reklama

Nokia Lumia 620 – Zajímavá, ale s výhradami

Nokia Lumia 620 – Zajímavá, ale s výhradami
2013-07-28T10:00:04+02:00
• 28. 7. 2013
6

Telefonů s Windows Phone na trhu stále přibývá. Hlavní zásluhu na tom má finská společnost Nokia, která chrlí spoustu modelů. Nutno dodat, že někdy se mi zdá, že je to až kontraproduktivní. K tomu se ale ještě v  recenzi vrátíme.  Dnes se budeme zabývat modelem Nokia Lumia 620, která je určena především méně náročným zákazníkům, často z řad žen. Obstojí v konkurenci HTC 8S, Huawei Ascend W1 a dravých finských sourozenců?

nokia_lumia_620

Parametry

Procesor: Qualcomm Snapdragon dual-core 1 GHz

RAM: 512 MB

Vnitřní paměť: 8 GB

Displej: 3,8“, LCD, 480 x 800 px, ClearBlack

Fotoaparát: 5 Mpx, LED blesk, video 720p, přední VGA kamera

Baterie: 1300 mAh

Rozměry: 115,4 x 61,1 x 11,02 mm

Hmotnost: 127 gramů

Operační systém: Microsoft Windows Phone 8

Další výbava: NFC, microSDXC slot, GPS, Wi-Fi

Úvod a balení

Jak už jsem zmínil na začátku, telefon je svou cenou, která se pohybuje kolem 5400 Kč, cílen spíše k méně náročným zákazníkům. Disponuje vyměnitelným krytem a dostupný je v mnoha různých barevných variantách. Mnohé z nich jistě ocení především ženy a mladší uživatelé.

IMG_2951 IMG_2952

Obsah balení není u Nokie nijak nestandardní. V krabičce, které dominuje „Nokia modrá“ a vyobrazení různých barevných variant, nalezneme kromě telefonu také sluchátka WH-108. Ta svou kvalitou nijak neoslní a většina uživatelů je zřejmě brzy nahradí vlastními. Nepostrádají však panýlek s mikrofonem pro hovory. K mému zklamání však postrádá tlačítko pro příjem hovoru, nemluvě o ovládání hlasitosti, které sice tolik nechybí, ale zato tlačítko pro příjem hovoru ano.

Mimo sluchátek zde najdeme ještě nabíjecí USB kabel, adaptér a nezbytnou dávku návodů.

Konstrukce, zpracování a ergonomie

Konstrukce telefonu je už od pohledu a prvního pohmatu pevná a kvalitní. Hned pro začátek je třeba ocenit použitý materiál, matný plast, který působí pevným dojmem a díky zvolené povrchové úpravě na něm nenajdete otisky prstů. V našem případě se Lumia 620 honosila bílou barvou. Tu nemůžu nijak hanit z pohledu designu, na pohled vypadá vcelku dobře, ale myslím si, že sněhově bílá tato Lumia nezůstane dlouho, a proto bych asi volil jinou barvu. Lícování není v některých částech boků úplně dokonalé, ale na to přijdete až po velice podrobném zkoumaní, takže si myslím, že to nebude problém, který by Lumii 620 ubíral body. Výměnné kryty si však berou svou daň jinde a zde už bych nějaké ty body strhl. Tímto místem je otevírání krytu telefonu, které se ukázalo býti vcelku problematické. Je totiž třeba použití skoro až hrubé síly, relativně hodně musíte zatlačit na kryt čočky fotoaparátu a zadní kryt vycvaknout. Pokaždé, když jsem to dělal, jsem se o fotoaparát bál, což Nokii k dobru nepřidalo.

IMG_2954 IMG_2964 IMG_2965

Díky kompaktním rozměrům, daným především uhlopříčkou displeje, která činí 3,8 palce, se Lumia 620 drží příjemně v ruce. Zaoblené hrany zadní strany jsou příjemné a telefon zkrátka padne do ruky.

Vypínací tlačítko se nachází na pravém boku, což je klasické řešení pro telefony Nokia či korejský Samsung. Na toto umístění sice nejsem běžně zvyklý, ale v praxi jsem s ním problém neměl. V tomto směru bych měl výhradu pouze k trošku kratšímu dvojtlačítku ovládání hlasitosti, které by mohlo být delší, ale to je opět daň za kompaktní rozměry telefonu a vypínací tlačítko na boku konstrukce.

Systém a aplikace

Telefon je vybaven nejnovější verzí systému Windows Phone 8. Na této platformě asi není třeba nic představovat. I já osobně mám s Windows Phone relativně dlouhou zkušenost, a proto mě prakticky nic nepřekvapilo. Velice svižný systém, přehledné prostředí, prakticky veškerá funkcionalita. Od verze 8 toho není moc, co bych Windows Phone vyčítal – považuji ho za plnohodnotného konkurenta pro Android a iOS. Jedinou slabinou pro někoho může být absence některých aplikací ve Windows Phone Store. To se ale především týká uživatelů, kteří přecházejí z konkurenčních platforem a jsou zvyklí na jiný systém. Je třeba však uznat, že jsou aplikace, jejichž adekvátní alternativu na Windows Store zkrátka nenajdete. Příkladem za všechny budiž klient Google+.

windows-phone-8-logo

Windows Phone si zcela jistě zaslouží pochvalu za skvělou provázanost s Facebookem, Twitterem a také systémy Googlu. Ať už jde o Gmail či synchronizaci kontaktů a kalendáře. Vše nastavíte rychle a bez problémů.

Za dobu používání jsem u Lumie 620 našel v systému jen jeden drobný a trochu podivný zádrhel. Možná nešlo o nic podstatného, ale někdy se mi zdálo, že má telefon problém se připojit na veřejně přístupné wifi sítě v restauracích či kavárnách. Na domácí zabezpečené wifi však žádný problém nenastal. Bohužel jsem neměl dostatek času na to, abych tento problém nějak hlouběji prozkoumal.

Již v továrním nastavení najdete v telefonu mnoho předinstalovaných aplikací od Nokie. Mnohé uživatele jistě potěší, jelikož za jejich alternativy ve Windows Store byste utratili nemalé peníze. Je pravda, že již od počátku zabírají v telefonu nějaké to místo na 8 GB vnitřní paměti, ale nic nebrání tomu, aby byly nepotřebné programy odinstalovány.

Nokia-HERE-DEveloper Nokia NFC

Pro úplnost bych mohl zmínit, jaký bonusový software v telefonu najdete. Jedná se především o mapy Here Maps, navigaci Here Drive+ a aplikaci s využitím rozšířené reality Here City Lens. Z Nokia Colection ve Windows Phone storu si pak můžete stáhnout například Nokia NFC Writer, který dokáže vytvářet NFC tagy a pomůže vám tak s využitím vestavěného NFC čipu.

Displej, fotoaparát a další výbava

Od softwaru zase na skok zpět k výbavě telefonu. Na první pohled je samozřejmě „na ráně“ 3,8 palcový displej, který je vyroben technologií LCD. V této cenové kategorii k zobrazovači nemám žádné větší výhrady. LCD displej je obohacen o technologii Clear Black, kterou se pyšní Nokia už nějakou dobu. V tomto případě ale černá barva na displeji není uplně „čistá“. Ještě někdy před rokem vlastnil kamarád Lumii 800 a oprávněně se chlubil naprosto dokonalou černou, která smývala rozdíl mezi displejem a jeho černým ohraničením, ale zde o takové černé mluvit nemůžeme.

Fotoaparát je jednou z hlavních částí telefonu, který ve mně budil rozpaky. Na jednu stranu se nejedná o snímač, jenž by pořizoval vyloženě špatné snímky, ale na stranu druhou ho chválit také nemůžu. Zvláště softwarové „vyhlazování“ fotografií působilo na snímky spíše negativně. Po pořízení fotografie se snímek zobrazil v celkem dobré kvalitě, ale asi vteřinu potom jako by telefon fotografii úmyslně jemně rozostřil. Jev je to zvláštní, ale u testovaného telefonu bohužel běžný. Nemůžu říci, že by poté byly fotografie opravdu špatné, ale schválně kazit fotku asi Nokia v úmyslu neměla.

IMG_2963 WP_20130707_001 WP_20130706_008

Pokud bych se měl podívat na další výbavu telefonu, chtěl bych pochválit přítomnost slotu na MicroSD karty, který dokáže značně rozšířit kapacitu telefonu. V balení však kartu nenajdete. Naopak jako negativum vidím použití slotu microSIM, ale to je značně subjektivní záležitost.

Příjemným bonusem je přítomnost NFC čipu. Je pravda, že zatím NFC mnoho lidí nevyužívá, ale spojení dvou telefonů či jiného příslušenství je příkladné a „hrátky“ s NFC tagy také nejsou úplně k zahození. Teď už jen aby se více rozšířilo placení telefonem skrze NFC.

Výkon a výdrž

Faktickou část recenze zakončím hodnocením výkonu a samozřejmě také výdrže telefonu. Už při prvním spuštění telefonu je jasné, že hardware je přinejmenším dostatečný. Systém je sám o sobě samozřejmě velice plynulý a Qualcomm Snapdragon S4 se dvěma jádry a frekvencí 1 GHz tomu jen napomáhá. Prakticky se nesetkáte s žádnými záseky nebo výrazným zpomalením. Specifikace si bez problému poradí  s méně náročnými herními tituly. U náročných 3D her však díky omezení, které představuje 512 MB RAM paměti, narazíte.

IMG_2969 IMG_2970

Telefon disponuje baterií s kapacitou 1300 mAh, což na první pohled není kdoví jaká hodnota. Na druhou stranu ale telefon výdrží nijak nezklamal. Při běžném používání (nějaké to připojení na wifi s brouzdáním a synchronizací emailů, několik hovorů, přibližně 10 SMS zpráv, pár hodin hudby a podobně) telefon vydrží bez problému celý pracovní den a bude mu stačit, když ho večer zapojíte do nabíječky. Zvládne i dva dny, ale to už si hodnotu baterie musíte trochu hlídat a občas se omezovat hlavně s multimédii. Velkým žroutem je samozřejmě také GPS navigace. S více než  dvoudenním používám rozhodně nepočítejte.

Dokáže se prosadit?

Nokia Lumia 620 není telefon, u kterého bych při pohledu na poměr cena/výkon smeknul, ale na druhou stranu nijak výrazněji nezklamal. Žádný opravdový problém nepřišel, zamrzí však fotoaparát a opravdu trochu podivné sundavání zadního krytu. Problém je, že tyto nevýhody, či výhody zmíněné v recenzi, o osudu telefonu příliš nerozhodnou. Ano, budou tam konkurenční výhody nebo nevýhody oproti HTC 8S nebo Ascend W1, ale finský výrobce dle mého „pohřbil“ šestsetdvacítku několik měsíců po jejím představení uvedením papírově slabšího sourozence Lumia 520.

520620

A v čem se tyto dva modely liší? Bohužel jsem neměl 520 v ruce a mohu vyzdvihnout pouze rozdíly ve výbavě. Pro 620 jasně mluví přítomnost NFC a LED blesku, které 520 postrádá. Problém je, že 520 kontruje větším displejem (4 palce) a především výrazně nižší cenou. Proto se bojím, že Lumii 620 hned po narození Nokia značně přidusila.

Nokia Lumia 620 je obecně povedeným modelem, a pokud vám specifikací parametrů bude vyhovovat nebo pokud hledáte telefon se zajímavým designem a případně i vyměnitelnými kryty, mohu ji doporučit. Na paty jí však šlape konkurence hlavně ve vlastní stáji.

Za zapůjčení Nokia Lumia 620 za účelem této recenze děkujeme společnosti SunnySoft s.r.o., kde telefon zakoupíte za prodejní cenu ve výši 5390 Kč.

Klady a zápory

+ Bonusový software Nokia

+ Kvalitní zpracování

+Vyměnitelné kryty

+ Svižnost systému

+ Slot na microSD karty, NFC

Otevírání zadního krytu

Fotoaparát

Poměr cena/výkon v porovnání s konkurencí

Občasné problémy s připojením k veřejným wifi sítím

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Matouš Eckert

Zajímám se o moderní technologie, telefony, tablety, internet a vše, co se kolem toho točí. Na Dotekománii píšu články, točím pořad Na Dotek a seriál Windows Phone Apps. Mimo svého pisálkovství stále ještě studuji jedno pražské gymnázium.

Komentáře

nokia lumia 620 ma o hodne kvalitnejsi displej nez 520, ma krasnejsi zobrazeni barev a celkove je hezci, 520 ma hodne svetlý dispej a jak uz bylo nekde zminovano na slunci hur vyditelny, hodne leskly, zrcatko a mobil v jednom,coz neni moc velka vyhoda :D

David Byrtus

29. 7. 2013, 11:09

No ono těch alespoň papírových výhod je daleko více ve prospěch 620 oproti 520. Zejména jde o plnohodnotnou navigaci včetně kompasu a kvalita displeje. A vzhledem k tomu, že platí celoevropská záruka tak se dá sehnat za cenu mírně převyšující 4000 Kč. Což je 500 Kč rozdíl oproti 520. Srovnání: https://docs.google.com/spreadsheet/ar?id=tbTpwD7nCntRqzhfWMWn3oA.02458326385105838070.6817276199005851526&action=1&tile=0&rpert=20&srow=0&erow=105&scol=0&ecol=10&fprt=false&tfe=yn_273

… ale nemá a nebude mít FM radio.

David Byrtus

2. 8. 2013, 14:10

Jo jestli je rádio nutností tak je 520 jasnou volbou. Je to na osobních preferencích. 520 zase nemá a nebude mít přisvětlovací LED diodu nebo takový Glance screen. Jenom jsem chtěl poukázat na to, že za téměř stejnou cenu model 620 nabízí daleko méně kompromisů. Samozřejmě když ponecháme stranou velikosti displeje, subjektivní design a zmiňované rádio :)

tak naštěstí už rádio má :) Gdr 2 :) Nyní mám GDR 3 a nemůžu si stěžovat :)

Opravdu ti to rádio funguje?

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat