reklama

O2 a Vodafone chtějí sdílet pasivní prvky sítí. Nikoliv vysílače

O2 a Vodafone chtějí sdílet pasivní prvky sítí. Nikoliv vysílače
2013-08-06T17:23:26+01:00
• 6. 8. 2013

Dnes se v českých médiích objevila informace, že dva místní telekomunikační operátoři chtějí sdílet své sítě. Zdrojem této informace byl server idnes.cz. Ovšem určité údaje v článku si protiřečí.

 to2-vodafone

Základem celého problému je sdílení pasivní infrastruktury. Co tedy patří do této kategorie? Jedná se o optické spoje, stožáry a kontejnery, kde je umístěna část aktivní infrastruktury.

O aktivní infrastruktuře přímo zdroj nemluví. Autor článku ji ale stihl zahrnout do výčtu sdílených částí, což může vést k nezáměrnému šíření mylných informací.

Pokud operátoři nebudou sdílet i aktivní prvky sítě, tak zákazníci pravděpodobně nepocítí velkou změnu ve kvalitě budoucího pokrytí. Díky sdílení optických vláken se teoreticky může navýšit rychlost sítí obou operátorů, ale není to pravidlem.

Může dojít také k migraci stožárů. Když před několika lety operátoři budovali svou GSM infrastrukturu, tak stavěli jeden stožár za druhým. Dnes tak najdete v poli 3 stožáry ve vzdálenosti 50m. Co stožár, to jeden operátor.

Každý musí platit zvlášť nájem, a to se v době úspor už moc nevyplatí. Pokud by ale všichni přesunuli své vysílače (aktivní infrastrukturu) na jeden stožár (pasivní infrastrukturu), tak jeden nájem můžou platit tři subjekty. V tomto případě jen dva, protože dohoda se má týkat jen O2 a Vodafonu.

Slučování vysílačů může mít také negativní dopad na pokrytí. Pokud má na určitém místě republiky signál jen jeden operátor a přesune své antény na jiný stožár, může dojít ke zhoršení kvality služeb. A to zákazníci určitě neuvítají.

Finanční stránka věci

„Telefónica očekává v důsledku tohoto spojení snížení počtu svých stanic a vysílačů o 50 procent a odhaduje, že za 15 let tak uspoří až 152 milionů eur, tedy zhruba 3,95 miliardy korun.“ udává autor článku na iDnes.cz. Za jeden rok by tak měla společnost zhruba ušetřit 263 miliónů, za měsíc 22 miliónů Kč.

Dnes má O2 přibližně 5 000 základových stanic po celé České republice. Pokud jejich počet zredukujeme na 50%, tak se dostaneme na 2 500 kousků. Samozřejmě že tato změna nenastane hned a každým rokem ubude průměrně 160 základových stanic. Měsíčně by tak mohla společnost ušetřit na jedné zrušené základové stanici přibližně 8 800 Kč.

Rozdíl mezi sdílením 3G sítí z minulých let

Počátkem roku 2011 oznámily společnosti T-Mobile a O2, že budou stavět společnou 3G infrastrukturu. Země byla rozdělena na východní a západní sektory. Každý měl na starosti jeden z výše zmíněných operátorů.

Při instalaci nové 3G technologie tak například O2 umístilo na svou základovou stanici 6 antén místo tří. V republice se vám pak mohlo stát, že jste od vašeho poskytovatele měli dostupnou pouze 3G síť. Důvodem byl fakt, že 3G antény byly umístěny na jiném stožáru než ty zajišťující GSM pokrytí. Příkladem je například východomoravská Hrčava, kde má T-Mobile dostupné jen UMTS.

Závěrem chci připomenout, že celý tento článek je jen spekulací. Jakmile vyjdou na povrch všechny detaily o sdílení, tak vás budeme informovat. Pokud bude sdílena jen pasivní část sítí, tak může dojít k rychlejšímu rozvoji LTE sítí. Primární pro všechny bude napojení na optiku kvůli rychlostem přenosu dat. Vodafone si takto dost pomůže, protože O2 má lepší optickou síť.

Zdroj: ekonomika.idnes.cz

reklama
reklama

Android programátor, co se zajímá o nejrůznější mobilní technologie a sítě.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim