reklama

Vítězové a poražení za rok 2012 – Samsung dominuje

Vítězové a poražení za rok 2012 – Samsung dominuje
2012-12-19T07:33:12+01:00
• 19. 12. 2012

Celých 14 let vedla společnost Nokia jakožto největší výrobce mobilních telefonů na světě. Již minulý rok ale začala ztrácet a tento rok se číslem jedna stala společnost Samsung. Můžeme si připomenout, že ještě letos finský výrobce držel 30 % trhu a korejská společnost pouze 24 %.

Tento rok se vše změnilo a mnohé analytické firmy hlásaly, že jedničkou je Samsung. Nyní se objevuje první statistika v prodaných mobilech na celém světě od iSuppli. Korejský výrobce jednoznačně překonal své rivaly a na druhém místě zůstává Nokia, za kterou můžeme nalézt Apple. Americký gigant si může i toto třetí místo zapsat a pogratulovat si, jelikož na něj dosáhl pouze pomocí smartphonů a vlastně jediné modelové řady. Čtvrté místo obsadilo ZTE a na 5. nalezneme LG.

Za sebou máme statistiku, která se týká všech prodaných mobilů na celém světě. Jsou zde započítány i hloupé mobily, ale nyní se podívejme na top 5 výrobců smartphonů. První místo opět uzmul Samsung, který si polepšil oproti minulému roku o 8 %. Jablečná zaznamenala zlepšení jen jedno procento.

Bohužel Nokia zde má obrovskou ztrátu, a to dokonce o 11 %, ale i tak si dokázala udržet svou pozici. K oslabení došlo i u HTC, kde byl propad 4 %. Další firmou je RIM, která si tuto statistiku také nezapíše do deníčku, jelikož se zde realizoval skok dolů o 6 %.

Následující rok 2013 bude rozhodující pro nejednu společnost. Samsung má za úkol si udržet své jednoznačné vedení v statistikách. Na druhém straně spektra je kanadská firma RIM, která bude v lednu bojovat o svou existenci pomocí nové řady mobilů se systémem BB10. Samozřejmě nemohu zapomenout na HTC, které sice pozastavilo propad v ziscích, ale ještě nemá vyhráno.

V tuto chvíli je těžké předvídat, jestli se v následujícím roce rozloučíme s nějakou společností. Mohu jen doufat, že dojde k mírnému vyrovnání sil a k představení konkurenceschopných mobilů. Šance zde jsou, ale nejsem si tak moc jist Nokií, která stále ještě trochu tápe, ale snad se pletu.

Zdroj: isuppli.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim