reklama

Sony představí 13palcovou elektronickou čtečku

Sony představí 13palcovou elektronickou čtečku
2013-05-15T12:04:40+01:00
• 15. 5. 2013
2

Když jsem četl řádky článku, kde se psalo, že Sony se chystá uvést elektronickou čtečku, upřímně jsem z toho bylo poněkud rozpačitý. Pár let nazpět se roztrhl pytel s plastovými plackami, které používaly pro zobrazení tzv. elektronický inkoust, který se tak snažil věrohodně napodobit tištěný text v knihách. Výrobců, kteří se snažili přijít s tou svou “nej” čtečkou bylo poměrně mnoho, nicméně z těch nejznámějších si uveďme například Amazon či Plastic Logic. Možná se mnou nebudete souhlasit, ale králem na výsluní elektronických čteček byl a stále je právě zmiňovaný Amazon, který uvedl řadu povedených čteček Kindle.

8ido1800000hllyv

Právě proto se nabízí otázka, proč se právě Sony snaží investovat prostředky do oblasti, ve které je poměrně těžké konkurovat právě zmiňovaným čtečkám od Amazonu. Sony dělá skvělé smartphony se skvělou hardwarovou výbavou. Podaří se udělat stejně tak dobré zařízení schopné konkurence? Uvidíme. Pojďme se  podívat, co nám to vlastně chce Sony nabídnout.

Zařízení prozatím nese název Digital Paper, tedy Digitální papír. Bude disponovat 13,3palcovým dotykovým E-ink displejem s rozlišení 1 600 x 1 200 pixelů, který je tvořen technologií tenkovrstvých tranzistorů, zkráceně nazývanou – TFT. Pro ovládání displeje rovněž poslouží přiložený stylus. Čtečka má tloušťku jen 6,8 mm a váží 358 gramů. Součástí výbavy bude i Wi-Fi modul, díky kterému mimo jiné v budoucnu Sony plánuje možnost sdílení dokumentů a jejich úpravu v reálném čase ostatními uživateli. Zařízení by tak mohlo najít uplatnění nejen mezi studenty, ale i v business sféře. Kromě dotykového displeje bude čtečka mít i stylus, neboli dotykové pero, pomocí kterého bude možné provádět například různé poznámky v PDF dokumentech, pro které je deklarována podpora až do verze PDF 1.7.

Výrobce rovněž slibuje, že bude čtečka vybavena dobíjecí baterií, která zajistí nepřetržitý provoz po dobu až tří týdnů při vypnuté funkci Wi-Fi. Sony se chystá tento prototyp v letošním roce náležitě otestovat na japonských univerzitách, a pokud se vše povede, již příští rok bychom se mohli dočkat čtečky v prodeji.

Zdroje: theverge.com, sony.co.jp

reklama
reklama

Jakub Sobotka

Působí v IT a svět IT a mobilních technologií byly vždy jeho vášní. Ve volném čase rád sportuje, čte, nebo se toulá přírodou. Ač uživatel Apple platformy, velmi dobře si rozumí i s Androidem.

Komentáře

sdfdsfsdf

15. 5. 2013, 13:18

POkud to má TFT displej a ne e-ink, neni to zadna elektronicka ctecka a IMHO ani omylem nevydrzi 3 tydny neustaleho provozu…

Opraveno, čtečka má e-ink založený na TFT technologii, viz článek.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim