reklama

Recenze Sony Xperia P

Recenze Sony Xperia P
2012-08-29T13:57:52+01:00
• 29. 8. 2012
2

Poslední dojmy z letošní Xperie Sola nebyly v mnoha ohledech pozitivní. To si můžete ověřit v naší recenzi. Ani jsme se nestačili ohlédnout a v redakci nám leží další kousek značky Sony. Je jím „ten druhý“ vlajkový model Xperia P. V jakých oblastech ohrožuje svého vyššího brášku Xperia S? Všechny odpovědi jsou v dnešní recenzi probrány do posledního detailu.

P1070223

Podoba balení je shodná pro všechny modely 2012 a podobně je na tom i obsahově. Příslušenství k Xperii P je bohatší, než jsme u jiných značek zvyklí. Kromě mobilního telefonu je zde uložena nabíječka, která nabije telefon na 80% během třiceti minut, čehož je docíleno výstupním proudem o velikosti 1500 mA. To se hodí především tehdy, pokud víte, že budete mobil za chvíli používat a máte telefon zrovna před vybitím. Samozřejmě nechybí ani datový kabel, ale počítejte, že nabíjení ze standardního USB portu bude trvat dvojnásobnou dobu. Když jsem mluvil o nadstandardnosti, mám na mysli kožené pouzdro či HDMI kabel. Ten disponuje funkcí pro ovládání systému přes dálkové ovládání televizoru a ještě se k tomuto vrátíme později. Sony usnadnilo lidem práci s nanášením folie, která je už z výroby na displeji. Přesto je jedna náhradní připravena k použití. Běžně najdeme v balení i sluchátka, v tomto případě pecková Sony MH750, která už používají nový standard konektoru. V poslední řadě najdeme dva SmartTagy fungující na bezdrátové technologii NFC a příručky.

P1070231P1070239

Telefon mě překvapil svou velikostí 122×59,5×10,5 mm a úhlopříčkou displeje 4 palce, protože jsem zvyklý na něco menšího. I přesto je telefon při srovnání se Samsung Galaxy S2 znatelně užší a drží se lépe. Přispívají k tomu tvarovaná záda do kolébky. Dobře je na tom i s hmotností 120 g, a to musíme brát v úvahu hliníkovou konstrukci. Ta se týká především zadní strany a boků. Povrch působí kvalitně a nezanechává prakticky žádné otisky. Tato hliníková záda jsou dostupná ve třech barvách, kde kromě naší testované stříbrné jsou k dispozici ještě černá a červená, což ocení i dámy. Stříbrná vypadá ze všech nejelegantněji. Design zapadá do řady NXT po vzoru Xperia S. Jde o velice podobné modely, které se mohou chlubit průhlednou lištou, ale Xperia P má přeci jen navrch. Oproti "esku", jsou podsvícené ikonky na liště Xperie P opravdu dotykové, což Xperia S postrádá a mnoho lidí si to plete. Na zádech je zachováno logo Sony Ericssonu. Pod fotoaparátem je místo pro NFC. Sekundární mikrofon je šikovně skryt v mezeře, která vede od čočky 8Mpx fotoaparátu až k začátku plastového krytu skrze přisvětlovací diodu.

Horní strana, která zasahuje k zadní straně, je celá plastová. Zde je umístěn konektor pro sluchátka. Důvod osazení plastem je jasný, slouží pro komunikační moduly. Na pravé straně je pořadí tlačítek po vzoru Xperia Neo, začínající spouští fotoaparátu, kolébkou hlasitosti a konče zapínacím tlačítkem. Překvapivě je zakončená hlasitým reproduktorem, který bývá obvykle na zadní straně a kryje jej kovová mřížka. Na opačné straně jsou vstupy pro datový a HDMI kabel, které nejsou zakryty a, jak jsem již podotkl u Xperie Sola, nevypadá to pěkně. Uprostřed této strany je pak zakrytý slot na microSIM, takže se návštěvě operátora nevyhnete. Spodní strana, nebo-li brada, je opět plastová s vylisovaným nápisem Xperia a primárním mikrofonem. Přední plocha je zastoupena LCD displejem o rozlišení 960×540 px s jedním vylepšením.

Dá se říct, že každá v Xperie je v něčem výjimečná, což platí i pro tento kousek. Nejvyšší Xperia S má vyšší frekvenci procesoru a HD rozlišení, Xperia Sola má bezdotykové ovládání Floating Touch a na Xperia P zbyla nejužitečnější funkce ze všech – WhiteMagic. Ta se uplatňuje při špatné viditelnosti na slunci, protože přidává bílý subpixel do každé matice pixelu. Díky tomu vzroste jas na hodnotu 935 cd/m2. Tím se také ušetří na spotřebě energie, protože nebude nutné vysoké podsvícení. Na samotném vrchu je přední reproduktor, přední 1,3Mpx kamera, senzory a nápis výrobce. Vedle něj je malá informační dioda a za to zaslouží Sony pochvalu. Telefon je nerozebíratelný, takže se musíte spokojit s vestavěnou baterií o kapacitě 1305 mAh, což může na první pohled vypadat málo, ale ještě si ukážeme, že tomu tak být nemusí.

P1070251P1070249

Letošní modely přichází již postaveny na platformě NovaThor U8500 pro dvoujádrové procesory podle návrhu ST Ericsson. V době, kdy vlajkové lodě mají už dvojnásobek jader, by se dalo polemizovat, že žádná sláva, ale jsou mobilní telefony připraveny na víc než dvě jádra? To je otázka, která děla vrásky mnoha technikům, ale pravdou je, že Xperia P si se svou výbavou poradí. A to je řeč o grafickém čipu Mali-400 a 1 GB operační paměti. Paměť v telefonu je 2 GB určená pro aplikace. Dalších 11 GB slouží jako úložiště v podobě microSD karty, ale telefon žádný takový slot nemá.

V telefonu je nainstalován Android ve verzi 2.3, ale jakmile jsme jej připojili k aktualizačnímu softwaru Sony PC Companion, byla již nabídnuta nová verze Ice Cream Sandwich. Sony spolupracuje hned na dvou frontách, a to jak s Googlem, tak s vývojáři CyanogenMod, což znamená dvě věci. Systém, především pro Xperia S, bude mít velice brzy nejnovější verzi, což se jistě projeví i na ostatních modelech, tedy i recenzované Xperia P. Druhý fakt je, že modářská skupina přidává do systému zajímavé funkce. Pojďme si systém představit.

Screenshot_2012-08-23-18-26-16Screenshot_2012-08-23-18-26-40Screenshot_2012-08-23-18-29-21

Ten je obalen nadstavbou Sony UI v modrých barvách, ale téma se dá jednoduše pozměnit. Malou revolucí prošla odemykací obrazovka, která ukazuje důležité události jako příchozí hovor nebo sms, včetně náhledu. Kvůli možnosti zneužití se dají v nastavení deaktivovat. Domovská obrazovka vypadá k nerozeznání, ale první změny na sebe nenechají dlouho čekat. Hlavně widgety mají teď více prostoru k editaci. To znamená, že můžete měnit velikost nebo zobrazovat rozšířené možnosti. Třeba widget počasí po kliknutí zobrazí předpověď na další dny a jiné widgety mají zase funkci rolování. V notifikační liště mi chybí přepínače a jste odkázání na widgety. Naopak zbývající výdrž v procentech je příjemné zpestření. Seznam aplikací je o velikosti pole 4×5 s možností řazení podle svého uvážení nebo výběru z přednastavených možností. Sony dostává palec nahoru za to, že je možné většinu nepotřebných aplikací odinstalovat. To se jen tak nevidí. Také potěší dvě multimediální aplikace Walkman a Filmy. Obzvláště poslech hudby je díky aplikaci Walkman a možnosti vizualizace velice působivý. Nechybí ani aplikace pro zálohování nebo správce LiveWare, který spolupracuje s příslušenstvím telefonu.

Screenshot_2012-08-23-18-28-04Screenshot_2012-08-27-16-44-00Screenshot_2012-08-27-17-28-32

Pohyb v nabídkách je rychlý, ale živá tapeta Cosmic Flow je nepoužitelná, protože přechody mezi obrazovkami jsou trhané. Jiná živá tapeta je plynulá. Pravděpodobně za to může špatná optimalizace. Výkon jsme otestovali již tradičně ve hře Dead Trigger a Virtua Tennis. Obě hry nejevily žádné známky nedostatku výkonu a ani HD videa nejsou problémová. O to více potěší podpora HDMI CEC, která umožňuje ovládat telefon připojený k televizi pomocí jednoho dálkového ovládání. Věnovali jsme se tomu v samostatném článku.

Jak funguje HDMI CEC

S novým systémem je navíc přístupná funkce pro šetření energie v pohotovostním režimu, která zakáže přenos dat. Nevýhodou je, že se vypne i informační dioda, ale je na každém, zda tuto funkci využije. Jak bylo řečeno na začátku, tak kapacita baterie je nízkých 1305 mAh, což se může zdát na dvoujádrový telefon jako minimum. Opak je pravdou a výdrží telefonu jsem nebyl omezován. Vždy vydržel celý den při různém používání, ať už při focení nebo s daty. Jediný problém s komunikací je u gps, kde je fixace na satelity delší, než je zdrávo a nevím, jestli to je následek hliníkového těla. Kvalita reproduktorů nějak netrpí a ani se mi nezdá, že by byl zvuk „plechový“, jak se na některých diskuzích píše. Stejně tak přední reproduktor je dostatečně hlasitý. Sluchátka v balení jsou pecková s několika velikostmi. Hlavní odlišností je však podpora nového CTIA standardu pro 3,5 mm Jack, což má za následek nekompatibilitu s předchozí generací. S kvalitou výstupu těchto sluchátek jsem byl spokojen.

Co umí Xperia P? Čisté zkušenosti…

V samotném závěru se dostáváme k fotoaparátu, což je Achillova pata většiny mobilních zařízení. Zde nacházíme 8Mpx snímač, který dokáže nahrávat video v plném rozlišení 1080p. Kvalita fotek je v rámci možností na dobré úrovni. Za denního světla je kvalita i nadprůměrná. Za horších světelných podmínek je kvalita už horší. Ani technologie Exmor R tomu nedokáže zabránit a šum je na fotkách znatelný. Občas se může hodit bleskurychlé focení stisknutím spouště, čímž vyvoláte okamžitě fotoaparát. Určitě mě velmi potěšila kvalita záznamu. Díky aktualizacím se podařilo napravit nepříjemné škubání při zapnuté stabilizaci a je znát jen minimálně. O kvalitách snímače se můžete přesvědčit na těchto snímcích.

DSC_0036DSC_0043

DSC_0030DSC_0002

Ukázka FullHD záznamu

Ukázka FullHD – noc

Ve všech ohledech se ukázalo, že jde o povedený mobilní telefon. Je unikátní svým kovových provedením a vzhledem, stejně tak nadchne svou výbavou. Někomu možná přijde, že dvoujádrové telefony byly hitparádou minulého roku, ale Sony ukazuje, že více jader je zbytečnost. Svou nabídkou osloví mnoho zákazníku včetně mě. Není od věci zmínit, že telefon vyhrál cenu EISA za svůj přístup k životnímu prostředí a už víme za co.

tab

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Lukáš Vaculík

Zajímá se o dopad technologií na společnost. Zabývá se především smartphony, tablety, počítači. Kromě toho jezdí ve volném čase na kole, občas hraje hry, fotí a píše články. Pracuje jako technický inženýr pro finskou IT společnost.

Komentáře

Lukáš Vaculík

29. 8. 2012, 19:01

máte pravdu, jedná se o jinou nabíječku, pro tento mobil je 1.5 A. Opraveno

Vy máte nabíjačku z output 2000 mA? No ja mám k SXP nabíjačku 1500 mA !

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat