reklama

TSMC a ARM – nejvýkonnější mobilní procesory se blíží

TSMC a ARM – nejvýkonnější mobilní procesory se blíží
2013-04-13T09:56:31+02:00
• 13. 4. 2013

Na poměry mobilního trhu trvalo celkem dlouho, než se do produkce dostaly první procesory s Cortex A15 jádry, které patří mezi nejvýkonnější v současnosti. Tuto novinku můžeme například najít u Chrombooku nebo Nexusu 10 od Samsungu. Dokonce si svou cestičku našla tato technologie do Galaxy S4 ve verzi s big.LITLE, kde jsou navíc Cortex A7 jádra.

arm_cortex_a57

ARM a TSMC v tomto týdnu oznámili ještě větší novinku, která se chystá do mobilních zařízení na konci tohoto roku. Možná se dočkáme až příští rok, ale zatím nebudeme raději odhadovat dostupnost. Novým přírůstkem jsou procesory využívající Cortex A57 jádra, která jsou vyráběna 16nm technologií FinFET a jedná se o  64-bit architekturu ARMv8. Ačkoliv jsou zde použity tranzistory vyrobené 20nm výrobním procesem.

gsmarena_001 (4)

Zatím se jedná o nic neříkající čísla, ale pro zjednodušení zde máme jednoduché vyjádření toho, na co se máme těšit. Cortex A57 je 3x výkonnější než Cortex A15 při zachování spotřeby energie. Pokud bychom to převrátili a novinka zajišťovala stejný výkon jako Cortex A15, dostali bychom se na pětinásobnou úsporu energie. Bude ovšem záležet na výrobci smartphonu, jestli se vydá cestou výkonu, nízké spotřeby, nebo zvolí kombinovaný režim.

Při všech ohledech se máme na co těšit, ale není to jediná dobrá zpráva. V tuto chvíli TSMC začíná pracovat na další výrobním procesu a to tentokrát na 10nm. Ten by měl přinést ještě vyšší úsporu energie. Samozřejmě se to dá obrátit a mohli bychom mít ještě výkonnější mobilní procesory. Bohužel na tuto technologii si budeme muset počkat do roku 2015.

Zdroje: engadget.com, gsmarena.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat