reklama

ARMA Tactics vzdává hold tahovkám typu Fallout recenze

ARMA Tactics vzdává hold tahovkám typu Fallout [recenze]
2013-06-02T12:18:18+01:00
• 2. 6. 2013

Opravdu jsme si nespletli název, tohle není recenze kultovního Fallout: Tactics, ale velmi podobné tahové hry z českých končin od Bohemia Interactive. Vývojáři z Centauri mají s vojenskou hrou na mobilní telefony zkušenost, nicméně titul Arma II: Firing Range není vnímán zrovna v dobrém světle. Reputaci má napravit pokračování série ARMA, tentokrát v jiném žánru. Ten byl s ohledem na omezenost dotykového ovládání zvolen velmi důvtipně a přesně tento typ her na Androidu scházel. ARMA Tactics je tahová strategie primárně vyvíjená pro nová zařízení Tegra 4, nicméně již teď si můžete hru vyzkoušet na předchozí generaci. Podařilo se po prvním nezdaru konečně vytvořit pořádnou hru?

unnamed

Principy tahových strategií jsou založeny na základech her typu XCOM nebo Fallout: Tactics, které ve své době těžko hledaly konkurenci a dnes pomalu vymizely. Hráč má během svého tahu pro každou postavu omezený počet bodů, které může zainvestovat do několika akcí. Z počátku jich není moc, jedná se především o pohyb, střelbu, léčení nebo podobné úkony. Stejné omezení čeká protivníka řízeného umělou inteligencí. Ta volí většinou tu nejlepší možnost, proto musíte uvažovat a získat strategickou výhodu, tedy proto žánr tahová strategie.

Screenshot_2013-05-31-19-10-14Screenshot_2013-06-01-16-56-05

Jednou z možností je přečíslení hráče na hráče, kdy v jednom kole může střílet s více postavami, což většinou protivníka usmrtí. Nemusí to být pokaždé pravda, protože zde platí pravidlo náhody, kdy přes jasný zásah prostě minete nebo naopak provedete kritický zásah. Pravděpodobnost roste s lepšími vlastnostmi postav a zbraní. Jinou výhodou může být využívání úkrytů na mapě nebo výhled ze střech, což vám umožní odhalit protivníky. Každá mapa je navržena pro maximální využití těchto možností a je jen na vás, zda je využijete ve svůj prospěch.

Screenshot_2013-06-01-22-23-10Screenshot_2013-06-01-17-19-48

Po úspěšném absolvování tréninku, který bych osobně raději přeskočil, se ocitáme v první misi o záchranu týmového kolegy. Teprve toto lze brát jako skutečný tutoriál, kde využijete všech schopností hrdinů. Jakmile jej zachráníte z rukou teroristů, budete ovládat čtyřčlenný tým amerických vojáků na různých misích. Těch není moc, ale vynahradí to možnost vytvářet své vlastní mise, tedy ne zcela, jedná se o náhodně generované úkoly.

Screenshot_2013-06-01-22-23-29Screenshot_2013-06-01-22-24-34

Likvidovat nepřátele můžete několika způsoby – od střílení, granátů nebo tiché smrti nožem. Vše je nutné si naplánovat, jelikož nepřítel nikdy nespí a může číhat za rohem. Celkově je umělá inteligence nadprůměrná a to jsem nehrál na obtížnost veterána. Na můj vkus jsem si užil dost, a kdo nemá zkušenosti s tímto žánrem, ani se nebudu divit, když bude bezradný. Hra si nebere servítky. Za splnění mise získáte odměnu, kterou můžete uplatnit koupí vylepšení zbraní nebo svého týmu. Pokud vám budou body chybět, můžete si je dodatečně koupit v podobě balíčku za částku v reálné měně. Ve hře nejsou jiné mikrotransankce.

Screenshot_2013-06-01-17-21-02Screenshot_2013-06-01-17-38-51

Nakonec se dostáváme k technické stránce věci, která si zaslouží jednostranně pochvalu. Na Tegra 3 vypadá hra parádně a to díky enginu Unity. Umožňuje zapnout pokročilejší efekty, které jsou pravděpodobně pro Tegra 4, ale s plynulostí a také zážitkem jde hra dolů. Ostatně cut scény jsou velmi efektní s filmovým nádechem. Zvuky jsou na úrovni a na pozadí vám hraje islámská hudba, což může v letadle způsobit některým cestujícím nervozitu, takže tady opatrně. Nechci jen chválit, narazil jsem i na několik drobných chyb, kdy kupříkladu kamera odletěla úplně mimo scénu. Jindy jsem měl problém s kamerou, kdy jsem se nemohl dostat do budovy. Naštěstí to nějak nebrání v pokračování hraní.

Celkově hodnotím hru kladně, protože lepší strategii na tablety a smartphony budete hledat marně. Samozřejmě není pro každého, protože obtížnost je vysoká a také je zde omezení pouze pro Tegra zařízení. O portu na jiné čipsety se neuvažuje. Škoda chybějícího multiplayeru a pouze pár map, které by se měly postupně rozrůstat.

Podporovaná zařízení:

Iconia A110; Iconia A210 nebo A211; Iconia Tab A510; Iconia Tab A700 nebo A701; Transformer Infinity; Transformer Prime; Transformer Pad 300; Arrows X F-02E; Arrows V F-04E; Arrows X F-10D; Arrows Z ISW13F; Fujitsu Stylistic M532; Fujitsu Arrows Tab F-05E; Nexus 7; One X+; One X; Idea Tab A2109; Optimus 4X HD; Optimus Vu; Pegatron Chagall; Pegatron Olipad; Xperia Tablet S; Excite 10 SE; Excite 10; Excite 7; Excite 13; V985
logo-app Arma Tactics THD Bohemia Interactive a.s. 4,40 US$ ANDROID

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Lukáš Vaculík

Zajímá se o dopad technologií na společnost. Zabývá se především smartphony, tablety, počítači. Kromě toho jezdí ve volném čase na kole, občas hraje hry, fotí a píše články. Pracuje jako technický inženýr pro finskou IT společnost.

Komentáře

Reklama

galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat