reklama

Ubuntu smartphony nebudou mít obchod s aplikacemi

Ubuntu smartphony nebudou mít obchod s aplikacemi
2013-01-26T11:34:55+02:00
• 26. 1. 2013
2

Zajisté jste si všimli, že každá společnost stojící za nějakým mobilním operačním systémem se chlubí počtem aplikací v jejich obchodě. Hlavními rivaly jsou Android a iOS, kde se čísla pohybují ve statisících. Za nimi je například Windows Phone, který se snaží zaměřovat se na více kvalitnější obsah. Zákazníci, kteří se tak trochu vyznají v mobilních telefonech, si mnohdy vybírají smartphone podle toho, jestli je k dispozici dostatek aplikací. Jiní se dívají převážen na to, jestli tam jsou jejich potřebné a na zbytku jim nezáleží. V brzké době přijde systém BlackBerry 10 od RIMu, který se snažil, aby vývojáři naportovali dostatečné množství aplikací do jejich ekosystému. Strategie je jasná, ale zřejmě se touto cestou nevydá Canonical u svého mobilního systému Ubuntu OS.

Čtete dobře. Tento nejnovější systém nebude v základu obsahovat obchod s aplikacemi. V tuto chvíli se možná jedná o předčasné rozhodnutí, jelikož se první smartphone s Ubuntu OS dostane na trh až v příštím roce, ale co nevidět zde bude možnost si nainstalovat tento systém na vybraná zařízení. Možná se jedná o smutnou zprávu, jelikož budete mít mobil jen s přednainstalovanými aplikacemi. Tuto strategii se pokusil vysvětlit Richarda Collins, který je produktovým manažerem společnosti Canonical.

„In terms of our first go-to-market product strategy, the intention is not to have an application store full of ready-made applications that are there to download. We have a very definite approach in terms of addressing a very important part of the market where users are primarily interested in being able to use a core set of applications.“

Z jeho slov je patrné, že jejich primární strategií není obchod s aplikacemi. Chtějí zákazníkům u prvního smartphonu nabídnout jen nativní obsah, který by měl být vyladěn k dokonalosti. Nyní tak trochu dává smysl jejich akce, která umožnila vývojářům spolupracovat na dvanácti aplikacích pro Ubuntu OS.

Samozřejmě toto tvrzení neříká přímo, že nikdy nebude obchod s aplikacemi pro mobily. Společnost Canonical si chce udržet bližší vztahy s vývojáři, a tak trochu doufá, že současné aplikace pro dospělejší Ubuntu budou naportovány do mobilní verze. Může se zdát, že se jedná o odvážný krok, který nemusí vyjít, ale na druhou stranu je to natolik nečekaná strategie, která by mohla uspět.

Jedná se o úplně obrácenou strategii v porovnání s jinými subjekty, které se snaží uspět na trhu s mobily. Nemohu ani říct, jestli je to dobrá cesta, ale nějak se mi to nezdá. Snad Canonical odhalí svou strategii více do hloubky, abychom mohli pochopit jejich záměr. Prozatím mi Ubuntu OS připadá jako systém pro pár vyvolených, kteří se nebojí vyzkoušet něco nového. Doufám, že se pletu.

Zdroj: engadget.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

„smutnou správu“, prosímtě, že si děláš srandu?

Přemysl Vaculík

VIP 26. 1. 2013, 16:09

Hups, opraveno.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim