reklama

Zabezpečte svůj telefon pomocí několika rad a tipů

Zabezpečte svůj telefon pomocí několika rad a tipů
2012-12-16T10:03:38+01:00
• 16. 12. 2012
1

V dnešní době představuje smartphone stále větší riziko v podobě nebezpečí zcizení citlivých dat, jakými jsou fotografie, přístup k emailům, poznámkám, datům, kterými se identifikujeme při platbách na e-shopech a obchodech s aplikacemi… Mnozí z nás si toto riziko vůbec neuvědomují a nosí svůj telefon nezabezpečený, přístupný komukoliv. Přemýšleli jste někdy, co by se mohlo stát, kdybyste telefon ztratili? Dotyčný nálezce by měl plný přístup ke všemu, co jste měli v telefonu uloženo. A že těch dat a informací není málo. Dnešní smartphony jsou takovými domácími počítači v kapse a jsou velice užitečnými pomocníky v mnoha oblastech, ale na druhou stranu jsou zdrojem velice citlivých dat, a to v sobě nese veliká rizika, která si mnohdy ani neuvědomujeme. Pojďme si ukázat pár rad a tipů, jak svůj telefon lépe ochránit a připravit se na situaci, kdy byste telefon mohli ztratit, nebo by vám mohl být zcizen.

Zabezpečte svůj telefon zámkem obrazovky

Svůj telefon, respektive přístup do něj, můžete zabezpečit několika způsoby. Zvolit můžete zabezpečení gestem, PIN kódem, nebo heslem. Pokud chcete provést zabezpečení jedním z těchto způsobů, přejděte od sekce Systémová nastavení >Zabezpečení > Zámek obrazovky a zde vyberte jeden ze způsobů zabezpečení.

Nastavte si PIN kód pro nákupy na Google Play

Pokud nakupujete aplikace na Google Play, je dobré si tuto činnost pojistit a zamezit tak zneužití. V nastavení aplikace Google Play si můžete nastavit PIN kód, díky kterému budete muset při každém zakoupení aplikace tuto transakci potvrdit zvoleným PIN kódem.

Instalace antivirového softwaru či lokalizační aplikace

Zabezpečení telefonu můžete také zvýšit instalací nějakého bezpečnostního softwaru, kterým může být buď antivirový balík, či aplikace, kterou lze váš telefon lokalizovat za pomoci webového rozhraní služby. Tyto služby obvykle mimo vyhledání telefonu dokážou i vzdáleně vymazat data či uzamknout zařízení.

Vynikajícím řešením, a ještě k tomu zcela zdarma, je bezpečnostní software Avast! Mobile Security. Mezi placenými můžeme vybrat například Kaspersky Mobile Security, který je dostupný i zdarma ve verzi Lite s omezenými funkcemi.

logo-app App Name Developer NEZNÁMÁ ANDROID   logo-app Antivir a ochrana mobilu AVAST Software Zdarma ANDROID

Instalujte aplikace jen z důvěryhodných zdrojů

Pokud si nechcete do svého telefonu zanést nějakou infekci v podobě všemožného malwaru a jiné havěti, doporučuji instalovat aplikace jen z ověřených zdrojů, jakými jsou Google Play, App Store či Windows Market. Nedoporučuji instalovat aplikace stažené z různých warez zdrojů a torentů. Tak jako pro desktopové platformy i pro ty mobilní mohou tyto aplikace obsahovat různé viry, které, ve spojení s citlivými daty uloženými v telefonu, mohou mít fatální následky. Pokud nějakou aplikaci instalujete, je dobré si pročíst recenze uživatelů, kteří s ní již mají nějaké zkušenosti, jež se mohou hodit a ušetřit případné problémy. Rovněž doporučuji pozorně číst, jaká práva instalovaná aplikace požaduje. Určitě není v pořádku, pokud například aplikace počasí požaduje přístup k vašim e-mailům či SMS. Také je dobré se vyvarovat klikání na odkazy v e-mailech či SMS, odkazující na stažení neznámých aplikací a podobně.

Nepoužívejte ROOT, pokud jej opravdu nepotřebujete

Systém Android je navržen tak, aby každá aplikace měla nastavena omezená práva, což vychází z obecného modelu Linuxu. Pokud na svém telefonu provedete root, některé aplikace si mohou vyžádat povolení obejít Android API a přistupovat hlouběji do systému. Toto se v některých případech může hodit, protože pak je možné systém různými způsoby upravovat a nastavovat, nicméně jsou i případy, kdy to může být velice nebezpečné. Jde o to, že existuje malware, který dokáže zneužít práv roota a obejít tak bezpečnostní mechanismy systému Android. To, zdali použijete root a vystavíte svůj telefon potenciálnímu nebezpečí, je jen na vás.

Používejte šifrovaný VPN tunel pro připojení přes veřejnou Wi-Fi

Pokud posíláte data přes nezabezpečenou Wi-Fi na nějakém veřejném hotspotu, riskujete tím to, že někdo, kdo se cíleně zaměřuje na tyto uživatele, může zachytit citlivé údaje a zneužít je. Pokud máte možnost, je lepší přistupovat k internetu skrze zabezpečený privátní tunel, neboli VPN, jenž bude vaše data posílat na vzdálené servery zašifrovaná.

Toto je pár tipů, jak zvýšit ochranu svého telefonu či tabletu a dat v něm uložených. Žádné z nich vás neochrání stoprocentně, vždy je potřeba používat to nejdůležitější – vlastní mozek. Ten vás totiž mnohdy ochrání víc, než všechna doporučovaná opatření. Chybu však rozhodně neuděláte, pokud některé z těchto pravidel budete dodržovat a zvýšíte tak stupeň zabezpečení. Pokud máte i vy nějaký tip či radu, jak lépe ochránit své zařízení, určitě se nezapomeňte podělit.

reklama
reklama

Jakub Sobotka

Působí v IT a svět IT a mobilních technologií byly vždy jeho vášní. Ve volném čase rád sportuje, čte, nebo se toulá přírodou. Ač uživatel Apple platformy, velmi dobře si rozumí i s Androidem.

Komentáře

ked sa napise zabezpecit vstup do telefonu tak to znie ako keby to bolo 100% alebo aspon blizko toho … ale nevidim dovod preco by som branil niekomu vstup do telefonu … spravit takyto vseobecny krok neni nic moc a je relativne jednoduche ho prelomit vdaka jeho vseobecnosti
zamok zbytocny; play pin dobry; antivirus zbytocny az otravny (ak stahujem z play … ak nie tak sa o bezpecnosti pravdepodobne neda hovorit); root suhlasim; a vpn slabo vysvetlene
skor by som tam pridal heslovanie dat v telefone a zaroven nastavit dalsi pin na pripadny backup (novsie androidy) … a update systemu (vecsinou aj aplikacii) je tiez dolezity

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim