reklama

Nokia chystá další revoluci ve focení smartphonem

Nokia chystá další revoluci ve focení smartphonem
2013-05-01T10:40:36+02:00
• 1. 5. 2013

Nokia se zaÄŤĂ­ná ÄŤĂ­m dál vĂ­ce zaměřovat na kvalitu fotografiĂ­ u mobilnĂ­ch telefonĹŻ a jeden z prvnĂ­ch vÄ›tších poÄŤinĹŻ je poslednĂ­ smartphone se Symbianem – Nokia 808 PureView. Ten zaujal širokou veĹ™ejnost svĂ˝m 41MPx senzorem, ale například nedávno jsme se doÄŤkali další evoluce. MoĹľná se to dá nazvat i revolucĂ­, jelikoĹľ Lumia 920 je jeden z prvnĂ­ch smartphonĹŻ s optickou stabilizacĂ­ obrazu. NynĂ­ se ukazuje, Ĺľe se máme těšit na další vĂ˝znamnĂ˝ krok, kterĂ˝ by mohl spoleÄŤnost posunout ještÄ› dále od konkurence.

pi-camera

Minulý rok jsme mohli žasnout nad Lytrem, což je speciální foťák, kterým pořídíte fotografii. Tu následně doostříte dle libosti. Můžete nechat zaostřený snímek na objekt v popředí nebo v pozadí. Jedná se o celkem zajímavou technologii. Sama Toshiba oznámila, že pracuje na něčem podobném, ale Nokia uviděla šanci ve startupu Pelican, který má podobný systém, jenž by se vyjímal ve smartphonech. Samotné promo video slibuje, že focení na mobilech již nebude jen o megapixelech. Dokonce na videu můžete vidět, že ve výsledné fotografii budete moci zaostřit i několik objektů současně.

Celý systém pracuje na na několika senzorech, které zachytávají samotný obraz. O zbytek se následně stará poměrně komplikovaný software, který v současnosti potřebuje největší investice.

Pelican Imaging Envisions a Smart Camera for Your Smartphone - YouTube

Investiční divize Nokie zřejmě hodlá napumpovat peníze do tohoto projektu. Jedná se zatím o prvotní informace, ale můžeme odhadovat, že pokud se vše podaří, je možné, že se s touto technologií setkáme. Zatím je brzy předvídat, jestli bude začleněna do nějakého modelu tento rok, nebo uvidíme první prototyp až na konferenci MWC 2014.

refocus

Zdroj: theverge.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

TmavĂ˝ reĹľim