reklama

ČTÚ vyhlásil podmínky aukce. Nováček zaplatí minimálně 2,7 miliard Kč za frekvence

ČTÚ vyhlásil podmínky aukce. Nováček zaplatí minimálně 2,7 miliard Kč za frekvence
2013-08-15T14:47:43+01:00
• 15. 8. 2013
1

Aukce číslo dvě má své finální podmínky. Český telekomunikační úřad je dnes zveřejnil na svých webových stránkách a moc se neliší od návrhu podmínek.

purple-4g-logo

Opět se budou dražit frekvence v pásmech 800, 1 800 a 2 600 MHz. Každé pásmo je rozděleno minimálně na dva bloky a myslelo se také i na nováčka.

Nový operátor a jeho cesta

Pro případného nového zájemce jsou vyhrazeny speciálně dva bloky. Jeden v pásmu 800 MHz, druhý v 1 800 MHz.

V nižším frekvenčním pásmu se jedná o párový blok A3 o šířce 2 x 10 MHz. Stojí 2,2 miliardy Kč. V pásmu 1800 MHz jde také o párový blok. Je označen jako B1 a jeho velikost je 2 x 15,8 MHz. Nově nabyté frekvence jsou neutrální, tudíž je muže operátor využít pro GSM i LTE sítě.

V pásmu 2600 MHz nemá nováček žádné zvýhodnění, každopádně Úřad nastavil spektrální limit 2 x 20MHz. To znamená, že každý subjekt získá minimálně pásmo o šířce 2 x 10 MHz.

Pokud z aukce vzejde nový operátor, tak stávající mu budou muset poskytnout své sítě pro národní roaming. Konkrétně již vybudovanou 2G a 3G infrastrukturu na 8 let. Nováček má nárok také na 4G síť své konkurence do té doby, než pokryje 20% území ČR svým LTE. Nárok na 4G konkurence v určité oblasti ztrácí v případě, pokud ji logicky pokryje.

Stávající operátoři

Pro stávající trojku se toho moc nemění. V pásmu 800 MHz mají dostupné 4 bloky o celkové šířce 2 x 20 MHz. První z nich (A1) stojí 1,01 miliard Kč, zbylé (A2) 1,1 mld Kč. Jeden operátor (včetně nováčka) může získat maximálně 2 x 10 MHz. Může se tedy stát, že jeden z našich tří operátorů vůbec nezíská frekvence v tomto pásmu.

V pásmu 1 800 MHz je k dispozici 9 bloků B2 o šířce 2 x 1 MHz, každý za 30 milionů Kč. Poslední pásmo (2 600 MHz) je rozděleno na párovou a nepárovou část. Ta párová se dá využit na výstavbu vysílačů a jeden blok o šířce 2 x 5 MHz stojí 80 milionů Kč. Nepárová může sloužit například pro spoje. Jeden blok z desíti stojí 30 milionů Kč.

Rozvojová kritéria

Jak ve staré, tak i v nové aukci nechybí rozvojová kritéria. Pro každé pásmo jsou uvedená zvlášť. Dané území pokládá ČTÚ za pokryté, pokud je obyvatelům dostupná taková síť, která dovoluje stahování rychlostí 2 Mbit/s. Od roku 2021 pak 5 Mbit/s.

Započítává se i 3G pokrytí v pásmu 2 100 MHz. Okres se pokládá za pokrytý, pokud je na jeho 98% území dostupná 4G/3G síť a zároveň na 75% území je dostupné pokrytí v budovách.

Pokrytí samotných okresů si bude měřit sám Úřád. Operátoři jsou mu povinni poskytovat prakticky všechny důležité údaje o svých stávajících i budoucích základových stanicích. Díky tomuto kroku bude k dispozici jednotné měřítko pro porovnání kvality pokrytí všech tří (čtyř operátorů).

Pásmo 800 MHz

  • Do 30 měsíců (2,5 roku) od nabytí frekvencí musí operátor pokrýt alespoň 30 okresů ze skupiny A.
  • Do 5 let musí operátor pokrýt všechny okresy skupiny A, 22 okresů ze skupiny B,  půlku železničních koridorů I. až IV., dálnic a rychlostních silnic.
  • Do 7 let musí být pokryta celá republika, železničních koridory I. až IV., dálnice a rychlostních silnic.

Pásmo 1800 MHz

  • Do 8 let musí být pokryto 50% populace ČR.

Pásmo 2600 MHz

  • Do 7 let musí být pokryto 10% populace ČR.

Pro nového hráče na trhu jsou tyto podmínky mírně pozměněny. Veškeré časové lhůty jsou o rok posunuty.

Okresy skupiny A (32) – Benešov, Bruntál, Česká Lípa, Český Krumlov, Cheb, Domažlice, Havlíčkův Brod, Jeseník, Jičín, Jihlava, Jindřichův Hradec, Karlovy Vary, Klatovy, Kutná Hora, Louny, Pelhřimov, Písek, Plzeň-jih, Plzeň-sever, Prachatice, Příbram, Rakovník, Rokycany, Rychnov nad Kněžnou, Strakonice, Šumperk, Svitavy, Tábor, Tachov, Třebíč, Žďár nad Sázavou a Znojmo.

Okresy skupiny B (45) – Beroun, Blansko, Břeclav, Brno-město, Brno-venkov, České Budějovice, Chomutov, Chrudim, Děčín, Frýdek-Místek, Hodonín, Hradec Králové, Jablonec nad Nisou, Karviná, Kladno, Kolín, Kroměříž, Liberec, Litoměřice, Mělník, Mladá Boleslav, Most, Náchod, Nový Jičín, Nymburk, Olomouc, Opava, Ostrava – město, Pardubice, Plzeň-město, Praha, Praha-východ, Praha-západ, Přerov, Prostějov, Semily, Sokolov, Teplice, Trutnov, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí, Vsetín, Vyškov a Zlín.

reklama
reklama

Android programátor, co se zajímá o nejrůznější mobilní technologie a sítě.

Komentáře

Milan Hošek

15. 8. 2013, 17:20

7 let čekat na to až se i na menších vesnicích dočkáme rychlostí 2Mbit/s? To aby to bylo i 10× levnější potom! Prostě směšný, na to co tu mělo být už dávno jim dávají těžký roky navíc… V roce 2015 bude v ČR stále 50% území, kde se lidem bude ukazovat na displeji G/E… Když už tedy musím trpět tu rychlost, tak ať alespoň signál nehapruje jak na horské dráze.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim