reklama

Samsung vs. Apple – bitva ve světě dodávek

Samsung vs. Apple – bitva ve světě dodávek
2012-11-13T10:00:22+02:00
• 13. 11. 2012

Za posledních několik měsíců nebo let jsme se dozvídali o souboji společností Apple a Samsung především na úrovni patentových sporů. Jedna přestřelka tam, druhá na jiném kontinentu. Nikoho to dnes nevyvádí z míry a ani se není čemu divit. Jedná se o nekonečný seriál bez jakéhokoliv výsledku.

V současnosti Apple podepsal dohodu o výrobě nových čtyřjádrových procesorů především pro nadcházející generaci iPadů s firmou TSMC. Mnozí tuto informaci vzali s nadšením, dokonce jsme stejné reakce zaznamenali na obou stranách – u Samsungu i Applu. Následně se vyrojily informace o tom, že Samsung vypověděl smlouvu svému úhlavnímu nepříteli a již nadále nebude dodávat mnohé součástky pro jablečné výrobky. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat a obě firmy tyto zvěsti vyvrátily.

Je jasné, že by vše neuvedly na správnou míru nyní, jelikož by je to mohlo poškodit na akciových trzích. Web DigiTimes ale přišel s novou informací, která se týká především korejského výrobce. Ten měl v plánu postavit novou továrnu nesoucí název Line-17. Dle údajně dobrého zdroje došlo k pozastavení plánování výstavby s ohledem na nejasnou strategii dodávek součástek pro budoucí generace iOS zařízení.

Jedná se o poměrně zásadní krok a jakoby nasvědčoval tomu, že si Samsung není jistý jakoukoliv budoucností tohoto partnerství. Tato zpráva může být mylně interpretovaná, ale nyní se objevila další informace týkající se vyjednávání mezi oběma společnostmi. Bohužel zde taktéž nejsou jasné informace, ale tentokrát asi přichází jednoznačná zpráva od Samsungu.

Na webu MarketWatch vyšla informace opírající se The Wall Street Journal, že korejský výrobce zvýšil cenu procesorů, které vyrábí pro Apple. Nejedná se o nezanedbatelnou částku, jelikož zvýšení má dosahovat až 20 %. Z počátku to firma z Cupertina odmítla, ale dle zdrojů nakonec musela přijmout novou cenu, jelikož nenašla relevantní náhradu za korejského dodavatele. Tudíž ani TSMC nedokáže vykrýt tak obrovskou poptávku.

V minulém roce mělo být dodáno 130 miliónů procesorů a tento rok by se měla dodávka zvýšit o 70 miliónů. Z dostupných zdrojů se zdá, že smlouva mezi oběma společnostmi je podepsaná až do roku 2014. Nyní nám tyto informace dávají možnost spekulovat o potřebě navýšení ceny. Chce tak Samsung zaplatit výstavbu nové továrny? Nejedná se jen o strategický krok nebo potřebu nahradit škodu způsobenou patentovými spory?

Zatím je těžké cokoliv tvrdit a můžeme jen odhadovat přibližný vývoj celého sporu, který se začíná pomalu přenášet i na divize, které dodávají potřebné součástky pro Apple. Zřejmě zde nemůžeme čekat podobnou dohodu jako u rozepří HTC a Applu, kde bylo podepsáno příměří.

Zdroje: marketwatch.com, appleinsider.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat