reklama

Wine – programy pro Windows poběží na Androidu

Wine – programy pro Windows poběží na Androidu
2013-02-04T06:39:27+01:00
• 4. 2. 2013
4

Pokud používáte nějakou linuxovou distribuci, tak zajisté znáte Wine. Pro ty ostatní, jedná se vlastně o řešení, jak spouštět programy, které jsou určené pro Windows, pod linuxovým systémem. Nyní zde máme poměrně zajímavou informaci o novém projektu, který se zaměřuje na Wine pro procesory s architekturou ARM.

Wine

Tím je zcela jasné, že by dalším krokem tohoto projektu měly být smartphony a tablety se systémem Android. Na konferenci FOSDEM (Free and Open source Software Developers’ European Meeting) 2013 v Bruselu sám tvůrce Wine Alexandre Julliard potvrdil, že jejich cílem je přinést schopnost spouštět programy z Widnows na Androidu. Dokonce došlo na prezentaci prvního dema, ale celý projekt je v tak rané fázi, že nebylo skoro co ukazovat.

Demo se skládalo z emulovaného Androidu, na kterém byla pre-alpha verze Wine pro ARM. Někteří novináři jen poukázali na to, že celá ukázka byla natolik pomalá, že by se to zatím nedalo použít ani na Miny. Z dostupných informacích vyplývá, že je ještě příliš brzy tvrdit, kdy se projekt dostane do beta verze a kdy se objeví v praxi. To může trvat i několik let, ale i tak mnozí fandí celému projektu.

nexusae0_image_thumb

Pokud byste měli tablet se systémem Android, byli byste schopni spouštět aplikace pro Windows. Díky tomu byste takřka nepotřebovali běžný notebook nebo PC. Ostatně si Android dnes poradí s myší a klávesnice mu také nečiní problémy. Otázka je, jak dlouho se bude pracovat na Wine pro ARM. Prozatím je cíl v nedohlednu.

Zdroj: androidpolice.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Rostislav Pokorný

4. 2. 2013, 10:01

Myslím si, že slabý ARM to neutáhne.
Když potřebuji Win x86 aplikace tak si radši koupím
tablet založený na atomu s osmičkami, který jde
ještě uchladit pasivně, nativně podporuje x86 aplikace a je mnohem výkonnější
než nějaký ARM.

Přemysl Vaculík

VIP 4. 2. 2013, 10:10

Zde se uvažuje i o tom, že by se použily Atomy s x86 s Androidem. Pokud vezmeš v úvahu 8jádrový Exynos 5 Octa, tak by to mohlo stačit a zároveň budeš mít Android.

Rostislav Pokorný

4. 2. 2013, 10:55

Podle mě Samsung by se měl zamyslet a spíše optimalizovat než přidávat jádra. Exynos 5 Octa navíc nevyužívá všech osm jader současně, čtyři jádra jsou na výkon a zbylé čtyři na práci v pozadí. Zatím si myslím že Tegra 4 bude to nejlepší co tento rok bude.

Přemysl Vaculík

VIP 4. 2. 2013, 11:47

Ve skutečnosti pracují neustále slabší jádra. Třeba pro základní operace neb prohlížení webu. Jakmile je jedno z nich vytíženo, tak se přepne na silnější jádro. Princip je podobný s Tegrou 3/4, ale zde jde o něco jiného.

Myslím si, že řešení od Samsungu je tvořeno spíše na spotřebu, byť je zde evidentní razantní nárůst výkonu.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim