reklama

Raspberry Pi a Android

Raspberry Pi a Android
2012-08-02T10:56:36+01:00
• 2. 8. 2012

Ačkoliv se nejedná o dotykové zařízení, přišlo nám vhodné ho právě dnes zmínit? Proč? Protože právě včera byla na oficiálním blogu Raspberry Pi oznámena blížící se verze Androidu 4.0 pro tento počítač.

Raspberry Pi je miniaturní levný počítač. Všechny důležité komponenty se vměstnaly na desku o velikosti kreditní karty. Nejedná se o žádně dělo, ale na druhou stranu za cenu $25/$35 jsou jeho parametry velmi slušné.

Raspi, jak je prcek familiárně nazýván, nabídne v rámci dražší verze procesor o frekvenci 700 MHz (podle posledních testů je možné jej přetaktovat na 900 MHz), 256 MB RAM, síťový konektor, dvě plnohodnotná USB, slot na SD karty (na kartě je spouštěný systém), zvukový výstup a obrazový výstup v podobě kompozitního konektoru a HDMI.

K čemu vám bude Android na tomto zařízení? Pokud si k němu nepřipojíte klávesnici a myš, tak asi k ničemu, jelikož nebudete mít moc možností, jak jej ovládat (jedině snad vzdáleně z počítače). V opačném případě však získáte velmi levný doplněk do svého obývacího pokoje, který z jakékoliv televize udělá multimediální zařízení.

Nabízí se srovnání s Nexus Q, který byl Googlem představen na konferenci I/O. Zásadní rozdíl je v hardwarové výbavě. Zatímco Nexus Q nabídne procesor ze smartphonu Galaxy Nexus, Raspi disponuje výrazně slabší řídicí jednotkou. Na druhou stranu nabídne plnohodnotné USB. Zásadní rozdíly jsou také v software. Můžeme říci, že Nexus Q má systém uzavřený a silně omezený (pokud neprovedete root). Raspi nabídne všechny možnosti Androidu – od přehrávání jakýchkoliv multimédií, přes možnost instalace aplikací až po připojení různých periferií přes USB.

Google má samozřejmě s Nexus Q velké plány a dá se očekávat, že jeho schopnosti raketově porostou. Než se tak však stane a než u nás budou služby s ním spojené dostupné, zdá se použití Raspberry Pi jako zajímavá varianta.

Autor portu připravil také video se prezentací Androidu běžícího na Raspberry, takže se na něj pojďme podívat. Systém ještě není dostupný, jelikož je v něm použito alternativní jádro. Jakmile se podaří začlenění standardního jádra, systém bude uvolněn pro veřejnost.

reklama
reklama

Václav Pavlín

Neuvěřitelně komunikativní ajťák, který od mala smolí všelijaké texty. Začalo to vlastními stránkami, po kterých následoval blog. Relativně nedávno se objevila síť Google+, kde ho teď většinu času zastihnete, jak sdílí zajímavé příspěvky nebo píše o komunikaci. Aktuálně si k tomu přibral ještě korektury a psaní článků pro Dotekománii.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim