reklama

Firefox OS: zatím jedno velké zklamání test

Firefox OS: zatím jedno velké zklamání [test]
2012-09-30T14:20:32+02:00
• 11. 9. 2012
2

Od příchodu operačního systému Mozilla Firefox OS (původně Boot2Gecko) mnozí očekávají převrat, a to především co se týče kompatibility aplikací z jiných platforem. Je však na co se těšit? Vyzkoušeli jsme ranou beta verzi Firefox OS a zde jsou naše dojmy.

FFOS2

Od začátku vývoje tohoto systému už uběhl nějaký ten pátek, ale stále je jen v rané fázi, což někomu může přijít celkem zarážející. Zatím je jen pár zařízení na kterých „Liška“ běží, ale není plně funkční. Z Ameriky dokonce přišla zpráva, že se tento systém podařilo nahodit na Nokii N9, ale zatím je pro každodenní provoz nepoužitelný. Když jsem se k systému dostal, očekával jsem něco úžasného. Stále jsem myslel na to, že jde o nehotový systém, přesto přišlo jen zklamání. Systém připomíná čínské kopie iPhonu, jindy kopíruje Android…

Vzhled

Při spuštění na nás čeká lockscreen, která se velmi podobá Androidu. Kromě slideru, kterým můžete odemknout telefon či spustit fotoaparát, jsou na obrazovce klasické údaje o datu a čase včetně časového pásma. Údaje jsou velké, v nastavení není možné ani font, ani skladbu informací (právě údaj o časovém pásmu mi přijde zbytečný).

Po odemknutí na nás čeká seznam nainstalovaných aplikací, jejichž ikony jsou kulaté a, stejně jako u iOS, je úplně nalevo vyhledávání. To znamená, že chybí možnost přidávat aktivní widgety. V horní části obrazovky se nachází stavová lišta, která po vysunutí nabízí pět zeleně či červeně svítících přepínačů (zapnutí/vypnutí služby). Notifikace se dají smazat stejně jako u Androidu – posunutím do strany.

Dialer je velmi podobný jako u starších verzí googlovské platformy, ale nabízí o něco větší čísla a vytáčecí tlačítko není vycentrované. Kontakty, včetně jejich přidávání, pro změnu vypadají jako z Ice Cream Sandwich.
Uživatelské prostředí je laděno do bílé a obsahuje oranžové prvky (lišty v aplikacích), ale ještě by potřebovalo hodně dopracovat. Často se objevují problémy s velikostí či formátováním písma.

Aplikace

U aplikací jsme čekali, zda se objeví proklamovaná kompatibilita s aplikacemi určenými pro Android. Zde přišlo asi největší zklamání – nic z Androidu zde nerozjedete. Firefox OS podporuje jen „web apps“. Od toho se také odvíjí jejich vzhled a funkčnost – většina aplikací je jen odkaz na nějakou webovou stránku, která má vzhled upravený pro displej mobilního telefonu. Pokud tedy Mozilla nepřidá více aplikací, které by si mohli aspoň zkušenější uživatelé upravit k obrazu svému, tak by to mohla být osudová chyba. Nenainstalovali byste si ani jinou aplikaci pro budík…

Už se rozbíhá i marketplace s aplikacemi. Přístup do části pro uživatele je možný zatím jen pozvaným Mozillianům. Kromě klasického marketplace pro běžné uživatele je zde i obchod pro vývojáře. Aplikací je zde velmi málo a jde spíše u druhořadé kousky, spíše takové pokusy na nic.

Když jsme zkusili stáhnout aplikaci pro cloudový disk BOX a přes ní uložit soubory, nepovedlo se, jelikož ke stažení souborů je potřeba flash. Pokud jsme klikli na odkaz pro stažení flashe, systém spadl. Výsledek: aplikace nefunguje.

Email

Aplikace pro email zatím funguje se simulovaným účtem, jenž je už v telefonu přidaný. Zobrazení emailů je v okně jako holý text, v základním formátování, navíc nějaké vzhledné písmo zde nečekejte. Ikony pro označování a mazání emailu jsou zatím také poněkud nedopracované, navíc poslední písmeno se zobrazuje jako velké, takže zde máme například tlačítko DeletE. Přidat jiný účet nebo řadit emaily do složek se nám nepovedlo.

Budík, kalendář a hodiny

Budík funguje podobně jako u Androidu. Máte možnost si nastavit název, jak dlouhé je přispání, nebo barvu budíku v seznamu. Když budík začne zvonit, zobrazí se velká bílá obrazovka s časem, názvem budíku a ve spodní části jsou umístěna tlačítka pro vypnutí nebo přispání, která jsou ovšem poněkud malá a při probuzení by se do nich člověk těžko trefoval.

Kalendář je na tom zatím také špatně. Momentálně podporuje jen zobrazení měsíce, přidávat události zatím není možné. V telefonu je samozřejmě i aplikace hodiny, která ukazuje čas. Je velmi jednoduchá: na bílé obrazovce máte aktuální čas, v horní části máte zobrazen následující budík a tlačítko pro přidání nového budíku.

Co je v tomto telefonu navíc (narozdíl od Androidu), je aplikace Tasks, do které si můžete přidat úkoly (nezobrazí se v kalendáři).

Zprávy a klávesnice

Aplikace pro posílání SMS je uživatelsky celkem příjemná. Je velmi podobná té androidí, ale ve výchozím zobrazení má zobrazení zpráv v bublinách, což je pro mnohé uživatele příjemnější. U zprávy se v bublině zobrazuje datum, čas a opět to zbytečné časové pásmo…

Klávesnice je velmi podobná klávesnici z iOS. Je šedomodře podbarvená a klávesy jsou dostatečně velké, aby se do nich člověk trefil. Nechybí ani možnost přepnout na zobrazení čísel a znaků, naopak zatím chybí české znaky. Čeština ovšem chybí v celém systému.

Prohlížeč

Prohlížeč je naprostou katastrofou. Nabízí prohlížení ve více lištách, ale jednotlivé lišty se nedají vypnout. Ani samotný prohlížeč nelze nějak normálně vypnout. Navíc má problémy s otevíráním většiny stránek, kdy web sice načte, ale za chvíli zamrzne. Podobně jako u Dolphinu můžete z pravé strany vysunout seznam spuštěných stránek. Přestože v tomto seznamu uvidíte náhledy stránek, často se stává že po rozkliknutí se dostanete jen na bílou obrazovku.

K záložkám se dostanete přes otevření nové lišty, kde v horní části pod adress barem jsou dvě jakési podlišty: History a Bookmarks.

Otázky a odpovědi

Na Google+ jsme vám dali možnost, zeptat se na to, co vás o této platformě zajímá. Zde je pár vašich otázek a našich odpovědí.

 • Daniel Stříbrný: Prosím o názor na „pracovní“ aplikace – kalendář, mail, úkoly a možnosti synchronizace s různými online službami. Díky…:-)
  Odpověď: Tyto aplikace jsou zatím nedopracované, nejsou příjemné ani vzhledově, ani co se týče ovládání. Synchronizace s online službami zde žádná není. I již zmiňovaná aplikace ke cloudovému uložišti BOX je nepoužitelná. Firefox OS tedy asi nebude telefonem pro pracanty.
 • Filip Barák: Docela by mě zajímalo provázanost s Google službami. Jak na tom je :)?
  Odpověď: Na možnost provázat tento systém s jakýmikoliv službami asi vývojáři úplně zapomněli. Nedaří se ani přidat nový účet do aplikace pro emaily.
 • Pavel Káčerik: Zajímala by mě ta proklamovaná kompatibilita s android apk instalačkama, zda to šlape i tam.
  Odpověď: Ne, androidí aplikace zde spustit nejdou. Myslím že budeme rádi, když aspoň nějak budou fungovat aplikace přímo určené pro Firefox OS.
 • Tomáš Valůšek: A mě by zase zajímalo, jak myslí na přístupnost pro nevidomé – jestli ji taky budou dodělávat jako Google až rok po uvedení ostré verze na trh.
  Odpověď: V této sekci je možné zatím jen nastavit inverzní barvy.

Firefox OS je tedy zatím nepoužitelný. Každý den sice vycházejí jedna až dvě aktualizace, ale ani když stáhnete po dvou měsících aktualizaci, nic nebude fungovat lépe. Funkčnost zatím tedy musíme brát s velkou rezervou. Nejde telefonovat, posílat zprávy, prostě nic. Sice už se vývoj měl blížit ke konci, ale na první opravdu funkční telefon s tímto OS musíme ještě počkat. Vývoj budeme i nadále sledovat a budeme vás informovat.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Michal Císařovský

Student ČZU v Praze, který se zajímá o vše kolem Androidu, především o aplikace. Rád zkouší nové komunitní ROM a především se neustále zabývá grafickými úpravami svého telefonu. Jeho nejoblíbenější modelovou řadou jsou Xperie. Mezi jeho další záliby patří fotografování, hudba a divadlo.

Komentáře

No jestli do toho chteji vazne jit, tak se k tomu museji stavet UPLNE jinak. Potencial je tam velky, ale to byl i u Nokie a Maemo/MeeGo, jenomze kaslali na to a na zaver to jeste zarizly predem marnou sazkou na minoritne ladeny OS, takze se neni cemu divit…

Teda fůj.Nešla bych do této formy operačního systému,aji kdyby mobil byl zadarmo.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat