reklama

Proč Apple pohřbí iPod (Touch)

Proč Apple pohřbí iPod (Touch)
2012-10-28T12:17:33+01:00
• 28. 10. 2012
7

V sobotním Hangoutu Mobilně jsem vytáhl myšlenku, zda Apple iPadem mini náhodou nejde proti iPodu Touch. Později jsem narazil na článek Bussiness Insideru, kde se zabývají podobným tématem. Zkusme si to tedy trochu více rozebrat.

Hudební přehrávač iPod v úterý oslavil 11. narozeniny. Tak trochu tiše, že? Alespoň já jsem o tom žádnou zprávu od Applu nezaznamenal. Pokud vezmeme v úvahu, že to byl právě iPod, který firmu z Cupertina vynesl do výšin, je to lehce zvláštní přístup.

Pokud se ohlédneme do historie, zjistíme, že v posledním čtvrtletí roku 2007 byl iPod nejvýnosnějším produktem Applu. S necelými 4 miliardami dolarů mu vynášel dvojnásobek toho, co zvládly MacBooky. V té době se iPhony teprve dostávaly mezi lidi a generovali zisk „pouhých“ 241 milionů dolarů.

Postupem času se situace začala obracet a slovo iPhone se stalo synonymem super cool telefonu, přehrávače hudby a videa, herní konzole, zatímco iPod byl stále jen přehrávač. To vyústilo v situaci, kdy v posledních výsledcích Applu zjišťujeme, že iPody nevydělaly ani 1 miliardu dolarů (přesně 820 milionů) a výnos z iPhonu se vyhoupl na 17 miliard dolarů.

Pokud srovnáme tato dvě období procentuálně, zjistíme, že v roce 2007 tvořily iPody 41,6 % z celkového výnosu Applu, zatímco iPhony pouze 2,5 %. Dnes pokryjí iPody cca 2,3 % příjmů, kdežto iPhony celých 47,6 %. Z těchto čísel jasně vidíme, že oba produkty se v rámci portfolia firmy prohodily.

Když se zamyslíme nad tím, čím byl (a částečně stále je) iPod pro Apple, mohli bychom dojít k závěru, že byl perfektní vstupní branou do jeho světa. Tím, že jste si koupili iPod a začali využívat iTunes, uvázali jste se doživotně k využívání této platformy. Těžko byste totiž opustili svou obří kolekci hudby a začali si jinde (pravděpodobně složitěji) budovat novou.

Dnes již ovšem ke vstupu do jablečného světa neslouží iPod, ale spíše iPhone a iPad. S příchodem iPadu mini se podíl tabletů v tomto úkolu ještě zvýší. Je to tím, že iPad mini bude druhým nejlevnějším z portfolia produktů s operačním systémem iOS (právě po iPodu Touch) a nabídne přitom plnohodnotné služby svého většího a staršího bratra.

Proč si tedy já osobně myslím, že iPad mini zabije iPod Touch? Co je vlastně iPod Touch? Je to jen iPhone bez Phone (telefonu). Můžete na něm poslouchat hudbu, přehrávat videa, hrát hry, ale nemůžete z něj telefonovat a nemůžete se ani mimo WiFi připojit na internet. Pokud tedy chcete malé zařízení umožňující popsané činnosti, koupíte si pravděpodobně iPhone. Nebo si koupíte iPad mini. To v případě, že chcete ještě psát a mít obecně více prostoru na displeji. Třeba kvůli webu.

Honza Šesták mi oponoval, že iPad mini si na běhání nevezme. Pokud bych já osobně chtěl zařízení přímo na běhání, určitě bych si nekoupil iPod Touch, ale nějakou levnější variantu, o kterou bych se nemusel tolik bát. Pokud bych chtěl chytré zařízení na běhání, asi bych si pořídil rovnou iPhone. Pokud chce někdo chytré zařízení od Applu, ale nechce ho na běhání ani s ním nehodlá telefonovat, pořídí si dle mého iPad mini, který je rozhodně využitelnější než iPod Touch.

Příchod iPhonu se tedy stal takovou rakovinou pro iPody obecně. Příchod iPadu mini bude, čistě podle mého názoru, smrtící injekcí pro iPod Touch.

Zdroj: businessinsider.com

reklama
reklama

Václav Pavlín

Neuvěřitelně komunikativní ajťák, který od mala smolí všelijaké texty. Začalo to vlastními stránkami, po kterých následoval blog. Relativně nedávno se objevila síť Google+, kde ho teď většinu času zastihnete, jak sdílí zajímavé příspěvky nebo píše o komunikaci. Aktuálně si k tomu přibral ještě korektury a psaní článků pro Dotekománii.

Komentáře

Viet Anh Nguyen

29. 10. 2012, 1:26

Celkem zajímavá úvaha. Ale z ekonomického hlediska naprostá katastrofa. Jak může autor tvrdit, že příjmy, zisk, výnos a „vydělat“ je jedno a to samé?

Jiří Chlum

29. 10. 2012, 0:34

Hlavně hoši na běhání se vezmeš přece Ipod_Nano.

Honza Šesták

29. 10. 2012, 1:31

Jasne, ja beham s iPodem Nano, ale nejakou 5. nebo 6. generaci (posledni s ovladanim scrolling wheel – nejlepsi na svete :)). Presto plati, co jsem napsal. Verim, ze Nano i Classic jednou pohlti iPod Touch. Posledni generace iPodu Nano se Touch vice mene blizi. Jde ale o to, ze iPad Mini nikdy nezabije iPody, protoze je to jiny trh.

a pak se udela ipadmili,mikro.. a prachy se tocii :-) ale jinak souhlas, holt se musi konkurovat 7′ droidum

Víceméně souhlasím s autorem, už nějaký čas jsem pokukoval po iPodu Touch, ale teď už bych si radši pořídil iPad Mini, třeba někdy… ale k věci – to, co umí iPod Touch v pohodě zvládne telefon (je jedno, jestli iPhone, Android, či něco jiného), který navíc disponuje stejně velkým displejem jako právě ten iPod… ale na iPadu Mini je ten komfort pro určité činnosti zase úplně jinde.

Jan Hrivnák

28. 10. 2012, 13:02

„myšlenku, zda Google iPadem mini náhodou nejde proti iPodu Touch.“ on iPad mini vydal google? :D

Tak to jsem se teda hustě seknul:D Díky za upozornění.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim