reklama

Čína: Google má příliš velký vliv na mobilní průmysl

Čína: Google má příliš velký vliv na mobilní průmysl
2013-03-06T13:24:13+01:00
• 6. 3. 2013

Pokud se podíváme na Čínu jako velice silného producenta smartphonů, asi nemusím poukazovat na to, že dominantním systémem na drtivé většině telefonů je Android od společnosti Google. V současné době představuje Čína největšího producenta smartphonů na světě, což dokazuje 26,5procentním podílem na trhu. Předstihla dokonce USA. Pokud se podíváme na tržní podíl smartphonů v Číně, ve třetím čtvrtletí loňského roku představoval Android 90procentní podíl, zatímco například Apple držel jen 4,2procentní podíl.

china-android

Nyní se čínské ministerstvo průmyslu nechává slyšet, že čínský trh je až příliš závislý na telefonech s Androidem a poukazuje na sílící tlak Googlu v zemi. Google v roce 2010 utržil v Číně citelnou ránu v podobě cenzury ze strany vlády, což mělo za následek pokles podílu vyhledávání z 30 na 15 procent. Tato cenzura měla samozřejmě politický podtext a důvodem bylo zabránit nevhodnému obsahu, který proudí z internetu.

Untitled

Čínská vláda poukazuje na to, že  Google až příliš kontroluje a zároveň omezuje mobilní trh z hlediska možného růstu konkurence. Paradoxem je však to, že Android naopak pomohl růstu prodejů smartphonů v zemi. Čínská vláda zatím nedoporučila žádná konkrétní opatření, nicméně jsou již na obzoru jisté signály, které naznačují, že se něco chystá. Například výrobci Alibaba Group a Huawei připravují své vlastní operační systémy, který by měly konkurovat Androidu. Právě Alibaba Group měla být údajně díky tlaku Googlu donucena odstoupit od smlouvy s výrobcem Acer. Společnosti Acer i Google však toto nehodlaly komentovat.

Zdroj: reuters.com

reklama
reklama

Jakub Sobotka

Působí v IT a svět IT a mobilních technologií byly vždy jeho vášní. Ve volném čase rád sportuje, čte, nebo se toulá přírodou. Ač uživatel Apple platformy, velmi dobře si rozumí i s Androidem.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim