reklama

Samsung Galaxy S 4 Active – rychlý, hezký a voděodolný recenze

Samsung Galaxy S 4 Active – rychlý, hezký a voděodolný [recenze]
2013-09-07T18:49:17+02:00
• 3. 9. 2013
1

Vlajková loď od Samsungu – Samsung Galaxy S4, dostala pár modifikací. Přesněji se jedná o tři modely vycházející z SGS4. Je to Galaxy S4 mini, Galaxy S4 Zoom a Galaxy S4 Active. Poslední zmiňovaný kousek, je ten, který jsem mohl vyzkoušet. Přesněji by se dalo napsat – vyzkoušel jsem ho nejen ve vzduchu, ale i ve vodě.

DSC_0073

OBSAH BALENÍ

Když jsem mobil přebíral, dostal jsem malou krabičku. Divil jsem se, že se do ní pětipalcové zařízení vejde. Opak byl však pravdou. Když jsem krabičku s dřevěným motivem otevřel, uviděl jsem ho. Nádherný mobilní telefon, který zabíral krabičku na celou délku i šířku, kromě pár milimetrů v rozích. Pod ním jsem našel už jen pár věcí. Sluchátka (i náhradní špunty jiných velikostí), nabíječka s USB kabelem a manuál. Je zajímavé, že i když je zařízení spíše do tmavší šedé barvy, příslušenství je v bílé barvě.

Bez názvuu

DESIGN

Už výše jsem psal, že mobil je velice elegantní. I přitom dobře padne do ruky a to musím uznat, že ji nemám nějak zvlášť velkou. A to i když je tělo tlustší, než jsme v dnešní době zvyklí. Parametry tohoto telefonu 140 × 71 × 9,1 mm už samy o sobě něco říkají a při váze 153 g si aspoň všimnete, že zařízení opravdu máte v kapse. V dnešní době se telefony v „bocích“ stále zmenšují, ale podle mě je to špatně. Tento „tlouštík“ mi aspoň pevně držel ve volných kalhotách v kapse a nevyjížděl mi z nich jako můj hlavní telefon – Samsung Galaxy S II. Právě proto si myslím, že tloušťka telefonu klidně může zůstat i na 10 mm a nikomu to vadit nebude.

DSC_0081

DSC_0075

Na přední straně telefonu najdeme 5″ FullHD TFT LCD displej s hustotou bodů 441 DPI. Pod tímto nádherným displejem najdeme tři hardwarová tlačítka, která odpovídají systému Android s nástavbou TouchWiz. Nad displejem je velká notifikační dioda, spolu s přední 2MPx kamerou, reproduktorem pro hovory a dalšími senzory, které slouží například k automatickému nastavování jasu displeje.

Plastový rámeček telefonu je tak pevný i lesklý, že ho od kovu skoro nerozpoznáte. Na pravé straně najdete zamykací tlačítko. Zespodu je konektor na microUSB, který je uzavíratelný pomocí gumové krytky. Na levé straně je pouze kolíbka na ovládání zvuku a z vrchu najdeme 3.5mm jack, který není nijak krytý a infraport na ovládání televize či jiného zařízení, které jde řídit ovladačem.

DSC_0076

DSC_0077

Na zadní straně telefonu najdeme hlavní 8Mpx fotoaparát společně s jednodiodovým bleskem. Dole vlevo je umístěn reproduktor, který mi přijde po zvukové stránce velice dostačující. Pod odnimatelným zadním plastovým krytem najdeme slot na microSIM kartu a microSD kartu, která může být až o velikosti 64 GB.

Samozřejmě se tam nachází i vyjmutelná 2600mAh velká baterie. Jelikož je telefon voděodolný, musí být tyto části nějak chráněny. Ochrana před vniknutím vody je tak prostá, že byste na ni těžko přišli. Okolo baterie a dvou slotů je malý proužek gumy, který se přichytne na druhý proužek na zadním krytu. Tím vznikne bariéra, kterou voda nepřekoná.

DSC_0078

DSC_0080

HARDWARE

Vnitřnosti tohoto zařízení jsou skvělé. Jsou naprosto totožné s vlajkovou lodí Samsungu – Galaxy S IV. Mluvíme tedy o čtyřjádrovém procesoru od firmy Qualcomm taktovaném na 1.9 GHz. Operační paměť se také zastavila na 2 GB a grafický čip je znovu stejný – Adreno 320. Telefon podporuje i LTE sítě, které bohužel v České republice zatím na všech místech vyzkoušet nemůžeme. Tohle zařízení je tedy v  těchto dnech jedno z nejvýkonnějších na trhu,  a proto se nemá za co stydět. Výsledky z benchmarku AnTuTu mluví samy za sebe.  Samsung Galaxy S IV Active dostal úctyhodných 26 095 bodů.

Screenshot_2013-08-30-11-01-24

SOFTWARE

Jelikož můj normální telefon je Samsung Galaxy S II, jsem zvyklý na systém Android a jeho prostředí od firmy Samsung, které nese název TouchWiz. I tak má systém hodně úprav, na které se teď zaměřím. Jsou zde jen takové malé vychytávky, na které si budete muset chvíli zvykat, ale jak si na ně za týden či dva zvyknete, budete je považovat za užitečnou věc. V telefonu je už od začátku systém Android 4.2.2 JellyBean a všechny jeho přednosti jsou vám zřejmě už známé. Napíšu vám tedy spíše o tom, co vám do telefonu přidal Samsung.

DSC_0083

V telefonu jsou předinstalovány nějaké aplikace jako Samsung Apps, Samsung Hub či Samsung Link. Je jich zde okolo 10 a ne všechny použijete více než jednou. Ostatní funkce jsou však skvělé. Například přepínání mezi obrázky či mezi záložkami v prohlížeči provedete jednoduchým mávnutím nad telefonem. Musím ale říct, že tato gesta fungují pouze u hlavního internetového prohlížeče, nikoliv u Chromu. Pro srolování na stránce použijte také ruku, ovšem směrem zdola nahoru či opačně. Stejně tak můžete použít své oči. Já jsem se to naučil spíše s rychlým pokývnutím hlavy, jelikož je to víceúčelné.

Další užitečnou věcí, která vás však občas naštve, je SmartPause, neboli Chytrá pauza. Pokud se nedíváte přímo na telefon, video se stopne. Pokud se však díváte na video ve více lidech, je tato funkce k ničemu. Přece jen se občas pohnete, i když jste sami, a video se stopne a vás to akorát rozčílí. Když máte telefon položený vodorovně na povrchu s displejem nahoře, otevírá se vám možnost pro další funkci. Párkrát nad telefonem mávněte (hlavně nad senzory) a uvidíte vše důležité. Například kolik je hodin, datum, jestli máte zmeškaný hovor, SMS zprávu a kolik máte procent baterie. Také když máte nějakou notifikaci, uvidíte tam její ikonku.

Screenshot_2013-08-05-08-03-01

Všechny tyhle funkce jsou v nastavení vypnout, a tak pokud nechcete být rušení SmartPause či jinou z těchto funkcí, vypněte si ji. Notifikační lišta jde také nastavit podle vás. Tohle se samozřejmě hodí, protože ne každý chce mít zapínání Bluetooth jako jednu z prvních možností. Jak vidíte na obrázku níže, můžete mít v notifikační liště až 21 nastavitelných funkcí. Mně osobně vyhovovalo výchozí nastavení lišty a nic jsem měnit nemusel. Také jsem rád používal funkci „Více oken“, kde můžete naráz dělat více věcí. Například psaní SMS zprávy a otevřený webový prohlížeč.

Screenshot_2013-08-29-12-09-17

VODĚODOLNOST

Přívlastek Active by měl znamenat, že s telefonem máte být aktivní. Právě proto by vám měl vydržet i různé pády. A to ne jen na zem, ale také i do kaluží. Ano, telefon má stupeň krytí IP67, což znamená, že prach proti telefonu nemá šanci. Voda by ji měla, ale to byste telefon museli dát do větší hloubky než 1 metr či ho tam mít více než půl hodiny. Právě proto jsem telefon zkoušel i pod vodou a povedlo se mi udělat pár skvělých snímků i videí.

FOTOAPARÁT

Jak už jsem výše psal, na zadní straně telefonu najdeme 8MPx čočku fotoaparátu, která podle mě fotí nádherně. Video je samozřejmě v rozlišení FullHD (1920×1080). Samozřejmě, že si ukážeme nějaké fotky a videa, ale ještě bych chtěl zmínit focení pod vodou, a jak na to. Když si v mobilu zapnete aplikaci Fotoaparát, jděte do výběru režimů. Tam si vyberete Režim voda, který vám změní tlačítko pro snižovaní hlasitosti na hardwarové tlačítko fotoaparátu. A hurá pod vodu. Jen si dávejte bacha na to, ať máte celý zadní kryt dobře přidělaný.

Screenshot_2013-08-30-10-11-14

FOTKY A VIDEO

20130804_113148 20130804_113209 20130817_192520 20130817_192529 20130825_172132 20130901_185447

ZÁVĚR

Hned v nadpise této recenze stojí tři věci, proč bych si telefon pořídil a měl ho často ve svých rukách. Dobře se drží, výkonem vás podrží, i když budete chtít hrát nejnáročnější hry a taky si ho užijete pod vodou. Co jiného říct? Snad jen už, že při normálním používání telefonu (občas zapnutá WiFi/mobilní internet, nějaká ta SMS zpráva či hovor, prohlížení webu, …) mi telefon vydržel nabitý 2 až 3 dny. Což je podle mě na 5″ telefon velmi slušná výdrž.

DSC_0087

Za zapůjčení telefonu Samsung Galaxy S4 Active pro účely této recenze děkujeme obchodu Alza.cz, kde jej můžete zakoupit za prodejní cenu od 14 989 Kč. logo_ctverec

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Zaměstnán v IT oboru v Praze. Zajímám se o svět moderní techniky. Vlastním a jako primární telefon používám Ulefone Power, ke kterému používám tablet Apple iPad Air 2. Dříve zastánce Androidu, nyní se chystám na přechod na systém iOS.

Komentáře

hafusak REK

1. 10. 2013, 9:16

Zajímalo by mě, jestli displej poslouchá prsty v dešti.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat