Domů » Recenze »
Samsung Galaxy S4 v současnosti překonává rekordy v prodejnosti a jednoznačně má vyšlápnutou cestu k titulu nejprodávanějšímu smartphonu se systémem Android. I letos se společnost Samsung rozhodla, že k představení dojde na osamocené akci, aby nechala vyniknout nejnovějšímu přírůsteku do své stáje. Mnozí se těšili na celou událost a očekávali, že dojde k revoluci se vším všudy. Ve výsledku ale mnozí byli zklamáni, že Galaxy S4 designově vychází ze svého předchůdce. Musím se přiznat, že samotné uvedení mě nijak nenadchlo a proto jsem netrpělivě čekal, až se mi novinka dostane do rukou na testování.
Jakmile mi tento model přišel, nechal jsem se na chvíli unést pocity a jednoznačně jsem mohl konstatovat z prvního používání, že se jedná o velmi dobrého následovníka předchozích generací. Zapomněl jsem na své první postřehy během záplavy informací z představení. Ihned mě napadla myšlenka a možná i názor, že se nejedná o revoluční zařízení. Na druhou stranu jsem mohl konstatovat, že se jedná o povedenou evoluci ve stylu Samsungu. Samozřejmě jsem nedbal na první okamžiky s tímto modelem a započal jsem dvoutýdenní testování. Snažil jsem se vžít do role běžného uživatele, který tento model bude používat na obyčejnou činnost, ale také jsem jej potrápil jako redaktor a využil jsem jej čistě k pracovní činnosti.
Hardware
Mnoho lidí opět připomnělo, že se jedná jen o kus plastu. Za cenu kolem 17 000 Kč by očekávali zařízení s exkluzivnějšími materiály. V tomto ohledu je silným konkurentem HTC One, který je z hliníku. Galaxy S4 se konstrukčně zařadí jako další model v úspěšné sérii, ale všiml jsem si, že i v oblasti zpracování došlo ke změnám. Rozhodně korejský výrobce vzal v potaz prohřešky, kterých se dopustil u třetí generace.
Konstrukce zase plastová – no a co?
Zadní kryt baterie je opět z plastu, ale nemyslím si, že by to bylo jakkoliv na škodu. Zcela chápu úmysl Samsungu a v tomto podání jsem s všiml, že vylepšil uchycení plastového krytu. Nejedná se o nijak velké změny, ale nevšimnete si, že by nějak vrzal nebo se pohyboval na zádech. Pevně drží na svém místě a chrání vyjímatelnou baterii nebo sloty na microSIM a microSD. V případě poškození povrchu vám nikdo nebude bránit, abyste si zakoupili nový kryt a vyměnili si jej. Ostatně i v oblasti příslušenství můžete najít praktické náhrady s doplňujícími možnostmi (viz fotografie výše).
Záda bychom tedy měli, ale přední strana také doznala změn. Displej je chráněn malým vystupujícím rámečkem, který se snaží částečně ochránit skleněný povrch před kontaktem s povrchem, pokud mobil položíte displejem dolů. Je docela malý a nijak vás nebude rušit při používání. Bohužel jsem nedošel na to, z čeho je celý rám vyroben, ale kov to nebude. Zřejmě se jedná o nějaký polykarbonát nebo plast.
Na celém těle najdete jen tři tlačítka, přičemž jedno z nich je kolébka ovládání hlasitosti, ke které se ještě vrátím. Home tlačítko pod displejem působí pevně, byť bych uvítal, aby více vystupovalo nad samotný povrch smartphonu. Stisk je docela jistý a zajisté jej naleznete i samotným přejetím prstu po dolní části zařízení. Tlačítko pro vypínání mobilu (rozsvícení/zhasnutí displeje) se nachází na pravé straně a je poměrně přesně umístěno, abyste jej palcem nemuseli nějak těžce hledat. Prostě je na svém místě. Stisk je docela pevný a nevykazuje nežádoucí pohyb – ani při stisku se neviklá.
Bohužel mám obrovskou výtku na zmiňovanou kolébku hlasitosti, která je umístěna na můj vkus až příliš vysoko. Jakoby by byla v linii zároveň s tlačítkem pro rozsvícení displeje. Při běžném uchycení Galaxy S4 máte vždy palec výše umístěn než zbylé prsty na druhé straně mobilu, ale kolébka je z neobvyklého důvodu výše než prsty. Pro ovládání tedy budete muset uchytit mobil jinak, nebo se vám bude hlasitost ovládat podstatně hůře.
V celkovém ohledu Galaxy S4 neuchvátí svou konstrukcí, ale zajisté ani neurazí. Může si vysloužit opět pojmenování „plasťák“, ale svým zpracováním se zařadí na hodně vysoké příčky. Rozhodně plast není u tohoto modelu na škodu a navíc dovoluje vyměnit baterii i za větší nebo využít i jiné příslušenství.
Výkon na rozdávání
Samsung se při uvedení chlubil tím, že se jedná o jeden z první modelů, který je vybaven architekturou procesoru big.LITTLE. To znamená, že výkon primárně zajišťují 4 jádra Cortex A7 a při větší zátěži se postupně přepnou na jádra Cortex A15. Jednoduše se říká, že je tento model vybaven osmi jádry, ale ve skutečnosti by se mělo uvádět, že jsou obsažena 4+4 jádra. Bohužel na český trh se dodává upravená varianta, která je vybavena SoC od společnosti Qualcomm – Snapdragon 600. Takže na testování dorazila čtyřjádrová verze, jejíž taktovací frekvence je stanovena na 1.9 GHz. Paměť RAM má velikost 2 GB a grafiku zajišťuje Andreno 320.
Ačkoliv by se mohlo zdát, že se jedná o podstatně hůře vybavený model Galaxy S4, tak to zřejmě ani nepostřehnete při běžném používání. Jediný rozdíl najdete ve výsledcích benchmarků, ale ty nejsou nijak směrodatné a neukazují celkový dojem z plynulosti systému. Za celou dobu používání jsem si nemohl stěžovat na nedostatečný výkon. Spíše jsem nabyl opět dojmu, že je zde dostatečný potenciál ještě na dlouhou dobu.
Bohužel i přes vysoký výkon se zde objevují neduhy systému Android a hlavně jeho upravené verze přímo od Samsungu. Občas se vyskytlo menší zaváhání nebo pozdržení nějaké operace. Asi nejcitelnější tomu tak bylo v galerii fotografií, kde jsem nabyl dojmu, že základní operace IO jsou příliš náročné. Někdy došlo k menšímu zdržení při používání většího množství aplikací, ale postupem času, jak jsem se s mobilem sžíval, tyto chyby odeznívaly. V podstatě na mě nezanechaly negativní dojem a ve výsledku mohu konstatovat, že systém pracuje poměrně dobře s nabídnutým výkon.
Ve hrách jsem si nevšiml lagování nebo nedostatečného výkonu. Ani při přehrávání náročnějších videí si ničeho nevšimnete. Ovšem 4 jádra si dokáží říct o dost energie, s čímž souvisí i zahřívání. Rozhodně se nemusíte bát podobných problémů, jako tomu bylo u Galaxy S2. Smartphone se dá používat, i když jej trápíte náročnějšími operacemi. Pocítíte jeho větší teplotu, ale nejedná se o nic nepříjemného.
Displej s Full HD
Měl jsem možnost otestovat nebo si pohrát s konkurencí pro Galaxy S4. Konkrétně se jednalo o modely Sony Xperia Z a HTC One. Všechny tyto mobily mají displejem s rozlišením Full HD, ale pokud bych měl vybrat jen jednoho konkurenta pro model od Samsungu, tak to bude jednoznačně HTC One. Oba displeje těchto mobilů jsou na vysoké úrovni. V případě Galaxy S4 dostáváte živější barvy a reálnou černou barvu, která navíc nespotřebovává energii. Na základě displeje bych se rozhodoval velmi těžko, jelikož se jedná o jedny z nejlepších, které jsem měl možnost testovat.
Nyní trochu specifikací, abych byl konkrétnější. Galaxy S4 je vybaven 5palcovým (4,99) Super AMOLED displejem s rozlišením 1080 x 1920 pixelů. Díky tomu dosahuje na hustotu 441 ppi. Jednoznačně mohu říci, že ostrost a podání barev je na vysoké úrovni. Samozřejmě se najdou názory, že samotné barvy jsou až moc křiklavé, ale rozhodně to není na škodu a je to jen o zvyku. Bohužel ruku v ruce s takovým zobrazovacím panelem jde i energetická náročnost, která není zanedbatelná. Při jakémkoliv testování baterie se displej ukázal jako největší žrout a ani úsporný režim nepřidal moc na výdrži. Právě u tohoto režimu dochází k úpravě chování displeje, ale výsledný efekt byl spíše minimální.
V nastavení mobilu můžete navíc najít možnosti pro úpravu barev, kde si vyberete z několika režimů. Každý z nich upraví jas nebo sytost, ale obecně mi vyhovoval dynamický režim, kde jsou barvy křiklavější.
Máme zde tedy jeden z nejlepších displejů na trhu, ale budete si muset zvyknout na jeho energetickou náročnost. Bohužel jsem si všiml, že při častém používání mobilu se displej značně zahřívá, což má někdy negativní efekt při práci. Opět se nejedná o nic hrozného, ale musíte s tím počítat při takové hustotě pixelů.
Foťák s pořádnou dávkou megapixelů
Jakoby se výrobce nechal unést a vybavil top model pořádnou náloží megapixelů. Konkrétně zde máme 13MPx senzor, který zvládne vyfotit dostatečně pěkný snímek, ale fotografové by asi nebyli spokojeni. Zajisté zde záleží i na samotné aplikaci, která prošla úpravami a nabízí dosti velkou škálu efektů a možností nastavení.
Můžete si vybrat od HDR režimu až po automatiku nebo panorama. Bohužel zde nenajdete například funkci PhotoSphere. Samsung se absenci asi snažil nahradit nejrůznějšími efekty, přičemž některé z nich jsou docela povedené. V podstatě v samotné aplikaci najdete zabudované fotomrvítko. Navíc máte možnost zachycovat akční snímky, což jsem se snažil ukázat na fotografii níže. Můžete vidět, že jsou zde menší nedostatky, ale jedná se o povedenou funkci.
Další funkcí jsou animované fotografie, ale v podstatě se jedná o gif, do kterého je začleněno několik snímků. Výběrem pozice, kde má docházet k pohybu, docílíte živé fotografie, kterou můžete sdílet na sociální sítě.
Další příjemnou možností je i možnost inteligentního vymazávání pohybujících se objektů. Stačí vyfotit oblast a mobil vám nabídne odstranění lidí z fotografie, kteří se pohybovali.
Celkově zde najdete spoustu efektů a možností, ale při používání jsem raději volil automatický režim nebo focení HDR. Zde máte několik ukázkových fotografií.
Ačkoliv Galaxy S4 disponuje pořádnou náloží megapixelů, tak tento mobil nezachrání před sníženými světelnými podmínkami. Jakmile nemáte dostatek světla při focení, nedocílíte pěkných fotografií ani po úpravě. Za šera snímky obsahují docela dost rušení a ve tmě nepořídíte ani slušnou noční fotografii. V tomto případě zde nemáme zařízení, které je vybaveno jako například konkurenční Lumie. Budete si muset zvyknout, že pro dobrou fotku potřebujete i dostatek světla.
Dalším mínus je v oblasti natáčení videa. Očekával jsem lepší kvalitu i zpracování. Při vypnuté stabilizaci obrazu vznikne dosti roztřesený záznam, který není ani reprezentativní. Samozřejmě se vyzkoušel natáčení se zapnutou stabilizací, ale ani tehdy mě Galaxy S4 nepřesvědčilo o schopnosti natáčení Full HD videa. Nejedná se o nejhorší záznam, ale čekal jsem větší kvalitu.
Software a systém
Samsung je znám svou nadstavbou TouchWiz UX a ani model Galaxy S4 není výjimkou. Systém Android je ve verzi 4.2.2 Jelly Bean a obsahuje všechny základní vymoženosti přímo od Googlu, byť zde můžeme očekávat absenci některých funkcí – například u aplikace kamera, kde není PhotoSphere. Výrobce nahradil například aplikaci galerie nebo přidal vlastní kalendář. Úpravy jsou znát napříč celým systémem a nastavení bylo kompletně přepracováno.
Android 4.2.2 opět ve víru úprav
Nejzásadnější změny se opět odehrály v oblasti notifikační lišty, kde opět najdeme známé přepínače. Bohužel v tomto případě došlo ke zdvojení, což považuji za chybu. V běžné liště najdete přepínače umístěné v horní části, ale při přepnutí do druhého stavu nalezneme další pořádnou sadu nejrůznějších zkratek a možností nastavení. Pokud byste čekali, že je budete moci nějak sofistikovaně upravovat, budete zklamáni. Nanejvýš je můžete přeuspořádat, ale odstranit je již nemůžete.
V oblasti nastavování se Samsung přímo vyřádil a možná vše působí dosti složitě, čehož by se mohl nejeden uživatel zaleknout. Můžete si klidně změnit i vzhled systému, kde najdete větší ikony a možnosti pro lidi, kteří třeba trpí poruchou zraku. Naštěstí se zde myslelo i na použitelnost, a tak každá nová položka v nastavení obsahuje nápovědu nebo ukázku, jak se daná možnost používá.
Při prvním zapnutí Galaxy S4 a snaze něco nastavit se můžete zaleknout, ale postupným objevováním všech možností si můžete nastavit zařízení k obrazu svému a to skoro doslova.
Většinou zde najdete novinky v oblasti gest. Nebudu se rozepisovat, co vše zde najdete, k tomu vám poslouží videopohled na všechny možnosti, který naleznete níže. Na druhou stranu mě zde zaujala položka bezpečnostní pomoc, kde můžete nastavit, co se má stát při zmáčknutí tlačítek hlasitosti na určitou dobu. Jedná se vlastně o nouzový signál, kde se odešle SMS nebo se automatiky vytočí nějaké číslo. Vše slouží k zavolání pomoci v případě nebezpečí.
Překvapivý obsah navíc
Systém Android tak trochu zaostává v dostupnosti obsahu na území České republiky. Není to vina Samsungu ale Googlu, který stále neumožňuje dostupnost rozšířeného obsahu. V tomto ohledu se výrobce snaží jít vlastní cestou a v Galaxy S4 najdete speciální HUB, kde již nyní můžete nalézt několik filmů, které si můžete zakoupit nebo půjčit. Následně se vám stáhne do zařízení a můžete sledovat filmy. Nabídka je zatím omezené, ale jsou zde náznaky, že již brzy bude rozšířena. Dále zde zatím najdete několik knih nebo spoustu her prostřednictvím Samsung Apps, kde jsou dostupné i aplikace. Kompletní zpracování můžete vidět na snímcích níže. Způsob propracování na mě udělal dojem a věřím, že si tento obsah najde své zákazníky.
Aplikace to nezachrání, nebo ano?
Jak jsem již zmínil, Samsung se snaží začlenit své aplikace. Můžete najít nejrůznější pomocníky přímo od výrobce, ale v systému se nacházejí i aplikace třetích stran, se kterými má smlouvu a nabízejí vám větší obsah nebo funkce. Ovšem nejvíce na mě udělal dojem samotný internetový prohlížeč, který disponuje možností čtečky. Jakmile jste na nějaké obsahové stránce, objeví se vám u internetové adresy zelená ikona knížky. Po jejím stisknutí se vyextrahuje obsah webové stránky a je vám nabídnut v přijatelní čtivé podobě. Zde si můžete nastavit invertování textu a pozadí nebo velikost písma. Nechybí zde ani uložení na pozdější čtení, ale vygeneruje se jen obrázek, který naleznete v galerii.
Displej Galaxy S4 je dostatečně velký na to, aby i zde Samsung zabudoval funkci více oken na jedné ploše. K aktivování stačí déle podržet tlačítko zpět a zobrazí se vám nabídka s aplikacemi, které oficiálně podporují více oken. Následně si můžete rozmístit obsah na displej, přičemž se dá měnit i velikost nebo můžete okna přepínat.
Samozřejmě nechybí ani běžné aplikace, které prošly grafickou změnou. Najdete zde vše potřebné , čímž se Samsung snaží, abyste nemuseli pátrat po aplikacích a následně je doinstalovávat. V této oblasti mě překvapila aplikace pro záznam zvuku, která je graficky povedená, ale navíc jsem měl dojem, že zaznamenaný zvuk dosahuje velmi dobrých kvalit.
Kamenem úrazu je ovšem S Voice, což je konkurenční nástroj pro Siri od Applu a Google Now. Samsung se snaží nějakým způsobem dohnat konkurenci, ale bez znalosti angličtiny vám bude tento hlasový asistent bude k ničemu. Umí několik zajímavých funkcí, ale jeho praktické využití závisí na vaší schopnosti mluvit anglicky.
Videopohled na gesta
Nejsilnější stránkou Galaxy S4 jsou zajisté gesta a možnosti ovládání. Vysoce citlivá dotyková vrstva displeje zvládá ovládání i lžičkou, ale mobil umožňuje ovládání i gesty. Vše naleznete ve videopohledu, kde jsem se snažil ukázat všechny funkce a jejich využití. Některé jsou použitelnější než druhé, ale bohužel se jedná o záležitost, na kterou si budete muset zvyknout. Vyžadují i nějaký cvik navíc, jinak jejich využívání bude značně nepříjemné.
Ve videu jsem nezapomněl na inteligentní pauzu při přehrávání videa. V podstatě se můžete dívat na nějaký film a jakmile odvrátíte hlavu jiným směrem, dojde k pozastavení. V tomto případě se využívá přední kamera, která sleduje, kam se díváte. Bohužel i tato funkce má svou nevýhodu v podobě použitelnosti. Jakmile se zhorší světelné podmínky, funkce ztrácí smysl a nedokáže rozpoznat, jestli sledujete video. Takže ve tmě se nedá naplno využít.
Výdrž není nejlepší, ale potěší
Již jsem otestoval všechny generace top modelů od Samsungu a jednoznačně mohu konstatovat, že Galaxy S4 disponuje nejlepší výdrží na jedno nabití. Nečekejte, že se zde setkáte s několikadenním používání bez nutnosti nabíjení, ale výdrž je obstojná, byť není nejlepší na trhu. Kapacita baterie dosahuje na hodnotu 2600 mAh, což postačuje při jednodenním používání mobilu.
Ve svých testech jsem se nezaměřil na jednoúčelové používání. Nesnažil jsem se změřit dobu, jak dlouho zvládne Galaxy S4 přehrávat video. Podíval jsem se na výdrž z pohledu praktického používání, které obnášelo přečtení nebo prohlédnutí RSS zdrojů, které používám při své práci, hraní her v době cestování, telefonování, vyřizování mailů, komunikace s týmem a přáteli atd. Ve výsledku jsem byl mile překvapen celkovou výdrží. Na snímcích obrazovky můžete vidět, že jsem se vždy pohyboval kolem hranice 24 hodin bez nabíjení.
Ze svých závěrů mohu usoudit, že u Galaxy S4 se nemusíte bát, že byste potřebovali během dne připojovat na nabíječku. Ovšem neříkám, že je nemožné vybít baterii během několika hodin. Ano, jde to, ale pro běžné používání je tento model dobře vybaven. Z grafu níže můžete vyčíst dodatečné informace o připojení nebo aktivní době displeje.
Nejedná se o mobil s největší výdrží na trhu, ale přesvědčil mě v tom, že nemusím celý den myslet na nabíjení nebo vybíjení baterie. Displej je sice největší žrout, ale celková správa energie je na dosti vysoké úrovni. Bohužel i zde jsem našel menší zklamání. Při zapnutí úsporného režimu jsem čekal větší kladný efekt na baterii, ale ve výsledku jsem vlastně nepozoroval nijak výraznější výdrž. I tak se jedná o celkem dobrý výsledek, který se dá kdykoliv díky vyměnitelné baterii zlepšit.
Závěr a hodnocení
Samsung Galaxy S4 není revolučním mobilem, z kterého zůstanete v úžasu, ale na druhou stranu se jedná o dostatečnou evoluci, která je znát. Výrobce se zde dopustil několika prohřešků, kde je nejvýraznější umístění kolébky hlasitosti, které je nešťastné – aspoň pro mě. Na druhou stranu se jedná o dobře zpracované zařízení, které má co nabídnout.
Vyměnitelná baterie a slot na microSD karty jsou nesporné klady tohoto modelu. Displej je na vysoké úrovni a rozhodně přesvědčí o svých kladech. Výkonu je zde dostatek a baterie zvládne na jedno nabití pohánět zařízení dostatečnou dobu. Bohužel samotná kamera již nepracuje nejlépe ve zhoršených světelných podmínkách, ale i tento fakt by se dal překousnout. Hlavní reproduktor je dosti výrazný a překvapil svou hlasitostí. Upravený systém nabízí spoustu zajímavých možností, ale zřejmě většinu z nich nebudete aktivně používat.
Ve výsledku mohu jednoznačně říci, že Galaxy S4 je důkazem správně udělané evoluce, byť k dokonalosti zbývá ještě několik věcí. Rozhodně své majitele potěší svými specifikacemi a funkcemi.
SPECIFIKACE
- Konektivita: 2.5G (GSM/ GPRS/ EDGE): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, 3G (HSPA+ 42Mbps): 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz, 4G (LTE Cat 3 100/50Mbps) (záleží na trhu)
- Displej: 4,99palcový Full HD Super AMOLED (1920 x 1080), 441 ppi
- CPU: Qualcomm Snapdragon 600 s Krait 300 a frekvencí 1.9 GHz
- Grafika: Adreno 320 (s Qualcommem)
- 2 GB RAM, 16 GB + microSD slot (až 64GB)
- Systém: Android 4.2.2 (Jelly Bean)
- WiFi 802.11 a/b/g/n/ac (HT80) GPS / GLONASS NFC, Bluetooth® 4.0 (LE) IR LED (Remote Control), MHL 2.0
- kamery: 13 MPx zadní, 2 MPx přední | Dual Camera: Dual Shot / Dual Recording/ Dual Video Call, Drama Shot, Sound & Shot, 360 Photo, Cinema Photo, Eraser, Night, Best Photo,Best Face, Beauty Face, HDR (High Dynamic Range), Panorama, Sports
- Akcelerometer, RGB LED dioda, Geomagnetic, Proximity, Gyro
- 137 x 70 x 7.9 mm, 130g
- baterie 2600 mAh
Graf ceny produktu Samsung i9505 Galaxy S 4 16GB poskytuje server Heureka.cz
Domů » Recenze »
Mailbox od Dropboxu bude i pro Android
To nej z uplynulého týdne #12
Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.
💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.
Bára
25. 1. 2014, 12:16Jaky je rozdil mezi samsungem galaxy note II a s4? Dekuji
rony
4. 7. 2013, 14:02Dobrý den. Mám ho asi dva měsíce a není špatný. Připadá mi, že se rychle vybíjí baterie. A to mívám data i wifi obvykle vypnuté. Měl bych prosbu. Nefunguje mi zablokování hovorů. U předchozích mobilů Samsung vše fungovalo, osoby, které jsem si nastavil a zablokoval se mi nedovolaly. Nyní to nefunguje. Osoby, které jsem si zadal se mi bez potíží dovolají. Může mi někdo poradit, prosím? Tohle je pro mne dost důležitá funkce. Díky moc
rado
26. 5. 2013, 20:17Hodnotenie vydrze je irelevantne pretoze podla screenu je na prvom mieste v spotrebe media server co je neziaduce. Vacsinou sposobuje nejaky poskodeny subor napriklad hudobny na pam. karte