reklama

HTC ukazuje vývoj aktualizace Androidu pro zařízení – obrovská infografika

HTC ukazuje vývoj aktualizace Androidu pro zařízení – obrovská infografika
2013-12-26T22:00:28+01:00
• 27. 12. 2013

Když Google vydá novou verzi systému Android, tak se nejdříve dočkají Nexus zařízení a následně i Google Play Edition. Mnohdy musíme čekat na ostatní výrobce, než uvolní aktualizaci. Většinou to trvá několik měsíců, byť v poslední době se ukazují světlé výjimky.

HTC-Anatomy-of-an-Android_01

HTC zveřejnilo infografiku, kde ukazuje, jak celý proces probíhá. Asi tušíte, že nejvíce práce zabere přizpůsobení systému podle představ výrobce, ale jsou zde i jiné úkony. Ve skutečnosti u tchajvanského výrobce probíhá 5 fází, na které se nyní podíváme.

0. fáze – hodnocení

Zde probíhá proces, při kterém se vyhodnocuje možnost aktualizace Androidu na daném zařízení. V některých případech, zejména u top modelů, jsou tři typy smartphonu.

  1. Pro mobilního operátora – označeno jako C
  2. Vývojářská verze – označeno jako U
  3. Google Play Edition – označeno jako P

HTC-Anatomy-of-an-Android_02

První Google vydá PDK – Platform Developer Kit, což je balík nástrojů, které napomohou výrobci s portací systému na mobilní zařízení. V tomto momentu slouží na zhodnocení nového frameworku společností HTC.

HTC-Anatomy-of-an-Android_04

Následně proběhne zveřejnění nové verze systému Android. Ten je Googlem odeslán výrobcům procesorů, čipů a jiných komponentů pro smartphony, kde jsou potřebné ovladače. Svou verzi dostane také HTC.

HTC-Anatomy-of-an-Android_06

Dále probíhá velmi důležitá fáze, kdy se rozhoduje o tom, jestli nový systém bude podporován společnostmi. Ačkoliv by se mohlo HTC vyjádřit kladně, tak zde svou roli hraje i výrobce SoC – Systém On Chip. U top modelů je to většinou firma Qualcomm.

HTC-Anatomy-of-an-Android_07

1. fáze – vývoj

Pokud vyhodnocení dopadlo dobře, výrobce čipů poskytne potřebné ovladače pro vývoj Androidu na jednotlivá zařízení. V opačném případě není výrobce smartphonu schopen vyvinout vlastní, byť se to komunitě kolem XDA může podařit.

HTC-Anatomy-of-an-Android_08

Po vydání BSP – Board Support Package – pro společnost HTC, jenž je určen jednotlivým zařízením, může započít vývoj. Zde tedy musí čekat výrobce smartphonů. Z toho lze usoudit, že ne vždy lze shodit vinu za zdržení jen na jednu společnost.

HTC-Anatomy-of-an-Android_09

2. fáze – Integrace

HTC v této chvíli přiřazuje veškeré dostupné zdroje na vývoj nového systému, ale můžete si všimnout, že se to netýká všech zařízení. Například Google Play Edition smartphony jsou z tohoto procesu vyloučeny, proto může u nich dojít k rychlejšímu zveřejnění nové verze.

HTC-Anatomy-of-an-Android_10

Další zastávka ve zdržení probíhá u modelů, které jsou prodávány skrze operátory.  Bohužel s každým mobilním operátorem probíhá samostatné jednání a vývoj požadovaných funkcí.

HTC-Anatomy-of-an-Android_11

3. fáze – testování

Konečně se jednotlivé větve setkávají u laboratorního testování. Jak si můžete všimnout, více práce je opět u modelů pro operátory, kde si sami dělají testy.

HTC-Anatomy-of-an-Android_13

Samozřejmě je potřeba odchytat jednotlivé chyby a proto v tomto kroku probíhá ladění. Navíc dochází k certifikaci třemi subjekty – regulátory, výrobci a nakonec i Googlem.

HTC-Anatomy-of-an-Android_14

Aby toho nebylo málo, je zde také akceptační dokument, kde mají své slovo mobilní operátoři a Google.

HTC-Anatomy-of-an-Android_15

4. fáze – poskytnutí zákazníkům

HTC-Anatomy-of-an-Android_16

Konečně se dostáváme k samotné aktualizaci zařízení, kdy se nový Android dostává do zařízení skrze OTA – Over The Air. Zde je samozřejmě nutné připravit servery. Ve většině případů dochází k postupnému uvolňování, aby se předešlo komplikacím. Jednak by se mohly servery zatížit až příliš, nebo by se mohla vyskytnout chyba, která ještě nebyla objevena.

HTC-Anatomy-of-an-Android_17

Kompletní inforgrafiku můžete nalézt na tomto odkazu, ale je nutné upozornit, že je vskutku obrovská. My jsme ji pro vás rozkouskovali na jednotlivé části.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim