reklama

HTC Desire 601 – plastový One střední třídy recenze

HTC Desire 601 – plastový One střední třídy [recenze]
2013-11-07T12:00:45+02:00
• 7. 11. 2013
5

Vítejte u dnešní recenze zařízení HTC Desire 601, což je hlavní reprezentant a novinka střední třídy, pocházející od tchajvanského výrobce HTC. V dnešní recenzi si zodpovíme klasické otázky, jako např. zda je poměr cena/výkon výhodný, či nikoliv. V neposlední řadě se krátce zamyslíme taktéž nad tím, zda výrobce zvolil dobře použitý materiál a zda se HTC stane letos opět špičkou ve své třídě. Pohodlně se usaďte a jdeme na to.

IMG_0778

Telefon mi k recenzi dorazil v prodejním balení, které je na dnešní poměry poměrně nestandardních rozměrů. Krabička telefonu je čtvercovitého tvaru se zaoblenými rohy, a když už ne velikost, potěší vás alespoň její malá tloušťka. Design krabičky samotné je celý bílý, působící minimalistickým a uhlazeným dojmem a na přední straně pak obsahuje grafiku vámi zvoleného zařízení. Po otevření na nás vykoukne samotné zařízení, které je umístěno na levé straně balení.

Telefon samotný je zabalen v matné průhledné fólii. Po sejmutí vrchní vaničky se dostáváme ke zbytku balení, které je tvořeno dnes už standardním vybavením, najdeme zde microUSB kabel sloužící k připojení k počítači, nebo k připojení ke koncovce nabíječky, koncovku nabíječky a sluchátka s brandingem HTC a plochým kabelem, což ihned v úvodu musím pochválit.

Dále pak v balení nalezneme brožurky HTC, záruční list a sadu bílých náplastí s logem HTC, na jejichž význam se mi nepodařilo přijít, ani při hlubším zkoumání internetu. Napadla mě pouze myšlenka, že mohou sloužit jako plomby na balení v případném zasílání telefonu k reklamaci. To je, co se balení týče vše, a nyní se podíváme na samotný přístroj.

obrázek 5obrázek 3

obrázek 1(1)

DESIGN

HTC Desire 601 je velmi podařeným designérským kouskem firmy HTC. Když se podívám na přední stranu, nemohu si nevšimnout prakticky totožného vzhledu, jaký má letošní vlajkový model HTC One. Zajímavá je ale kombinace se zadní částí, která jako by z oka vypadla loňskému vlajkovému modelu HTC One X. Ve výsledku působí telefon opravdu vydařeným a především originálním designem, který dnes vidíme u málokterých představených zařízení.

Přední strana je celá plochá a u okrajů přechází v zaoblení, kterého se nám naskytne i na bocích a zádech. Telefon díky tomuto designu výborně padne do ruky. K prvnímu zklamání dochází, když zmíním použité materiály, těmi jsou plasty. Telefon opravdu působí již od prvního úchopu poměrně lacině a velmi „plastově“, což je veliká škoda, zvláště pak když jeho vzhled je tak výborný.

Na zádech byla použita matná úprava soft touch technologií, jakou známe právě u modelu One X, na přední straně se posléze nachází převážně sklo typu Corning Gorilla Glass 2, které zajišťuje určitou odolnost vůči škrábancům.

IMG_0770 IMG_0774 IMG_0779

KONSTRUKCE

Desire 601 je telefon řadící se do kategorie, dovolím si říci, zařízení spíše větších rozměrů. Jeho rozměry činí: 134,5×66,7×9,88 mm a jeho hmotnost je pak příjemných 130 gramů. Telefon se v jedné ruce drží poměrně pohodlně, a dokonce jsem takřka neměl problém ani s ovládáním jednou rukou, neboť na svou velikost je Desire 601 poměrně úzký.

Na zádech telefonu se nachází čočka 5MPX fotoaparátu a přisvětlovací LED dioda, určená pro pořizování snímků za horších světelných podmínek. Vedle čočky fotoaparátu vlevo nalezneme dírku mikrofonu. Pod fotoaparátem už pouze vyryté logo HTC. Na levém boku se nenachází nic. Na pravém boku nalezneme pouze samostatná tlačítka hlasitosti.

Když se podíváme na vrchní stranu, uvidíme 3,5mm jack konektor, který je umístěn vpravo a takřka největší omyl celého zařízení, kterým je tlačítko pro vypnutí zapnutí telefonu/displeje. Proč výrobci zvolili tento tah, absolutně nechápu. Nejenže je tlačítko umístěno na vrchní straně, ale nachází se dokonce vlevo, což je, jak mi určitě mnozí dáte za pravdu, nejhůře dostupná část zařízení. Na spodní straně se nachází vpravo umístěný výřez microUSB konektoru, což hodnotím kladně, neboť mi u starších HTC zařízení vyloženě vadilo umístění konektoru z boku.

IMG_0771 IMG_0772

IMG_0776

Na přední straně shora vlevo nalezneme senzor přiblížení a senzor okolního světla pro regulaci jasu. Vedle těchto dvou senzorů se nachází největší triumf HTC pro letošní rok a tím jsou stereoreproduktory, tedy nahoře pouze jeden, dole poté druhý, které mě svou kvalitou velmi mile překvapily. Ve vrchním reproduktoru se ještě nachází miniaturní informační LED dioda, která Vás upozorní na zmeškané události, ale její praktické využití musím opět kritizovat, jelikož je tak nenápadná, že si jí skoro málokdy všimnete. Při pohledu z boku takřka vůbec.

Vedle vrchního reproduktoru je už pouze přední čočka fotoaparátu, čítající hodnotu 0,3 MPX, a to znamená, že kvalita je opravdu otřesná. Výrobce mohl zařadit do výroby alespoň dnešní podprůměr 1,3 MPX, který už je alespoň trochu použitelný. Použité rozlišení VGA bychom čekali možná u zařízení z roku 2008. Na přední straně se dále pak nachází displej typu Super LCD o velikosti 4,5 palce s rozlišením qHD, tudíž 540×960 pixelů.

Pod displejem nalezneme 2 senzorové, podsvícené klávesy vlevo a vpravo a mezi nimi, bohužel pouze logo HTC. Pod ovládacími prvky už si všimneme pouze zmiňovaného druhého stereoreproduktoru. HTC obsahuje zadní odnímatelný kryt, který když odejmeme, dostaneme se k baterii o kapacitě 2100 mAh. Pod zadním krytem se nám taktéž skrývá slot na microSIM a příjemné překvapení v podobě slotu na paměťové microSD karty, kterými můžete interní paměť telefonu 8 GB rozšířit až o 64 GB.

DISPLEJ

Zobrazovací panel je záležitost, která každého uživatele chytrého telefonu v dnešní době zajímá určitě nejvíce. U HTC Desire 601 byl použit displej typu Super LCD o velikosti 4,5 palců s qHD rozlišením. Displej Desire 601 disponuje jemností 245 PPI, což ve výsledku znamená, že si při detailnějším pozorování všimnete hrubšího rastru.

Mně to v praxi absolutně nevadilo, ovšem do doby, než jsem začal používat internetový prohlížeč, a poměrně hrubá jemnost písmen, která se podepisovala nečitelností písma z delší vzdálenosti, mi začala dost vadit. Tento neduh vás například nutí stále zoomovat obsah apod. Osobně si myslím, že by si toto zařízení zasloužilo rozlišení bez „q“, a to „pouze“ HD. Displej je širokoúhlý, a proto věřím, že nejeden milovník filmů svoje kapesní zařízení na cestách nejednou využije.

Bohužel musím zmínit další obrovské mínus, kterým je čitelnost na slunci. I při nastavení jasu na maximum, jsem na displej takřka neviděl. Při mírném slunci už jsem telefon ani neměl chuť používat. Viz. Obrázky a video. Pozorovací úhly jsou vesměs výborné a nevšiml jsem si sebemenšího zkreslování barev. Celkově barvy působí malinko vybledlejším dojmem, ovšem tento pocit může být čistě subjektivní.

obrázek 1(1) obrázek 2(1)

obrázek 3

HARDWARE

Uvnitř HTC Desire 601 nalezneme 2jádrový procesor Snapdragon 400 s taktem 1,4 GHz. Jako grafický čip byl použit Adreno 305 a paměť RAM dosáhla hodnoty 1 GB. Tyto papírové parametry jsem se snažil jako vždy podrobit benchmark testu a výsledné skóre dosáhlo 15 100 bodů. V celkové tabulce se zařízení umístilo těsně pod HTC One X a vysoko nad Samsungem Galaxy S2.

Screenshot_2013-10-30-18-48-25 Screenshot_2013-10-30-18-48-44

Na zařízení jsem testoval 2 hry. První z nich byla Real Racing 3, což je jedna z graficky nejnáročnějších her. Grafika v této hře byla dle mého úsudku podprůměrná. Plynulost byla výborná, ale v samotném menu docházelo k občasnému zasekávání – 1 až 2 sekundy. Další testovanou hrou byla Gta III s nastavením na maximální úroveň detailů, grafiky apod.

Tato hra fungovala bez sebemenších zádrhelů, avšak po delším hraní nebo náročnějších misích jsem si všiml degradace plynulosti. Zkoušel jsem taktéž multitasking, který je plynulý, doba přepnutí mezi jednotlivými aplikacemi trvala cca 1 až 2 sekundy. Celkově mohu shrnout výkon HTC Desire 601 jako průměrný, ale pevně věřím, že mírné nedostatky ve výkonu, budou vadit pouze náročnějším uživatelům.

Běžný uživatel nedostatek nijak pociťovat nebude. Uvnitř smartphonu se ještě nachází Wi-Fi modul, GPS čip se standardem Glonass, gyroskop a bohužel se budeme muset obejít bez NFC. Jen se patří ještě zmínit, že HTC Desire 601, jako jedno z mála zařízení obsahuje LTE modul pro připojení na vysokorychlostní internet, kterého by se ČR měla dočkat už koncem příštího roku.

SOFTWARE

HTC Desire 601 obsahuje systém Android ve verzi 4.2.2. Na internetu kolovaly zvěsti o tom, že zařízení půjde do prodeje s nejnovější verzí Androidu 4.3. Proč se tak ale nestalo, netuším a zůstává pouze doufat v brzký update. Prostředí androidu je obohaceno o nadstavbu od HTC Sense 5.0, která je konečně po dlouhé době výrazným krokem dopředu, co se třeba designu týče.

Uzamykací obrazovka se v základu skládá z widgetu počasí s hodinami a se zástupci pro rychlý přechod do aplikací. Tento styl uzamykací obrazovky lze změnit na dalších 5 odlišných stylů, např. styl, kdy se vám zobrazí na obrazovce různé widgety, nebo styl, kdy se vám zobrazí pouze zmeškané události apod.

Po odemknutí obrazovky se dostáváme na pohotovostní obrazovku, která nevypadá klasicky, neboť v základu nás ihned po odemčení uvítá funkce HTC Blinkfeed. Tato funkce znamená, že se vám zobrazí na úvodní obrazovce výpis vámi zvolených feedů/zpráv, z vámi zvolených zdrojů. Např. Facebook, Twitter, Ihned.cz, apod. Těmito zprávami rolujete směrem dolů.

Zdrojů, které se můžete přidávat, existuje spousta a stále přibývají další. Osobně se mi tato funkce velmi líbí, co mi ale vadí a shledávám jako obrovský nedostatek, je nízké rozlišení obrázků u zpráv. Celkově tento neduh budí špatný dojem. Jediná nevýhoda, kterou nejeden uživatel potvrdí, je nemožnost vypnutí Blinkfeedu, a proto vás pokaždé po odemčení uvítá právě tato funkce.

Screenshot_2013-11-02-12-53-41 Screenshot_2013-11-02-12-53-45

Screenshot_2013-11-02-12-54-16 Screenshot_2013-11-02-12-54-19

Podle nejnovějších zdrojů je ale pravděpodobné, že firma HTC slyší hlas volání uživatelů, a proto s příchozí aktualizací na HTC sense 5.5, přibude v nastavení možnost vypnutí této výchozí obrazovky. Na klasickou pohotovostní obrazovku, ve stylu android, se dostanete gestem tažením vlevo a zde již můžete klasicky editovat jednotlivé karty, kterými lze listovat.

Mírným zklamáním je, že těchto upravitelných karet lze vytvořit pouze 4. Menu je tvořeno klasickým seznamem aplikací s ikonkami, jejichž rozmístění si lze zvolit podle velikosti mřížky na 3×4, nebo 4×5. Listování mezi aplikacemi posléze činíme skrolováním směrem nahoru a dolů, nikoliv do stran, jak můžou být někteří z vás zvyklí. Zmíním pouze ještě vrchní rolovací lištu, kterou vyvoláme tažením seshora. Lišta obsahuje nahoře pouze čas a datum a pod ním pak už jednotlivé notifikace.

Novinkou je i možnost stažení rolety 2 prsty, kdy se dostaneme do panelu ovládání, kde můžeme jednoduše např. vypnout/zapnout Wi-Fi, Bluetooth, GPS apod. Celkově se mi zbrusu nový design nadstavby Sense 5 velmi líbí, neboť působí velmi uhlazeným, minimalistickým dojmem, je celkově přehlednější a daleko lépe použitelnější než stará verze nadstavby od HTC, která pevně věřím byla častým důvodem při rozhodování, proč si nekoupit zrovna smartphone od HTC. Tento vjem může být ovšem zase subjektivní. Za mě velký palec nahoru za software.

FOTOAPARÁT

U HTC Desire 601 se tentokrát výrobci rozhodli nepoužít jejich ,,výjimečné“ ultrapixely, a tak telefon dostal obyčejný 5MPX fotoaparát, který disponuje taktéž přisvětlovací LED diodou. Mimo tyto údaje se z potisku balení, nebo webu výrobce taktéž dozvíte například, že obsahuje Snímač BSI, velikost pixelu 1,4 µm, velikost snímače je 1/4″  a má taktéž obrazový procesor HTC Image Chip a objektiv se světelností F2.0 a ohniskem 28 mm.

Tyto údaje zní sice zajímavě, ale v praxi neznamenají vůbec nic. Fotografie jsou poměrně dobré, můžeme říci průměrné, co se 5MPx fotoaparátu týče. Vše se ale změní s příchodem sebemenší absence světla, kdy se na výsledných fotografiích podepíše nárůst velkého množství šumu. Celkově jsou fotografie co se barevného podání týče, spíše vybledlé a detaily nejsou dostatečně ostré a tak občas splývají objekty do sebe. Musíme brát ale v potaz, že se jedná o telefon střední třídy, a tak bychom mohli oko lehce přimhouřit.

Fotoaparát dokáže taktéž zaznamenávat video v rozlišení  1920 x 1080 pixelů. Videonahrávky jsou na střední třídu poměrně kvalitní a chválím dobře použitelný touch focus. Jako jedinou výtku, bych si dovolil zmínit mírné záseky v průběhu natáčení i přehrávání videa. Na závěr se sluší pochválit firmu HTC za software, pro následnou úpravu fotografií, se kterým je jedna radost pracovat a nabízí opravdu poměrně dost funkcí. Aplikace fotoaparát, taktéž nabízí další softwarové doplňky, jako například HTC Zoe-Snímání více snímku a následné přehrávání v sekvencích apod.

 

Screenshot_2013-11-02-12-53-57IMAG0002 IMAG0003 IMAG0004 IMAG0005 IMAG0012 IMAG0015

MULTIMÉDIA A ZVUK

Jak jsem zmínil již na začátku v popisu konstrukce HTC Desire 601, patří mezi elitu vybraných telefonů, které dostaly stereoreproduktory s označením Boom Sound, které mně osobně u recenze doslova vybily dech. Hlasitost těchto reproduktorů je opravdu obrovská, více než dvojnásobná oproti klasickým mobilním reproduktorům a nejednou jsem telefon využil jako primární přehrávač k poslechu svého oblíbeného jazzového rádia. Zvukové spektrum je poměrně široké a zvuk čistý, nicméně mi stále chybělo poněkud více basů.

K zařízení jsou taktéž přibalená sluchátka, které sice nedisponují pozlaceným konektorem, jejich kvalita vás ale taktéž neurazí. Ovšem trpí stejným neduhem jako hlasité reproduktory, a to nedostatkem Bassů. Chválím ale jejich originální design a plochý kabel. HTC Desire 601 jsem podrobil taktéž klasickému testu, ve kterém jsem zjišťoval, co vše přehraje a s čím naopak bude mít problém. Musí říci, že toto zařízení podporuje i s nejkvalitnější FullHD videa či filmy s přiloženými titulky, přehraje širokou škálu formátů a popravdě řečeno nenarazil jsem na formát, se kterým by byl problém.

To samé pravidlo platí u hudební stránky a opět jsem nenašel formát, se kterým by si telefon neporadil. Dokonce hravě zvládá i málo častý nejkvalitnější zvukový formát s označením FLAC.

Screenshot_2013-11-02-12-54-35 Screenshot_2013-11-02-12-54-54 Screenshot_2013-11-02-12-55-19

GPS A BATERIE

Jako vždy otestoval jsem i toto zařízení testem rychlosti připojení na GPS satelity a zafixování polohy, což pokládám za jednu z nejdůležitějších funkcí, protože pevně věřím, že mnozí z čtenářů si zakoupí chytré zařízení právě, mimo jiné, kvůli přítomnosti navigace.

Telefon byl čistě po restartu, bez zapnutých jakýchkoliv dat a svou polohu poprvé dokázal vyhledat a zafixovat za 35 sekund. Následně jsem provedl vypnutí/zapnutí telefónu a poloha byla nalezena a zafixována za pouhých 9 s. Dokážu si tedy HTC Desire 601 představit jako solidního společníka na cestách. Nezapomněl jsem taktéž na testování baterie.

Nebudu vás zde zatěžovat zbytečnými papírovými hodnotami a pouze zmíním, že při plném nabití jsem téměř dostal strach, když prvních 25 procent baterie mi začalo ubývat takřka na očích, a to nezmiňuji, že jsem na telefonu neprováděl žádné složité úkony.

Naštěstí se po vybití prvních 15 procent klesání kapacity baterie uklidnilo a při běžném užívání jsem telefon večer zapínal na nabíječku s 5 procenty, tudíž měl jsem nonstop připojená data/Wi-Fi, surfování na internetu, přehrávání hudby na youtube, jeden film, nějaká ta hra a opravdu takové to klasické denní poměrně aktivní využití, všechny úkony jsem prováděl zhruba s 80 procenty nastavení jasu. Délka nabíjení z úplné 0 na 100 procent posléze trvala 2 hodiny a 20 minut.

Závěr

HTC Desire 601 je velmi sympatický smartphone, který vás ohromí svým designem a kvalitou zvukových výstupů. Je velmi tenký a opravdu lehký. Doporučil bych jej třeba ženám, které touží po zařízení s větší úhlopříčkou displeje. To vše se skloubí společně s nízkou hmotností, kvůli použitým materiálům, které můžou být pro mnohé z  vás zklamáním. Toto zařízení obsahuje poměrně dost záporů, jak jste se mohli dočíst v recenzi, a proto bych nedoufal v to, že se stane elitním zařízením střední třídy, už třeba pouze proto, že postrádá v dnešní době alespoň HD rozlišení.

K tomu všemu musím zmínit nepříjemný fakt, že HTC Desire 601 pořídíte od 8000 Kč, což je opravdu poměrně vysoká cena. Mezi jeho hlavní konkurenty, se řadí například LG Optimus L9 II, který už má mimo jiné i HD displej, nebo ze starších zařízení Samsung Galaxy S III, o jehož výbavě se zde určitě nemusím ani rozepisovat. Věřím, že i přesto všechno Desire 601 si najde své skalní příznivce a fanoušky. A co myslíte vy? Podělte se s námi o své názory v diskuzi pod článkem!

Graf ceny produktu HTC Desire 601 poskytuje server Heureka.cz

reklama
reklama

Tomáš Orliczek

Za svůj život jsem vystřídal okolo 32 zařízení. Mám rád Android, který mě vždy nakrkne občasnou nestabilitou a nyní běžím na iOS 7, který mě začíná překvapovat nestabilitou s iPhonem 4s. Dělám už 9 let muziku, jezdím na koncerty, vydal jsem 3 alba a pár videoklipů.

Komentáře

má htc desire 601 na displeji ochranou folii ??

jdu do nej jenom proto, ze u o2 vyjde nejlevneji a navic k nemu dostanu zadarmo pomerne dobrej tablet

Jak tak sleduji, pořád bych musel vynaložit aspoň 13000 Kč abych si polepšil a koupil něco lepšího jako Xperia Ion. Cena této novinky od HTC je nyní na prodejní ceně Xperie ale hodně za ní zaostává.

Tomáš Orliczek

17. 11. 2013, 18:31

Ono s těmi cenami je to tak, že čím novější model, tím horší je ten poměr cena/výkon-vybavení. S časem by to mělo na tu optimální cenu klesnout. Já sám si myslím, že ta cena není optimální

Milan Šiler

10. 11. 2013, 12:19

ten telefon je fakt peknej a ani specifikace nejsou spatny, ale za tyhle penize… pritom to s timhle designem a zpracovanim mohla byt pecka :)

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim