8jádrové SoC – Samsung říká ano, ale Qualcomm jasné ne

8jádrové SoC – Samsung říká ano, ale Qualcomm jasné ne
2013-08-03T08:20:44+02:00
• 3. 8. 2013
1

Když byl představen smartphone Samsung Galaxy S4, tak se o tomto modelu mluvilo jako o osmijádrovém, což není pravda. Je sice vybaven tolika jádry, ale jedná se v podstatě o 4+4 jádra, přičemž každý cluster je určen pro jinou práci. Nikdy neběží současně. Mezitím se ale objevil první 8jádrový procesor od MediaTeku, který chce nabídnout čísla pro marketing a pak ještě výkon.

Samsung se nechal slyšet, že 8jádrový SoC přijde na trh i z jeho dílny. Předpokládá se, že novinka bude uvedena v druhé polovině roku, ale zatím se neví nic bližšího. Zřejmě se nevydá cestou MediaTeku. Je tu možnost využít pokročilé architektury big.LITTLE s přívlastkem MP. I v tomto případě by SoC byl vybaven čtyřmi jádry Cortex A15 a čtyřmi Cortex A7. Ovšem MP by znamenalo, že by novinka mohla běžet i ve speciálním režimu, kdy by se zapojila všechna jádra. Ačkoliv se zatím nejedná o potvrzenou informaci, tak by se dalo předpokládat, že by se díky tomu objevil nejvýkonnější mobilní SoC na trhu. Samozřejmě by ale stoupla spotřeba energie.

digitaldesignfig3

Na druhém spektru honby za specifikacemi je společnost Qualcomm.  Anand Chandrasekhe, Senior VP Qualcomm, se vyjádřil k 8jádrovým procesorům celkem jednoznačně, přičemž svou odpověď velmi rád zopakoval: „Neděláme hloupé věci“. Samozřejmě se nejednalo o jedinou reakci, přičemž vysvětlil, že Qualcomm má jiné cíle, než jen zvyšovat počet jader, aby se to vyjímalo na marketingových materiálech.

anand-chandrasekher-2013-02-08-03

V první řadě tohoto výrobce zajímá, jaká bude celková spokojenost uživatele, přičemž se zaměřuje i na samotnou cenu. Chtějí se zaměřit na vylepšování modemu, možností s multimédii a v neposlední řadě na spotřebu energie. Příkladem může být nejnovější Snapdragon 800, který si nachází místo v top modelech. Navíc se jedná o první SoC, který poskytuje LTE-Advanced – nejrychlejší mobilní připojení v současnosti.

Z toho se dá usuzovat, že 8jádrové procesory budou spíše výjimkou, přičemž jejich záplava půjde především od levných čínských výrobců. U většiny top modelů světových značek najdeme 4 jádra s optimalizací na výkon a spotřebu. Qualcomm zřejmě zvolil správnou cestu a do určité míry mohou být zákazníci spokojeni, že se nepouští do boje v počtu jader.

Zdroje: scribd.com, udn.com, engadget.com, newelectronics.co.uk

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Adam Kováč

4. 8. 2013, 14:49

No ono to je celkem jasné, že Qualcomm říká ne, když jeho čtyřjádrové procesory jsou velké jak kráva…

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 1
PanzerGlass S24 MP Mraz 2

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat