x196Pokud se podíváme do úplné budoucnosti, přijde na řadu LTE-Advanced, založené na release 10. Hlavní novinkou u LTE-A je možnost spolupráce vysílačů běžících na různých frekvencích. De facto jejich sčítáním se dá dosáhnout až 300 Mbit/s ve směru k uživateli a 50 Mbit/s při nahrávání.

První evropská LTE-A síť dnes běží v části Londýna. Na svědomí ji má britský poskytovatel Everything Everywhere. Dostupnost pro běžné uživatele je ale zatím značně omezená, protože na trhu ještě nejsou zařízení, co by zvládala využít plný potenciál sítě.

Zdroje: droid-life.com, fiercewireless.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Android programátor, co se zajímá o nejrůznější mobilní technologie a sítě.

Komentáře

Výborně zpracovaný článek, tak přehledně o tom nikdo nepsal. Teprve teď v tom nemám zmatek, děkuji.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat