Recenze: Posílejte SMS zdarma s aplikací Oskárek

Recenze: Posílejte SMS zdarma s aplikací Oskárek
2013-02-10T13:11:33+02:00
• 10. 2. 2013
4

Jistě vás napadlo, jak by se daly pohodlně zasílat sms zdarma z mobilu, tak jako jsme zvyklí z webových stránek českých operátorů. Nicméně pokud vlastníte mobil se systémem Android nebo iOS, máme pro vás řešení. Aplikace Oskárek je známá především z dob, kdy smartphony byly ještě v „plenkách“. V tomto článku vám přiblížím, jak tato aplikace funguje.

Historie

Oskárek začínal v době rozmachu mobilních zařízení, které dnes značíme jako „hloupé“ mobily. Java verze aplikace Oskárek byla placená, avšak nyní ji lze nalézt na Google Play a Apple App Store zdarma. Na Google play lze nalézt také placenou aplikaci verzi, která se liší pouze v levnějších tzv. aprílových sms. Dále je k dispozici Oskárek SMS Beta, který autor používá pro testování nových funkcí na samotných uživatelích.
play

Uživatelské rozhraní

Při prvním otevření aplikace se vám zobrazí základní úvodní obrazovka, která je velmi dobře promyšlená rozmístěním ovládacích prvků. Ve vrchní části nalezneme pouze jediný ovládací prvek, a to výběr příjemce zprávy. Při rozkliknutí se zobrazí možnost zadání telefonního čísla nebo přímo příjemce ze seznamu kontaktů. Dále jsou zde oblíbené kontakty a menší historie.

prvstr  2013-02-09-11-35-26

K dalším prvkům úvodním stránky patří také tlačítko se smajlíky, zde si autor dal záležet a na výběr je jich opravdu mnoho. Jediná nevýhoda smajlíků z Oskárka spočívá v tom, že stačí otevřít příchozí zprávu v jiném prohlížeči SMS zpráv a většinou se zobrazí úplně jiný. Za tuto chybu autor ovšem nemůže, jelikož nemá možnost ovlivnit zobrazování smajlíků v jiných aplikacích.

2013-02-09-12-03-48  2013-02-09-11-04-34

Další důležitou vlastností při zasílání zpráv je úspora napsaných znaků. Oskárek je vybaven funkcí, která je vidět jako ikonka ZIP manageru, tedy jakési kompresní tlačítko. Funguje to velmi jednoduše, jakmile máte svou zprávu napsanou, zmáčknete tlačítko k úspoře znaků a program ze zprávy smaže všechny mezery, čímž se ušetří opravdu velká spousta znaků. Všechna slova, která měla před svým prvním písmenem mezeru budou po kompresi začínat velkým písmenem pro větší přehlednost při čtení zprávy. Jak to funguje v praxi, můžete vidět na obrázcích níže.

1  2

Nesmíme zapomenout také na dvě zbylá tlačítka úvodní plochy. Prvním je křížek, kterým jednoduše vymažete celou napsanou zprávu. Druhé tlačítko ve tvaru mikrofonu již prozrazuje k jakému účelu slouží. Po stisknutí se spustí funkce rozpoznávání hlasu, díky čemuž můžete nadiktovat celou SMS.

prvstr  2013-02-09-12-28-59

Nastavení

Nastavení se může někomu zdát při prvním otevření poněkud chaotické, jelikož se otevře jediná stránka, ve které je nutné skrolovat ve velkém množství všemožných nastavení. Mnozí by jistě uvítali alespoň nějaké roztřídění do určitých sekcí pod tlačítka – např. Nastavení přihlášení apod.

Jako první bychom si měli nastavit telefonní číslo, email a podpis. Mimo tel.č. tato nastavení nejsou důležitá, avšak za funkci podpis bych autora chtěl velice pochválit, pokud totiž posíláte sms přes bránu, která je zdarma, příjemci se nezobrazí odesílatel, tudíž podpis vše vyřeší za vás, aniž byste museli myslet na to, že se máte podepsat.

V seznamu operátorů lze vybrat, které brány se budou využívat při automatickém nebo manuálním výběru. Je zde také možnost vybrat si, u kterých bran bude podpis přidáván automaticky.

2013-02-09-12-46-21  2013-02-09-12-46-38

Ke všem branám lze přidat vlastní přihlašovací údaje, které používáte při přihlašování na webových stránkách pro zasílání sms. Všechna tato přihlašovací nastavení jsou úhledně seřazeny pod sebou. Je možné si zvolit, zdali chcete používat diakritiku či nikoliv.

2013-02-09-12-47-09  2013-02-09-12-47-27

Mezi další vychytávku bych zařadil oznámení o odeslání zprávy, které funguje velmi dobře. Princip této funkce je takový, že pokud zašlete zprávu a ihned stisknete tlačítko HOME, tedy vrátit se na úvodní obrazovku Androidu, tak se na pozadí stále zpráva odesílá. Způsobem podle vámi vybraných vybrací vám aplikace oznámí, zdali byla SMS úspěšně odeslána nebo nikoli.

Použití

Ačkoliv se může zdát, že aplikace Oskárek SMS musí sloužit pouze k odesílání zpráv, není tomu tak. V nastavení nalezneme položku „správce SMS“. Pokud si ji uživatel zvolí jako „aktivní“, poté je možno využívat Oskárka jako primární aplikaci pro správu sms, tedy plnohodnotný manažer, který umožňuje zobrazení konverzace a mazání jednotlivých zpráv.

2013-02-09-14-14-19  2013-02-09-12-48-00

Dá se říci, že použití je velmi rychlé, pokud spočítáme počet nutných prokliků (bez počítání stistků písmen), vychází to přesně na  3 stisknutí, což je v dnešní době velmi vydařené ovládání.

Oznámení příchozích zpráv

I v tomto Oskárek nezůstává pozadu. Lze nastavit vzhled ikony podle vámi zvolené barvy v oznamovací liště. Pokud máte mobilní telefon, který je vybaven notifikační led diodou, tak je pro vás velmi dobrým zlepšovákem zvolení barvy. jakou bude oznamována příchozí zpráva. Nastavení zvukového oznámení funguje jak má, nicméně není jej dobré přenastavovat pokud používáte tzv. audio profily.

2013-02-09-14-53-10  2013-02-09-14-53-29

Brány zdarma a ověřovací kód

Operátoři se podle slov samotného autora takovýmto aplikacím brání různými způsoby. Jedním z nich je nutnost zadat captcha text, neboli ověřovací číslo pro eliminování strojového odesílání sms. Nicméně i na toto autor myslel a Oskárek si s ověřovacími kódy poradí velmi dobře. Sám ze svých zkušeností z každodenního používání mohu říci, že jsem nikdy neměl problém s přečtením tohoto kódu v aplikaci. Jak můžete vidět, vše je velmi rychlé a intuitivní.

2013-02-09-15-15-09  2013-02-09-15-26-29

Odesílání SMS funguje do všech sítí, testováno 9.2.2013.

Závěr

Nepřeberné množství nastavení dělá z Oskárka opravdu velmi dobrou aplikaci pro všední používání. Pokud máte internetový tarif, lze takto ušetřit opravdu mnoho financí za zasílání textových sms zpráv. Oskárek SMS lze doporučit všem, díky intuitivnímu ovládání. Všechna opatření operátorů se prozatím autorovi daří vždy nějak obejít, díky čemuž zde máme jednu z mála opravdu funkčních aplikací pro zasílání SMS.

Nezbývá než Oskárek SMS doporučit. Prošel několika měsíci testování a obstál perfektně bez jediné chybičky.  Jistě stojí za zmínění i to, že autor si určitě zaslouží podporu zakoupením aplikace za 30 Kč, když vezmeme v potaz, kolik nám Oskárek ušetří.

V recenzi byla použita placená verze Oskarek SMS Plus.

logo-app Oskárek SMS Plus mobilecity.cz 1,32 US$ ANDROID logo-app Oskárek SMS zdarma mobilecity.cz Zdarma ANDROID logo-app Oskárek SMS Beta mobilecity.cz Zdarma ANDROID

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Lukáš Guhl

Student Vysoké školy IT. Fanoušek operačních systémů Android, iOS a všech mobilních zařízení celkově. Testuje pro čtenáře desítky aplikací týdně, které doporučuje ve svém seriálu Dotekománie doporučuje. Často lidem zdarma opravuje telefony a rád šíří informace o skvělých fintách pro Android. Na svém G+ profilu často zvěřejňuje tipy a vychytávky včetně slevových kódů a slev obchodů.

Komentáře

marie slovakova

14. 5. 2014, 20:00

dobry den, nejak se mi nedari spravne opsat znaky, muze mi nekdo poradit?

Láďa Liptáků

23. 12. 2013, 2:05

Chci se zeptat proč mi to pořád posílá sms jako email na dané číslo. Sms potom vypadá u příjemce takto: 1@1.I:ahoj B:#

Používám Free sms sender (český) a jsem spokojen, sms odesílá jen občas si padne, naštěstí jen při procházení sms, takže sem nikdy nepřišel o text co jsem napsal. 
Oskárka asi vyzkouším, ale podle recence (reklamy?) nevidím rozdíl. :-)

Luboš Mačenka

20. 2. 2013, 13:00

Zásadní rozdíl je v tom, že FSS komunikuje se servery operátorů přímo, zatímco Oskárek přes „meziserver“. Oskárek tedy na jednu SMS spotřebuje řádově 1-3 KB dat, FSS odhadem stovky KB.

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat