Sports Tracker – sportem ke zdraví

Sports Tracker – sportem ke zdraví
2016-10-27T08:54:42+02:00
• 27. 5. 2013
13

Dnešní rychlá doba plná stresu a práce si žádá pauzu, kterou věnujeme sobě a svému zdraví v případě, kdy máme ještě poslední kapku síly. Není nic jednoduššího, než vzít kolo a vyrazit a někteří se zase rádi proběhnou nebo dělají horskou turistiku. Dnešní možnosti sportování jsou široké, díky čemuž pokročilejší vedou statistiky svých dosažených výsledků, a pokud možno, chtějí je sdílet s okolím. Osobní záznamy nejsou moc praktické, a tak přijde na řadu dilema, kde a jak začít.

Trophy Winners Celebrate Sports Victory

Každý dnešní smartphone disponuje čipem GPS, který lze kromě navigace využít k bezplatnému monitorování vaší pozice s celkem velkou přesností na několik metrů. Ovšem nic nefunguje samo od sebe a je třeba telefon doplnit o vhodnou aplikaci, která se postará o komunikaci mezi vámi, GPS a webovou stránkou prezentující výsledky. Dobrou zprávou je, že nabídka je pro všechny systémy přeplněná, nicméně výběr aplikace je částečně nevratným krokem. Důvodem je obtížné převádění dat z jedné služby na druhou, proto se dvakrát rozmyslete, čím začnete. V opačném případě budete muset začít od začátku a přijdete o své výkony. Webové služby nabízí možnost importování tras do souboru GPX, ale sám mám zkušenost, že ne vždy se je podaří nahrát do jiné služby bez ztráty informací.

GPFactsheetcoverpr

Vyzkoušel jsem většinu těchto aplikací, mezi které se řadí Endomondo, Runtastic, Runkeeper, SportyPal, Strava, Sports Tracker, a to nejsou všechny. Postupně jsem se dopracoval k poslednímu jmenovanému, který splňuje všechny mé nároky a zvykl jsem si na něj. Historie této mobilní aplikace sahá několik let nazpět. Nokia poskytovala aplikaci k již mrtvému systému Symbian k zaznamenávání sportovních aktivit. Nakonec se projektu vzdala a Sports Tracker se rozšířil na minoritní platformy bez jejího vlivu. Těžko říct, proč se tak stalo, ale to je nám vlastně jedno. Následující řádky vás seznámí s mobilní aplikací pro systém Android, nicméně se výrazně neodlišuje od ostatních platforem a základní funkce jsou stejné.

Aplikace

Stáhnete ji jednoduše z vašeho marketu a nainstalujete do mobilního telefonu. Při prvním spuštění budete vyzvání k přihlášení na váš účet nebo k jeho vytvoření. Přihlašovací údaje budou sloužit k přístupu na internetovou stránku, o které uslyšíte později. Aplikace není v češtině, ale jednoduchým pojmům budou rozumět i nemluvňata. Pro začátek doporučuji projít položku nastavení, kde je několik zásadních položek, které bychom neměli přehlédnout. Hned jako první je na výběr, jakým způsobem chceme zobrazovat jednotky. Pro náš region jsou přirozené metrické. Další volba umožňuje nastavení zařízení pro měření srdečního tepu, pokud jej nemáte, tak se nebudeme zbytečně pozastavovat. V menu User settings nastavujete osobní parametry jako pohlaví, váhu a věk. Pro někoho může být zásadní funkcí možnost hlasových informací. Zjednodušeně vás bude mobilní telefon informovat po určité vzdálenosti, za jakou dobu jste ji zdolali. GPS filtering, jak už název napovídá, odstraňuje anomálie, které během záznamu mohou vzniknout. Tím je nabídka nastavení zakončena a můžeme se přesunout na domovskou obrazovku vašeho profilu.

Screenshot_2013-05-26-16-32-44Screenshot_2013-05-26-16-33-04Screenshot_2013-05-26-16-33-30

Zde jsou shrnuty celkové údaje za celou dobu používání Sports Tracker. Pro připomenutí nechybí poslední záznam, nebo se můžete podívat na poslední zprávy z Facebooku. Ještě než začnete s prvním startem, zobrazuje se vám informace o východu a západu slunce a také zbývající čas do západu. Nikdy jsem k této informaci nepřihlížel, přeci jen mám odhad, kolik času ještě mám. Teď se můžeme pustit do prvního záznamu aktivity. Ujistěte se, že máte zapnuté GPS. Ještě před startem si vybereme aktivitu, v našem případě to je MTB, protože jsme se rozhodli projet okolí města Frýdek-Místek. Druhá položka Auto pause slouží k pozastavení nahrávání, když vaše rychlost klesne pod danou hranici. Jelikož GPS měří s přesností několika metrů, doporučuji použít nastavení 5 km/h. V jiném případě se může stát, že i když stojíte, GPS vás sleduje v pohybu více než 2 km/h a teď je vše připraveno. Na obrazovce máte mapu, která bude v případě internetového připojení podložena mapou Google. Vlevo nahoře se zobrazuje stav signálu. První fixování může trvat déle.

Screenshot_2013-05-26-16-34-02Screenshot_2013-05-26-16-34-19Screenshot_2013-05-26-16-35-40

Vpravo je tlačítko pro zobrazení mapy na celý displej. Níže jsou zaznamenávány veškeré údaje od času, vzdálenosti, průměrné rychlosti a další, čímž skvěle supluje tachometr. Pohybem doleva můžete listovat na další stránky, kde jsou jednotlivé údaje podrobněji zapsány nebo rovnou v grafech, a to vše v reálném čase. Začnete tlačítkem start, čímž se vše zaktivuje. Tlačítka aplikace lze uzamknout, pokud máte pocit, že se můžou nechtěně aktivovat. Aplikace nemá problém běžet na pozadí a mezi tím můžete mít spuštěný hudební přehrávač nebo fotoaparát. Jestliže budete během trackování fotit,  Sports Tracker si udělá kopii snímků a synchronizuje je s trasou, takže později na mapě uvidíte, kde jste fotili s náhledem, který se kvalitě originálního snímku nemůže rovnat.

Screenshot_2013-05-26-16-35-06Screenshot_2013-05-26-16-36-37Screenshot_2013-05-26-16-37-37

Po skončení můžete k danému výkonu zanechat komentář, nastavit možnosti sdílení a pak už jen synchronizovat. Pokud nebudete mít po ruce internet, můžete to učinit později, a sice tak, že z hlavní stránky se přesunete na položku diáře. Vyvolanou kontextovou nabídkou vyberete synchronizaci, čímž se záznam nahraje na web Sports Tracker, který si ukážeme za okamžik. Ještě dvě záložky v aplikaci informují o aktivitách přátel nebo lidí z celého světa, nicméně jsem tohle nikdy nevyužil a jde spíše o zajímavost. Tím je prohlídka aplikace ukončena a další možnosti se otvírají právě na internetové stránce této služby.

Web

Druhým pilířem je samozřejmě webové rozhraní, kde si v klidu prohlédnete statistiky svých aktivit. Zde kraluje Sports Tracker nad ostatními konkurenty, jelikož nabízí jednoduchost, příjemnou a přehlednou grafiku. Při prvním přihlášení na vás čeká mapa světa, kde vidíte aktuálně dokončené aktivity sdílené ze všech světadílů. Zajímavý je údaj o celkovém počtu kilometrů nebo dále jejich rozdělení podle druhu sportu. V současnosti číslo převyšuje číslo 200 milionů kilometrů, což je 600x vzdálenost mezi Zemí a Měsícem. Takových čísel bude ještě více.

p7

Na osobní nástěnce je přehled posledních událostí, celkové statistiky vašeho účtu a taky ohlédnutí k předchozímu týdnu a měsíci. Na této záložce lze nahrát trasu z jiné služby, nicméně čísla vypočtená službou Sports Tracker jsou velmi odlišná a jsou s tím problémy, jak jsem zmiňoval již dříve. Pod další položkou My Workouts se nachází podrobný pohled na aktivity, včetně mapy a grafů. Ve stručnosti se dělí na Workout overview, které zobrazuje mapu v plném zobrazení nebo na celou obrazovku, kdežto Data view mapu obohatí o graf a další údaje.

p2p3

Možnosti nastavení jsou široké, takže je přeskočím a vrhneme se na další záložku Diary neboli deník. Ve své podstatě se jedná o kalendář, kde vidíte své úkony v rámci měsíce. Předposlední položka je věnována sociální aktivitě. Zde vidíte své přátele, jejich trasy na mapě a fotografie jimi pořízené. Můžete pozvat někoho jiného nebo naopak přijmout pozvánku. Poslední záložka je velice podobná hlavní stránce, jelikož i zde se nachází mapa světa a veškeré sdílené aktivity.

p4p5

Hodí se hlavně pro průzkum okolí, pokud chcete někoho poznat z vašeho města, kdo provozuje stejné zájmy jako vy, a třeba se můžete spojit. Jinak se můžete inspirovat v trasách, které dokončili ostatní. Sports Tracker má svůj vlastní obchod, kde lze dokoupit příslušenství Heart Rate Monitor, který měří srdeční tep. Podporován je na všech systémech a funguje pomocí technologie ANT+. Kromě toho si můžete zakoupit oblečení, úchyty na řídítka a podobné věci.

Závěr

Ať už jste se rozhodli pro Sports Tracker, nebo ne,  hlavním cílem těchto služeb je být v dobré kondici a posunování svých limitů. Všechno ostatní jako sdílení a statistiky jsou třešničkou na dortu. Díky těmto aplikacím máte větší motivaci zajet další a další kilometry. Uživatelské rozhraní Sports Tracker se povedlo a hromada funkcí dělá z této služby komplexní systém pro různé druhy sportu. Na závěr mám další dobrou zprávu. Ve vývoji je nová verze aplikace pro systém Android, do které jsme zapojeni, a měl by tomu být věnován tento článek. Bohužel se Sports Tracker odmlčel a nemáme o stavu nové verze žádné nové informace, ale to nevadí. Pokud se něco změní, jistě vás budeme informovat jako první. A teď vzhůru ven a nezapomeňte zapnout GPS a Sports Tracker!

519903d322b2af4c7cc60100

logo-app Sports Tracker Sports Tracking Technologies Ltd. Zdarma ANDROID logo-app Sports Tracker for All Sports Developer Zdarma iOS

[winphone]sports-tracker/d686e4f1-4b1d-4d44-9643-687ccc3fa119[/winphone]

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Lukáš Vaculík

Zajímá se o dopad technologií na společnost. Zabývá se především smartphony, tablety, počítači. Kromě toho jezdí ve volném čase na kole, občas hraje hry, fotí a píše články. Pracuje jako technický inženýr pro finskou IT společnost.

Komentáře

Sports Tracker používám, bohužel neukazuje výšku v metrech, nebo lépe ukazuje ale špatné údaje. Nevím proč? Může někdo poradit.

funguje hrudní pás(z lidlu bluetooth má) když mám free verzi?? děkuji za odpovědi vaclav.sir@seznam.cz

BioLuke Emor

9. 3. 2014, 15:13

Sports Tracker: Jezdím okolo vodní nádrže, tedy okruhy o délce necelých 3km. Bohužel apka mi ve výsledku vypisuje kola po 1km. Nevíte někdo jak tohle nastavit?

Karla Duskova

16. 7. 2013, 8:00

Ke Sports Tracker jsem se přihlašovala vždy přes FB, teď se objevuje hláška Error 401; Error 2048. Přihlásit se nejde ani přímo přes Sports Tracker stránky. Máte někdo podobnou zkušenost? Jak jste to vyřešili? Děkuji :o)

ja mam ten isty problem v mobil e mi zamrzal odinstaloval som ho nainstaloval a nejde nič

Z Frydku do Paskova bych to nenazýval MTB, ale budiž..
Furt se ale bavíme o aplikacích, které změří „jak dlouho jsem to jel“. Nějaká aplikace, která by pomohla šlapat do kopce by nebyla? Co vy na to,vývojáři?

Pavel Moravec

28. 5. 2013, 12:37

no ja MTB pouzivam porad a duvod je ze jezdim na MTB

Runkeeper ?

Michal Paseka

27. 5. 2013, 17:26

Pouzivam Locus, umi ANT+ a trasy exportuje do několika webových služeb. A hlavně má česke turistické mapové podklady. A hromadu dalších funkcí jako GeoCahing, hlasovou navigace, počasí, parkováni, livetracking, záznam stopy pro různý profil (auto, kolo pěší) apod.

Locus PRO je husta aplikace… Dik za info!!! To ma tolik ficur a nastaveni az mi jde hlava kolem.. Skoda ze v posledni verzi blbne a vypadava ANT+… Pry opravi v prisi verzi… Jedine v cem Endomondo vede, ze na pover safe mode opravdu min zdima baterku…

Bohuzel na kolo neumi ANT+ takze je dosti k nicemu… :( V popisu aplikace o ANT+ ani zminka a HR pasy jen pres BT… A mam pocit ze kdyz jsem to v pocatku testoval na me Xperii Active, tak o ANT to nemelo ani paru…
To umi Endomondo ale to ma zase haldy jinych minusu… Bohuzel na android neni jedina aplikace co by umela vetsinu potrebnych veci :(

Bohuzel na kolo neumi ANT+ takze je dosti k nicemu… :( To umi endomondo ale to ma zase haldy jinych minusu… Bohuzel na android neni jedina aplikace co by umela vetsinu potrebnych veci :(

OndrejPaska

27. 5. 2013, 13:16

UI bohuzel dle vzoru iOS , takze pro androidaka neprijemna zkusenost. taky trochu neprehledny, kdyz potrebuju rychle zacit sledovat trenink, musim odklikat asi deset obrazovek..
pro android zkuste Fitsa;) https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.cvut.fit.fitsaa

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 2
PanzerGlass S24 MP Mraz 1

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat