reklama

iOS 7 z pohledu majitele iPhonu komentář

iOS 7 z pohledu majitele iPhonu [komentář]
2013-06-12T16:44:37+02:00
• 11. 6. 2013
12

Asi mi každý potvrdí, že iOS potřeboval upgrade a že se ho v posledních letech dostávalo v příliš malých kouscích, než aby se to dalo považovat za novou verzi. Systém iOS 7 to vzal za úplně jiný konec. Jak si tedy vede nový systém  nadopovaný saturační stříkačkou z uživatelského subjektivního pohledu?

iOS 7

Všichni jsme dopředu věděli, že půjde o velkou změnu a designově se tak bude hodně lišit. Musím se tedy přiznat, že to bylo jediné, co jsem dopředu očekával, protože kompletní redesign celého systému by vyžadoval spoustu práce. Přeci jen jsem byl ale velice mile překvapen i z uživatelsky-funkčního hlediska.

Z uživatelského hlediska se podle mě podařilo něco trochu unikátního (klidně mě považujte za „anti-androiďáka“,  jen říkám svůj názor) – změnilo se úplně vše, a přesto budete po aktualizaci vědět, kam sáhnout. Systémové novinky jsou tedy celkem logické a po odchodu Scotta Forstalla se v Apple rozhodně začaly dít věci a, i přes obdiv k jeho specifickému grafickému stylu, je již dnes vidět, kde byla zařazená zpátečka ve firmě. Johny Ive to vzal za jiný konec a zkusil něco trochu jiného a myslím, že se mu to celkem povedlo.

iPhone5-3up-Pyramid_iOS7_PRINT

Díky bohu mně, jakožto dlouholetému uživateli iOS, který byl aktualizaci co aktualizaci odsuzován k jailbreaku kvůli zcela logickým a základním chybějícím funkcím, se konečně dostalo zadostiučinění. Přepínače Wi-Fi, Bluetooth, režimu Nerušit, ovladač jasu, displeje atd. jsou konečně dostupné odkudkoliv jedním povytažením prstu ze spodní strany obrazovky. Sdílení na ostatní zařízení je snazší, pohodlnější multitasking, přehledně seřazené fotky bez práce, vylepšená práce s fotkou před i po pořízení. Opravdu bude mít jailbreak opět menší uživatelskou základnu, i když je stále co vylepšovat.

Některé funkce vypadají, jako by si Apple koupil návrháře pro jailbreakovaný doplněk. Multitasking jsem přesně takový měl již asi dva roky zpátky, přepínače možná také tak dlouho a stejně i rozostřené přechody a plochy či animované tapety, které jsem ukazoval i v pořadu Na Dotek. Jenže tady se bavíme o čisté a stabilní verzi dospělého systému, což s tolika doplňky tedy rozhodně nepřicházelo v úvahu. Zde tedy velký palec nahoru. Udělali něco, co uživatelé chtěli tak moc, až si to museli dříve sami vytvořit. Dnes stačí update.

Dostavil se i menší wow efekt například u pozadí obrazovky, která před lety neuměla ani tapety, dnes reaguje na pohyb dle gyroskopu a podporuje i animované tapety, což je možná přehlédnutá pidi novinka. Je to jen jeden z dalších prvků, kterým se odlišit od konkurence.

Pokud se ptáte, jak to bude s podporou starších zařízení, bude zajištěna naplno samozřejmě na nejnovějších strojích. Nový systém však nainstalujete i na iPhone 4, 4S, a tedy i 5. U tabletů je podpora pro iPad 2, 3, 4 a iPad Mini. Přehrávač iPod Touch pouze nejnovější, tedy 5. generace. Co však dostanete pouze na nejnovějších strojích a jak budete omezeni na starších? Rozdíly nebudou zásadní. Z nově představeného tedy dostanou živé filtry a AirDrop pouze poslední generace od každého ze jmenovaných. Nepočítám Panorama a Siri, tam je to stejné jako s iOS 6. Tady má nejnovější iOS další kladné body a nebojte, starší zařízení filtry dostanou taky, jen ne v živém náhledu, ale až při práci po vyfocení.

Camera-Photos-iOS-7

Celkový dojem? Když se mě někdo zeptá, co je na iOS od uvedení  verze 7 nového a fajnového, odpovím jednoduše: všechno je vylepšeno. U Androidu je notifikační lišta možná ještě produktivnější, každopádně i tady Apple udělal krok správným směrem a celkově není systém zkopírovaný, jako u mnohých levných nadstaveb u konkurence, ať už je původ pro „inspiraci“ odkudkoliv. „Flat“ design se sice nemusí líbit všem, přesto je to moderní trend a je dobře, že se Apple připojil – aneb evoluci nezastavíš. Jen o Safari se dá říci, že jde nyní jen o přestříkaný Chrome, ovšem tím, že bude interní aplikací, bude jistě rychlejší, a tedy nyní i použitelný. Musím říci, že celkově mě integrované aplikace od Applu poslední dobou spíše limitovaly a odkládal jsem je do složky „nepotřebné“. Nyní jich už bude rozhodně méně. Nebojte, Mapy, Passbook, Videa, iTunes i Akcie tam zůstanou (to je samozřejmě specifické k lidem i trhu, přesto myslím, že nebudu jediný, kdo to tak má).

Sice byla každá jednotlivá i dlouho opomíjená aplikace vylepšena a redesignována… konečně, přesto jsou tu i zápory. Tak hurá na ně k závěru mé dlouhé řeči. Vezmeme to pěkně postupně: Siri stále neumí česky, uvidíme, jak moc bude žrát baterii prezentovaný „chytrý multitasking“ a rozostřující se plovoucí prvky či animované tapety. Dále mám na seznamu hodně obecnou výtku k neochotě spolupráce jednotlivých výrobců mobilních systémů, k možnosti v defaultním sdílení poslat např. obrázek, zvuk nebo video do jakékoliv platformy. Bylo by to stokrát snazší než vymýšlet „nový“ AirDrop.

Každopádně tohle řeší externí aplikace i v natolik proklamovaně uzavřeném ekosystému aplikací, jaký je u iOS. Popíchnout tím ale musím. Dál je zde opět několik věcí, které vypadají úžasně, jenže fungují pouze v pár zemích. Tentokrát tedy spíše než vypadají, tak poslouchají – narážím na iTunes Radio. Dle materiálů z keynote můžete poslouchat, co budete chtít, a naprosto zdarma s vnořenou reklamou (vypínatelnou při zakoupení iTunes Match). Samozřejmě s domluvenými autory či společnostmi. Ano, zní to pamparádně, jenže uvědomte si, že smluvní domluva pro sdílení hudby ani její prodej natož free-cloud přenos není nic snadného a někdy se k nám některé skladby ani nedostanou klasickou cestou. Proto je iTunes Radio při uvedení iOS bety jen pro USA. Toto by se časem mělo změnit.

itunesradio_hero

Jediné, co je i po videopředstavení ve hvězdách a čeho se musí obávat snad každý, kdo viděl keynote z WWDC, je aktuální výdrž baterie. Do takovýchto spekulací se bez důkazů raději pouštět nebudu. Systém iOS 7 bude představen po beta testování na podzim a doprovázet by ho již tradičně měl i nový iPhone.

Slovo na závěr. Děkujeme za odchod Scotta Forstalla a přivítejme kompletně redesignovaný systém iOS, který je doplněn o žádané funkce. Dříve v Apple na tahle žádoucí slova nikdo nedal, nyní je vidět, že se něco hnulo. Jsem za to jedině rád, a tak si neodpustím menší ironické zatleskání. Snad vše zůstane v mezích jednoduchosti a použitelnosti i u dalších updatů (jako při dnešním představení) a iOS bude dál skvělou konkurencí pro ostatní výrobce operačních systémů. Protože i kdybyste iOS či Apple neměli rádi,  přeci jen buďme rádi za každou aktivní konkurenci s vlastním stylem.

Detaily pod čarou, které jste při představení možná přehlédli.

Všechny informace pochází ze sledování veřejných zdrojů od samotného Apple a jeho videí a fotek, přesto se může stát, že jste si těchto věcí nevšimli.

 1. Control Center obsahuje kalkulačku, fotoaparát, svítilnu a budíky. Uvidíme, zdali to bude měnitelné.
 2. Obsah obrazovky je „edge-to edge“, horní lišta tedy není nikterak oddělena.
 3. Ikonka aplikace Mapy má opravenou chybku se zobrazením skoku z mostu, kam naváděla původní šipka u iOS 6.
 4. Podpora animovaných tapet na pozadí.
 5. Posouvatelný prostor pro aplikace ve složkách.
 6. Filtry se fotografiím dají přidat i po vyfocení.
 7. Night mode pro mapy.
 8. Stahování aktualizací pro aplikace na pozadí.
 9. Integrované sdílení i na Flickr.
 10. Synchronizace notifikací mezi iOS zařízeními.
 11. Ikonka pro hodiny ukazuje aktuální čas dynamicky. Stejně jako aplikace kalendáře ukazuje den v měsíci (to už však není novinka).
 12. AirDrop funguje přes Wi-Fi a Bluetooth.
 13. Safari podporuje privátní surfování (nejspíše stejná funkce jako u Chrome anonymní karta).
 14. Seznam ukončíme další standardizovanou funkcí u Safari. Nyní máte unifikované vyhledávací pole, ne vyhledávací a URL zvlášť.

Multitasking-iOS-7 Mail-iOS-7 Weather-iOS-7 Safari-iOS-7 AirDrop-1 Camera-Photos-iOS-7 Control-center-iOS-7 Notification-Center-iOS-7 iPhone5-3up-Pyramid_iOS7_PRINT ios_hero itunesradio_hero iOS 7

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Michal Král

Kameraman, grafik a fotograf na volnoběžce. U nás se především stará o YouTube kanál, kde jste jej mohli vidět v pořadech jako NaDotek nebo Live.

Komentáře

Michal Polák

13. 6. 2013, 19:10

Jakou aplikaci si mam sehnat na posilani obrazku mezi iOS a Androidem?

Ladislav Polický

12. 6. 2013, 15:55

Notifikacni lista s prepinaci wi-fi a bluetooth, animovane tapety reagujici na gyro…kde jsem to jen videl??? Aha, uz vim, na Androidu pred dvema roky. Ja si snad ten iPhone koupim, abych mohl znovu zazit ty pocity, ktere uz mi s Androidem tak nejak zevsednely.

Ondřej Peroutka

12. 6. 2013, 10:30

Opravte se mizející logo operátora. Logo rozhodně nemizí, pouze ho Apple neukazuje na svých screenech. Asi aby nezvýhodňoval jednoho z amerických (nyní iPhone již prodávají všichni).

Přemysl Vaculík

VIP 12. 6. 2013, 10:34

Asi máš recht. Smazal jsem to.

Michal Král

13. 6. 2013, 22:35

Ano to je pravda, díky.

Ladislav Pokora

12. 6. 2013, 6:18

Je konecne mozne zavrit vsechny bezici aplikace najednou a nebo stale jen pojedne? Diky za info.

Michal Král

13. 6. 2013, 22:36

Uvidíme ve finální verzi, ale zatím musíme po jedné. Takže toto opět vyřeší jedině jailbreak nebo možná další beta s trochou modlení se.

Petr Beneš

19. 9. 2013, 13:06

Jde současně zavřít až tři aplikace najednou (použít tři prsty, každý položit na jednu aplikaci a táhnout nahoru pro zavření). Vše najednou zatím zavřít nejde :-(

Daniel Čermák

VIP 11. 6. 2013, 22:01

Animovaný tapety umí Android už dlouho, takže v tomto se iOS od konkurence neliší ale spíš kopíruje. :-D

tak tohle už je fakt moc!
Apple se celé ty roky ohání s porušováním patentů, ale když najednou zjistí, že jeho designově nepřívětivý a neintuitivní systém už neletí a že ho Google ve většině směrů předehnal, bum, a je to tady: iOS 7, totální kopie androidu- veškerý vzhled, funkce (notifikační lišta, multitasking, gesta, odemykací obrazovka…). Když jsem iOS 7 porvé viděl, myslel jsem, že je to MIUI (modifikace androidu). Když jsem viděl kalendář nebo galerii: Také dokonalá kopie. Je sice fajn, že Apple pochopil, že je pozadu, ale všechno má své meze.

Prober se. Pokud je IOS nečeho kopie, tak Windows Phone a Blackberry. Rozhodně ne Androidu. Ale ty vlastně nevíš, co to WP a BlackBerry je, takže chápu, že je to kopie Androidu.

Vojtěch Konopa

11. 6. 2013, 21:46

Mně se koncepce nového iOS obecně zamlouvá, jak z hlediska designu, tak použitelnosti. Zdá se mi, že se v systému objevilo mnoho „zkratek“, které může uživatel využít. Líbí se mi také grafická část – barevná odladěnost a takové lahůdky jako je změna pozadí podle gyroskopu. Z mého pohledu učinil Apple velice odvážný, ale neméně potřebný krok k oživení systému, protože přiznejme si, systém vypadá stejně (až na lehké grafické úpravy) už od prvního vydání.
Toto je můj osobní názor, normálně jsem ochotný bojovat za Android až do krve, ale tímto mne Apple opravdu potěšil. Ave!

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat