reklama

Kimera Systems: Propojíme vaše Androidy neuronovou sítí

Kimera Systems: Propojíme vaše Androidy neuronovou sítí
2012-10-15T12:22:29+01:00
• 15. 10. 2012
1

Sci-fi z budoucnosti je tu. Chce se o to postarat firma Kimera Systems, která by ráda vytvořila plugin pro zařízení s Androidem, jež by umožnil propojení všech zařízení do ohromné sítě. Ta by pak pomáhala uživatelům s každodenním rozhodováním, plánováním a obecně s během života. Jak?

Plugin, který Kimera chystá, bude využívat všelijaké senzory obsažené ve vašem mobilním zařízení. Zapojeny budou určitě GPS, kompas či akcelerometry. Podle všech informací získaných z telefonu systém zjistí, kde jste a co děláte. Na webu projektu se dočteme, že si můžeme funkčnost představit tak, že nás telefon upozorní na zpoždění autobusu ještě před odchodem z domu a ušetří nás nemilého čekání (třeba v dešti). Nebo nás upozorní na chlapíka vedle nás, když budeme shánět malíře a on jím náhodou bude.

Určitě si dovedete představit další a další situace, kdy oceníte pomoc svého zařízení. Mohli bychom říci, že něčím podobným by se mělo stát Google Now. Pokud máte naplánovanou schůzku, upozorní vás dopředu podle toho, jaká je aktuální dopravní situace. Myšlenka Kimera Systems je ale hlubší – podle typu schůzky by například bylo možné zjistit, že potřebujete květiny. Systém by vás tak cestou dovedl k ideálnímu květinářství a podle preferencí osoby, pro kterou květina je, doporučil, co koupit.

V rámci pluginu, který v Kimeře chystají, by měli fungovat různí agenti. Ti by pak vyhazovali upozornění a reagovali na aktuální stav (poloha, kalendář, počasí, doprava…). Kimera slibuje SDK, díky kterému se do vývoje agentů bude moci zapojit kdokoliv. Díky komplexnímu propojení do zmiňované neuronové sítě pak budou informace k dispozici vždy a všude.

Na webu projektu se také mluví o umělé inteligenci. Rozlišují zde dva typy – slabou a silnou. Slabá řeší specifické úlohy (i když chytře), kdežto silná řeší jakékoliv úkoly. Jinými slovy, nachází řešení úkolů. Pokud se vrátím o kousek zpátky ke slovům “vždy a všude”, která se týkají informací, jde na mě z toho trochu strach. Vezmu-li v úvahu třeba popisované Google Now, je na něm jasně vidět, že Google zde pracuje s mými daty a výsledky “analýzy” poskytuje jen mně. V případě neuronové sítě, jakou slibuje Kimera, by musely být informace dostupné i okolí (viz příklad malíř).

Kimera Systems sice tvrdí, že data budou majetkem uživatele a že on sám může určit, kde a jak budou ukládána, ale obávám se poměrně snadného zneužití. Ovšem nepředbíhejme. Projekt je teprve v plenkách, je před ním ještě více než 50 dnů hledání investorů a přesvědčování lidí, že má co nabídnout.

Myšlenka je to určitě zajímavá, ale vzpomeňme si na všechny ty vědeckofantastické filmy, které dopadly…, inu tak, jak dopadly.

Zdroje: androidauthority.com, kickstarter.kimerasystems.com

reklama
reklama

Václav Pavlín

Neuvěřitelně komunikativní ajťák, který od mala smolí všelijaké texty. Začalo to vlastními stránkami, po kterých následoval blog. Relativně nedávno se objevila síť Google+, kde ho teď většinu času zastihnete, jak sdílí zajímavé příspěvky nebo píše o komunikaci. Aktuálně si k tomu přibral ještě korektury a psaní článků pro Dotekománii.

Komentáře

Vladislav Kubica

VIP 15. 10. 2012, 12:34

Chtěl bych být investorem tohoto projektu, ale nemám peníze.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim