Android: jak obejít ochranu znakem

Android: jak obejít ochranu znakem
2012-08-17T09:57:48+02:00
• 17. 8. 2012
74

Již jsme viděli, že se dá snadno obejít uzamčení pomocí obličeje, ale nyní se objevila možnost, jak rozlousknout mobil uzamčený znakem. Android má problém…

pattern-unlock

Odemčení gestem je poměrně jednoduché a hojně využívané. Nyní na XDA existuje postup, jak takto zabezpečený smartphone odemknout, stačí k tomu počítač, USB kabel a ADB. Vše je poměrně jednoduché a stačí jen několik řádků k tomu, abyste dané gesto pro odemknutí obešli. Připojte smartphone k PC a následně napište několik řádků skrze ADB:

adb shell
cd /data/data/com.android.providers.settings/databases
...
...
update system set value=0 where name='lockscreen.lockedoutpermanently';
.quit

Nyní restartujte smartphone a aplikujte tento řádek:

adb shell rm /data/system/gesture.key

Opět restartujte mobil a vše je dokonáno. Celkem jednoduchý postup k nabourání se do smartphonu se systémem Android, nemyslíte? Samozřejmě jsou tu jisté podmínky, které musí mobil splnit. Tou první a zásadní je ta, že Android musí mít povolen režim ladění skrze USB. Pak také daný postup nefunguje na nejnovější verzi 4.1 Jelly Bean.

Jaké zabezpečení Androidu používáte vy?

Zdroj: xda-developers.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

26 – appalacio:
„Nevím jakou mají právní úpravu ve státě, kde provozují předmětný server, ale vy zveřejňujete informaci v ČR a týká se vás naše právo.“

—>>> prečo sa domnievaš, že zverejnením hypertextového odkazu sa zverejňuja daná webstránka ako celok priamo na tejto adrese? (K tomu mám aj podotázku, ale tú položím až po zodpovedaní tejto.)
Samozrejme, že z logického hľadiska je to hlúposť, akýkoľvek text zverejnený na Internete nemožno zamieňať za iný len na základe toho, že sa odkazuje na inú webstránku.

Pavel Kohout

20. 8. 2012, 21:43

Já nechápu, co furt všichni řeší… Vždyť když si zapnete debugging přes USB, tak vás i sám telefon varuje, že je to nebezpečné a děláte to na vlastní riziko… Takže jasné řešení je nezapínat si to… (stejně ani většina lidí neví, že to tam je)

Naříkání nad tím, jak se dá odemčít zařízení příkazem (v podstatě jen obyčejný příkaz k přepsání záznamu v databázi) poslaným přes ADB (součást developer kitu přímo od Googlu), přes USB debugging, který si sám musíte povolit, mi připadá jako kdyby někdo naříkal nad tím, že si nezamčel auto (a auto ho přitom varovalo, že neuzamčení je nebezpečné a na vlastní riziko :oD ) a někdo mu jej vykradl… Za vykradení by nemohl ten, kdo by napsal článek o tom, že nezamčené auto se dá vykrást, ale ten, kdo jej nechal odemčené…

Být autorem článku, tak to tam nechám… co je trestného na obyčejném příkazu na přepsání záznamu v databázi?

appalacio jen ukazuje, jak je hloupý… ty příkazy nejsou nějaká magická formule, jak si představuje… Tyhle příkazy zná každý, kdo je alespoň trochu více počítačově vzdělaný a umí víc, než jen číst web a klikat myší… Problém není v příkazech, ale hlouposti uživatele, který otevře bránu do telefonu… Stejně jako když nezamče auto… Díky tomuhle článku se to snad dozví i ostatní a nebudou si nechávat zaplé „ladění přes USB“…

Abdul_Hasan

20. 8. 2012, 21:04

Proti světlu se podívat na display, každé prase co si nečístí display tam bude mít šmouhu ve tvaru odemykacího gesta

appalacio: Kdyby bylo stejne pracujících, jako těch co tváří, že všemu rozumí, byl by v naší zemi krásný blahobyt. To se týká i vás pane appalacio. Citujete tu zákony, ale berete si z nich jen co se vám hodí do krámu. Přečtete si první větu prvního odstavce dané citace a možná vám dojde, jaké tu plácáte vejžblebty. A pakliže si myslíte, že jsem se vás dotknul tak mi argumentujte a obhajte případné porušení zákona jak ho vydíte vy :o)

btw kdo a proc by mel aktivovane ladeni USB?

appalaci: tak bez podat trestni oznameni a nezasirej tady diskuzi temi zvrtaky. sasku.

2jery, my…? Nic, to appalacio ( já vím, žalovat se nemá… XD )

Sem asi blbej, protože tu jeho narážku (myslím tu od pana applacia) o kasání v hospodě sem nějak nepochopil, ani nepobral. Podle vyjadřování mi přijde jako nějaký spisovatelský intelektual, který rozumuje všude s paragrafama, ale myslím, že jinak je tento pán v životě nepoužitelný. Je fakt že každý umíme něco, jenže pochybuji, že zná celou sbírku zákonů a paragrafů, možná zná jen pasáž podobnou tomuto tématu kde ji lze použít, jinak vý asi houbeles, pořád se opakovat, je jak gramofonová deska ( se zaseskla se zasekla se zaselkla….. XD )

Proboha, co tady řešíte?
Za dob Siemensmanie, SEmanie a jiných „spolků“ se takovéto návody běžně vystavovaly. Co když zapomeneš kód? Budeš to nosit někam do servisu?
Prdlajs, vždycky jsme si s těmito problémy uměli poradit.

„appalacio napsal – Viděl jsem nespočet hrdinů, kteří se po netu, před holkami, v hospodě či jinde kasali podobným způsobem, že tohle či tamto.“

Dobře že jsi to napsal..to přesně sedí na tebe hrdino,velkohubé chvástání + ohánění se paragrafy,které na tuto konkrétní věc by jsi těžko uplatnil i s velkou fantazií.

jé já zapoměl, zveřejnil sem návod jak odemknout XP, o jej, sem si zadělal asi na pořádný průůůůůšvih. XD XD

To nebyla věcná diskuze k mé otázce, tak jak jste psal vy pane appalacio, nevím, čím sem vás urazil, vznesl jsem dotaz a vidím, že místo odpovědi máte ústa plné urážek a pohrdání, ale vysvětlení žádné, hmm hmm, nejste vy snad pánbu…? XD

Nebudu odpovídat jednotlivcům, vezmu to zkrátka posledním příspěvkem v tomto vlákně. Viděl jsem nespočet hrdinů, kteří se po netu, před holkami, v hospodě či jinde kasali podobným způsobem, že tohle či tamto. Hoši, dělejte si co chcete a co myslíte, že je správné podle vás.

Já si o vás myslím také své a není to nic lichotivého. Má cenu si kazit den s takovými individui jako je např. uživatel tazzmania, uiqjirka, MArtyC0Z atd? Odpovím si sám, nemá. Měl sem čas jedno dopoledne si po netu trochu poklábosit, za své názory se nestydím, své argumenty mám ověřeny. Mě urážkami nenaserete, takových hrdinů jsou plný hřbitovy a plný kriminál…. .-))

…a navíc bych řekl, že je to pro druhé upozornění, tedy krom návodu, takže hromada zde už ví, že telefon zas tak svou ochranou bezpečný není, ale furt je to lepší jak kod na XP Windows. Tam když je pc zamklý, ho stačí zrestartovat v nouzovém režimu a tam kod zrušit, po restartu je vše funkční bez kodu a není s tím tolik práce jak tady s tím founem, mě by se to zkoiušet nechtělo… XDD

Nějak Vás nechápu pane appalacio. proč se s paragrafy šíříte zde, kde autor článku pouze použil to, co je známo najiném, na mnoho jiných servrech, proč se takto nerozepíšete na XDA, odkud, jak autor potvrdil odkazem, tento, a hromada jiných „zlepšováků“ je? Proč neobejdete všechny bazary, kde nahrávají do founu lidem za třista nový FW, protože telefon je kouslý, ( no není, ale čorka po výměně sim, kde je ochrana, tudíž vám tam jiná sim nepojede že!“) Tam bojujte, co tady…!!! XD
Já si foun nezamykám ani gesty ani jinak, kdo si chce něco schovat nebo utajit, ať si to dá tam, kde věc neztratí, nebo mu to neukradnou a aje to,ale to co tady předvádíte, bože, nudné a trapné…

Petr Plachý

20. 8. 2012, 17:09

Používání ADB by mělo stejně mělo být pouze pro jedince, kteří vědí co s ním mají dělat a jako modeři/developeři/pokročilí uživatelé znají bezpečnostní rizika

Mnohé bych překvapil tím co bych s jejich telefonem dokázal po připojení udělat :)

Mimochodem, místo klasicky českého obviňování by se sem mnohem více hodila diskuze o tom, jak podobným ADB „chybám“ přpředcházet.

appalacio doporucuji si vzit nejake prasky a hned za rohem si dat facku za ty plky a nesmysly ohledne trestniho prava.Strasit male deti by Vam slo dobre.

metoda 1:

adb shell
cd /data/data/com.android.providers.settings/databases
sqlite3 settings.db
update system set value=0 where name=’lock_pattern_autolock‘;
update system set value=0 where name=’lockscreen.lockedoutpermanently‘;
.quit-AND/OR-

metoda 2:

adb shell rm /data/system/gesture.key

„…Android musí mít povolen režim ladění skrze USB.“
:D :D :D a to je jako chyba Androidu? :D Kdyby to slo i bez toho, tak s primhourenim vsech oci, ktere mam a i tech ktere bych mohl mit (treba v jine dimenzi :D ) bych mohl uznat, ze je to chyba, ale takhle teda ne (navic clovek musi mit aspon notebook a kabel). To je jak kdybych si povolil instalaci aplikaci z neznamych zdroju a pak lamentoval, ze jsem si zaviroval telefon, kdyz jsem si do neho nainstaloval neco z warezu :D Pane Vaculiku, takhle ze sebe udelat „redaktora iDnesu“ tzn. redaktora, ktery vypada, ze dane problematice vubec nerozumi… ja teda nevim :D

appalacio:
Co pises zni docela rozumne. Ten kod se dal odpustit a nechat jen treba odkaz.
Jeste dotaz, kdyby byl clanek „Zapomneli jste sve heslo? Pouzijte tento prikaz..“ by bylo se zakonem v pohode?

for MArtyC0Z .-)))) to co tady píšeš je blbost, ke které se nemá cenu už vyjadřovat… začíná se to stále opakovat…. tudíž diskuze se tímto vyčerpala

for Philipp a tady právě neshodneme na pár klíčových věcech… svobodu slova uznávám, ale ani ta není bezbřehá. Novinář není každý, kdo se za novináře považuje.

mě zajímá spíše podstata,tj. právní klasifikace a zde půjde min. o úmysl nepřímý. Ale OK, máme na to oba opačný právní názor, s tím problém nemám. Ani jeden z nás s tím nebude mít problém se zákony, ať to bude jakkoliv, že .-)))

Autora nestraším, ale pokud se osobně z hloubky srdce domnívám, že se něčeho dopouští a to protiprávního, tak jsem ho upozornil. Stejně by to skončilo na citaci a paragrafů. Opakovaně jsem se vyjádřil, že to je hlavně jeho problém, jak se k tomu postaví. Když to nechá být, asi ví co dělá .-)))

Ad kousek kódu vynechat. Prodlouží to dobu nalezení jiného článku s celým kódem o pět vteřin… Je hezké, že je to pak konečně korektní dle všeho možného i nemožného, ale je to prd platné… Jak už psali diskutující vejš, kdo chce, ten si info najde. Koho to nezajímá, ten to vůbec nečte, nebo je mu putna, jestli tam ten kód je celej nebo ne…
Trolling jako kráva

Ano pochybuji o úmyslu v tomto případě. Ačkoliv to samotné zveřejnění může vykazovat znaky uvedené v zákoně, ale protože chybí úmysl, tj. zavinění, o žádný přečin proti zákonu se nemůže jednat :) (To zveřejnění musí být s úmýslem ten zákon porušit) Není to nedbalostní čin, tudíž to, že si to někdo může přečíst a zneužít není autorův problém. A prokázat mu jakýkoliv (pro Vás „přímý“) úmysl porušit výše jmenované paragrafy, je snad s výjimkou mučení, prakticky nemožné, takže by to šlo v minutě do šuplíku a po chvíli by se to odložilo, protože nikdo by tímhle nechtěl ztrácet čas.

Očividně se na výkladu zákona a posouzení článku neshodneme, tak to nemá cenu tím dál ztrácet čas.

Mě hlavně nešlo o tu právní podstatu, ale o novinářskou svobodu a svobodu projevu obecně. Začít kvůli takovéhle IMO prkotině (ještě jak jsem se snažil dokázat neopodstatněné) vyhrožovat porušením zákona mi přijde značně přehnané a osobně jsem na to alergický… Neříkám, že nemůžete vyjádřit svůj nesouhlas s tím, že to autor uveřejnil, o tom žádná, ale snažit se ho zastrašit nakopírovanými zněním zákona je prostě už také morálně na hraně.

for xsoft… pořád se pleteš… nezákonné není jen vlézt do bytu. Nezákonné je i se na to připravovat (stádium pokusu), nezákonné je vy příprava přípravků na takové vloupání, zveřejňování návodů.

To je ten problém, kde se neshodneme. U ele. zařízení je trestné i zveřejnění a zpřístupnění kódu, který slouží k samotnému prolomení.

Já jsem si to nevymyslel, takto je to upraveno v zákoně .-)) Ty paralely k vloupání tudíž nejsou až tak přesné, jen podobné.

for KRoman47 co hrotím? že vyjadřuji názor a hájím si ho? že mám dnes volný den, narazil jsem na zajímavý případ a chce se mi ho řešit?… zítra budu mít už něco jiného..

a zbytek jsou už jek kecy trouby, co nemá argumenty proti, tak zavádí diskuze do slepé větve…. ono tě to v podstatě nezajímá, ale máš potřebu se vyjadřovat, viď .-))

for xsoft.. jsem rád, že se začínáme shodovat.. podstata tohoto problému není zveřejnit či nezveřejnit… jsem proto, aby se chyba zveřejnila, ale NESMÍŠ zveřejnit, jak toho prolomení dosáhnout. Můžeš to obalit kudrlinkami jak chceš, stejně tam ta informace je a to je podstatné.

Celý článek může být jak je, vynikající nápad je vynechání části kódu, který nesmí být snadno doplnitelný. Pak to je vše korektní, čtivé a zajímavé. Jenže, pokud autor odstraní kód a zároveň uveden přímý odkaz na zdroj, kde jedním kliknutím vidíš celý kód a návod, tak se v paragrafovém změní posunul jen v jednom slově a vracíme se na začátek, viz. “vyrobí, uvede do oběhu, doveze, vyveze, proveze, nabízí, zprostředkuje, prodá nebo jinak zpřístupní, sobě nebo jinému opatří nebo přechovává”.

Prostě člověk může zveřejnit co chce, ale neměla by tam být podstatná věc, bez které by postup nefungoval.

Jde i o zdravý rozum autora. Pokud se zamyslíme, čemu a komu prospěje znát celý ód k prolomení, tak dospějeme k tomu, že jen blbečkovi, který to zkusí třeba na kamarádův mobil, nebo někoho v práci, v rodině…

Spoléhat se na přirozenou inteligenci lidí je nesmysl, lidi jsou z podstaty svině a nevidím jediný důvod, proč někomu usnadňovat to, jak se má vloupat do cizího telefonu.

Jestli si to chce někdo zjistit, ať jde na fóra, čte anglicky, hledá, ale nevidím důvod, proč to někomu usnadňovat.. a jsem rád, že takto to vidí i zákonodárce s příslušnými paragrafy. Zvykejme si, že kybeprostor není tak virtuální a anonymní, jak si mnozí myslí.

appalacio: No vidis. S tim alarmem to beres jako samozrejmost. Ja zase beru jako samozrejmost, ze si treba pripojim kabel, hodim „ps“ abych videl seznam procesu, a pak „kill“ na ukonceni aplikace se zamkem. Kazdy linuxar by udelal to same. A kdyby Windows meli spravce uloh pristupneho na uzamkle obrazovce, tak by udelali to same. Proste znalost technologie.

Uplne stejne jako napsat: „a vedeli jste, ze kdyz nechate domovni dvere otevrene*, tak se k vam muze do bytu dostat kdokoliv?“

*muzes nahradit za: klic v zamku, klic pod rohozkou, otevrene okno, otevrene servicni dvirka pro zasobovani, .. cokoliv ;)
Podle me je nezakone nekomu vlest do bytu. Ne na to, jestli ma otevrene dvere ci ne. Mozna by priklad s autem na parkovisti byl lepsi, vysledek je ale stejny.

@appalacio: Můj ksicht? A jak ty můžeš vědět, jak vypadám. Alespoň jsi ukázal, jaký jsi trotl a tato diskuze nemá žádnou cenu. Autor článku může s klidem ignorovat, stejně jako já.

Poznámka i pro ostatní, appalacio je pouze namistrovaný neználek a jeho komentáře netřeba vůbec číst.

@appalacio: Moc to hrotíš, jde o normální exploit stejně jako zisk root práv Androidu, proti tomu, doufám, bojuješ stejně horlivě na všech webech a diskuzních fórech, co vše teprve s root právy lze dělat…exploity jsou celkem běžně dostupná věc.
Že by zveřejněný exploit porušoval jakýkoliv zákon, o tom teda nevím, sám si takto můžeš provádět penetrační testy na svých zařízeních proti vnějším útokům. Až při použití bez souhlasu dané osoby je něco porušováno.

appalacio:
„Já nemám potřebu nikoho trumfnout. Jen říkám, že jako občanovi se mi nelíbí, že někdo tyto informace zveřejňuje, že to je morálně špatně..“

Taky nemam potrebu se s nekym spickovat.
Osobne jsem velmi rad, kdyz vim, jak veci funguji, a ne znat jen jednu stranu.
Velmi casto vidim v reklamach informace treba o financnich produktech, kde reknou jen informaci A ale ne informaci B, ktera je docela dost dulezita. Je super zprava, ze dostanu 80k, ale uz ne tak dobra, kdyz musim vratit 160k.

Lidi nevi, co ziskaji treba rootovanim telefonu (plati pro Andoridy i iPhony). Odemknutim telefonu, ano, ziskaji super funkce, co by predtim mit nemohli. Ale taky davaji pristup k systemu vecem, ktere mohou byt dost nebezpecne. (viz priklady).

Mozna by clanek vyznel lepe, kdyby byl napsany jako „Mate povolene ADB / USB debugging? Pak muzete obejit zabezpecovaci kod“. Jako informace B (unlock), dodany k informaci A (aktivni debug).

Osobne si myslim, ze moralne spatne je ZAMERNE nerikat tyto informace B. Clovek prece chce A, tak nejake B ho nemusi zajimat ne? Jsi podobneho nazoru, nebo radeji znas jen vyhody technologii, ale uz ne jejich slaba mista. Opet, je to jen akademicka debata, zadne navazeni. Celkem by me zajimal tvuj nazor, jak tyto informace podavat tak, aby byly i v souladu se zakonem.

PS: A pokud si nekdo mysli, ze silne heslo ho ochrani pred tim, aby si NIKDO necetl jeho maily, je na omylu. Staci prijit do serverovny a maily si muzes precist bez hesla kdokoliv :)

for KRoman47.. váš příspěvek nemá pro mě žádnou hodnotu.. zopakoval jste vše na co jsem už odpověděl… že máte svůj názor na věc, vám neberu, já mám jiný a v klidu ho prezentuji. Nelíbí se vám, to máš kamaráde smůlu, mně se nelíbí tvůj ksicht a taky s tím nic neudělám.. holt demokracie, zvykej si…

@xsoft: Pěkný praktický příklad, i když bezpečnostní systémy samozřejmě záložní baterie vždy mají s výdrží dle tříd zabezpečení a to snad už od počátku baterií, jen ve filmech je to vše poněkud zjednodušené. =)

for xsoft.. sice se pleteš, ale alespoň to je věcná diskuze a o tu mi šlo.

Je pravdou, že poukázat na konkrétní chybu a řešit to zveřejněním, to není problém, ale způsob zveřejnění může být (a beru v potaz jen ČR, nevím jak to mají upravené jíné země).

Pokud vedeš info, že přerušením ele. energie do zabezpečení domu dojde k jeho vyřazení, dá se to brát jako obecnou informaci a proti tomu nelze nic namítat. Pokud bys však uvedl, že musíš vzít kleště (uvedeš kde přesně u domu jsou schovány), najít rozvodnou skříň (uvedeš kde přesně je schována, jaký má zámek), přestřihnout červený drát, pak musíš počkat 30min, až vybiješ záložní baterie a pak máš 5min na to se vloupat do domu, nejlépe přes okno atd. tak se s největší pravděpodobností můžeš dopustit Tč. Samozřejmě jde o výklad, společenskou nebezpečnost atd. Těch okolností je tam víc.

Ale pokud se vrátím k článku, kde je konkrétní návod jak překonat ochranu zařízení s daty, tak to prostě neokecáš ani poznámkou v závěru, že jde o studijní účely, o varování pro veřejnost atd. Tady prostě zveřejňuješ konkrétní postup ke vniknutí do přístroje a už toto samotné je skutková podstat Tč. Kdyby byla skutková podstata jen zneužití dat, tak vniknutím do přístroje by ses ničeho nedopouštěl.

Zákonodárce proto uvedl, že kdo zpřístupní program k překonání zabezpečeného zařízení se dopustí Tč, tak prostě máš smůlu a ani studijní účely ti nepomůžou. Je to jako s konopím. Můžeš tvrdit 100x, že to máš pro studium léčebných účinků, stejně tě odstíhají a přitom si skutečně nikomu neprodával.

Trestní zákoník není jen o neoprávněném přístupu, ale i o „vyrobí, uvede do oběhu, doveze, vyveze, proveze, nabízí, zprostředkuje, prodá nebo jinak zpřístupní, sobě nebo jinému opatří nebo přechovává“.

Tady je někdo chytrý jako rádo, co se tu snažíte pane appalacio dokázat?
Z těch zákonů autor neporušil žádný, ani nenabádal k porušení nikoho jiného. Teď alespoň lidé vědí, že se na to nelze spoléhat. Kdo něco takového bude chtít zjistit, ten si to zjistí jinde a takto jsou o tom lidé informováni a nebudou se na to spoléhat jako na jistotu. Těžko někdo kvůli článku začne krást mobily a prolamovat ochranu, běžný návštěvník ani nebude vědět, co je to ADB.
Jestli se trestním právem opravdu živíte, tak se není čemu divit, že to u nás chodí, tak jak to chodí. Aneb právníci bez praktických znalostí problematiky vám začnou nalhávat, co vše jste porušil za zákony, i když porušeny vůbec nebyly. Zejména co se týká nutné obrany u nás, to je už legendární, co vše za mýty koluje jen díky žvástům právníků.

Pro autora článku, ať si z takovýchto omezených lidí nic nedělá, zejména z těch, co se tu vyjadřují hulvátsky.

appalacio:
Ahoj. Nesouhlasim s tvrzenim „Tento článek je o prolomení ochrany telefonu“. Vysvetlim.

Ty priklady co jsem psal jsou o fungovani technologii. A kdyz nejakou technologii chci pouzivat, je dobre vedet, jak funguje a jake ma vlastnosti.
Uvedu to na prikladu. Zabezpecim si doma dum a napojim alarm na elektrinu. (obdoba nastaveni zamku na telefonu).
Co clanek rika je: „koukejte, mohu odpojit elektrinu a tim padem vas alarm prestane fungovat“. Protoze clanek rika, jak zmenit nastaveni v telefonu pres adb. Adb je normalni program z SDKcka, neni to zadny hack nebo exploit.

Jake si z toho vzit ponauceni? Treba doma napojit alarm na zalozni baterii, aby se nedal vypnout odriznutim proudu.
V pripade telefonu, treba .. zakazat USB debugging, pokud nechci takovehle prikazy posilat.

Trestni zakonik je o neopravnenem pristupu k zarizeni. Takze i kdyz telefon nebude zamknuty a nekdo si jej bez dovoleni pujci, je to neopravnene. Kdybych tvou logiku aplikoval i tady, tak bych vsem musel sekat ruce, protoze se DAJI pouzit k neopravnenemu pristupu k memu telefonu. Ne o tom, jestli se to stane nebo ne.

for MArtyC0Z informační hodnota tvé příspěvku je NULA. Pokud si myslíš, že mě urazíš, napíšeš sem pár blábolů a věc bude vyřešená, tak máš smůlu, ale takhle to nefunguje.

Mám právo se vyjadřovat kde chci, tohle je veřejná diskuze a já píšu k tématu.

Nikoho neurážím a na rozdíl o tebe nepíšu hovadiny… viz „házet miliardy paragrafů“.. napsal jsem jen dva §, abys ty jako hlupák neměl tolik práce si je vyhledat.

A opět tvoje tvrzení, že „nikoho to nezajímá a “národ” takhle stejně nepřeučíš.“ je chybné… autor na základě mým připomínek změnil obsah, takže ho to asi zajímalo. Diskutují tu lidé, takže je to asi zajímá. Snažím, se někoho přeučit? Nikoliv, opakovaně jsem psal, že pouze vyjadřuji svůj názor, ale ať si problém vyřeší autor, nechce-li to řešit, nijak mi to žíly nerve. Ze svého pohledu jsem udělal maximum, abych ho upozornil.

A k odkazu diskutéra xsoft. Stále nechápu relevantnost. To, že někdo vidí šmouhu a využije toho, se dopustí Tč podle §230TZ a možná i jiného týkajícího se poštovního tajemství. Ale nepůjde o podezření z Tč podle §231T.

Zalepte už mu někdo klávesnici, páč je to humus. Furt poučovat na netu lidi tím, že budu kdesi tudle a tamdle házet miliardy paragrafů, to je sice hezký, ale jak je vidět, nikoho to nezajímá a „národ“ takhle stejně nepřeučíš.
Ad ten odkaz od xsoft, podívej se na ten displej, tu patlanici. Víš, co tam je vidět? Znak zámku. Tak, a teď mi řekni, že jsem mamlas, že ten obrázek taky neměli zveřejňovat, a tak dále…

Oh my, tyhle lidi mám strašně rád. Zablitá celá diskuze a prd z toho

for Philipp. 15let praktické zkušenosti může mít i kriminálník, ale to určitě nejsem.-))

Úmysl je velmi ošemetný .-))), pokud praktikujete právo, či se jím zabýváte, tak by jste měl vědět, že úmysl je přímý či nepřímý. Z podstaty uvedeného Tč jasně vyplývá, že přímým postupem směřujícím k překonání zabezpečení se dopustíte Tč dle §230 TZ – „Neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací“. Takže pokud aktivně aplikujete kód na telefonní přístroj, úmyslně konáte tak, aby jste překonal a tím se dopouštíte.

Kdo zveřejní, zpřístupní, takový postup, kterým lze překonat aktivní ochranu, se dopouští Tč dle §231TZ. No a k tomu stačí si přečíst část článku autora… „…Celkem jednoduchý postup k nabourání se do smartphonu….“ . I zbytek textu jasně vypovídá o záměrech autora, tj. zveřejnit a předat konkrétní postup veřejnosti, jak se nabourat do zabezpečeného telefonu.

Pokud vy máte pochyb, já je nemám a autora jsem upozornil. Pokud si věří, že se nedopouští ničeho protiprávního, přeji mu jeho blaženou nevědomost.

Heh, no jako upřímně po praxi na Policií a zkušenostmi s městskými (obecními) policiemi bych se dnes už vlastně nedivil ničemu :) Taky jeden z důvodů, proč se právu už nevěnuji. Mimochodem co to znamená „mnohaletá osobní zkušenost“? Ač to u Vás nepředpokládám, tak tohle by mohl říct i někdo, kdo byl třeba za katrem, ale nedělalo by to z něj odborníka, že? Každopádně u úmyslného činu musí být prokázáno (úmyslné!) zavinění a to v tomhle případě prostě nikde nevidím…

for xsoft

sorry, ale stále nechápu, co mi chceš sdělit. Buď tady vzneseš argumenty, proč by nemělo být zveřejnění kódu na prolomení zabezpečení telefonu Tč či jiný delikt nebo je to zbytečná diskuze.

Já nemám potřebu nikoho trumfnout. Jen říkám, že jako občanovi se mi nelíbí, že někdo tyto informace zveřejňuje, že to je morálně špatně a uvádím, že na základě mnohaleté osobní zkušenosti s trestním právem si dovoluji tvrdit, že by mohlo jít o Tč. Samozřejmě jde i o tzv. společenskou nebezpečnost, ale jinak uvedený článek naplňuje skutkovou podstatu Tč podle §231 Tr.Z.

Autor tedy text změnil, ale vymyslel jinou fičuru (uvedl zdroj informace) a já se osobně domnívám, že je stále ve stejném problému.

Ale ve finále jde o jeho problém, nikoliv můj. Já jsem se ho snažil pouze upozornit a nastínit jiný úhel pohledu, který zřejmě nebral v potaz.

for xsoft nechápu relevantnost toho odkazu. Jakou má spojitost s problémem v tomto vlákně??

Tvoje tvrzení “
Mimochodem, kdyz uz nejakou technologii pouzivate, meli byste o ni neco vedet. Treba jako:
– email odesilatele se da zfalsovat
– sms odesilatele se da zfalsovat
– pres vasi wifi bez hesla se daji pacha trestne ciny“

já nijak nerozporuji, ba naopak, souhlasím, ale nechápu, opět, co to má s výše uvedeným problémem.

Tento článek neříká jak dané technologie funguje, tento článek říká, jak použít danou technologii k prolomení zabezpečení. Netvrdím nic o tom, že tento článek nabádá ke krádeži telefonu či prodeji informací z takto prolomeného telefonu.

Tento článek je o prolomení ochrany telefonu a tento skutek je jakožto samostatný trestný čin uvedený v Tr. zákoníku. Takže ti prostě stačí pouze neoprávněně překonat ochranu k telefonu a máš smolíka, nemusíš nic krást či prodávat. Nemusíš vykonat nic víc a stejně se dopustíš Tč.

Hoši, zatím to máte argumentačně dost slabé…

Tak jinak, chcete bezpecnostni chybu? Tady:
http://9gag.com/gag/5091128

for jasomnepil.. ty to máš v životě asi dost těžký, že? Zákony nečteš, ani se tím nehodláš zdržovat, ale určitě víš, že výše uvedené je správné.

Pleteš si dojmy a pojmy.

Pokud někdo upozorní na chybu v softwaru, to je jedině dobře, ale nemůžeš zveřejnit jak tu chybu „vytvořit“, nesmíš zveřejnit návod, kterým se prolomíš do zařízení. Pokud nechápeš rozdíl mezi upozorněním na chybu bez konkrétního návodu a zveřejněním konkrétního návodu na prolomení zařízení, byť maskovaný jako rádoby dobrý skutek, tak máš problém ty, nikoliv já.

for Philipp a z čeho usuzuješ, že mě trestní právo neživí??.-))))

Pro tebe i ostatní… vy se snažíte přesvědčovat mě, ale stále nechápete, že mě se to až tak netýká. Já jsem vyjádřil pouze svůj názor, že mně se to osobně nelíbí a domnívám se, že se jedná už o podezření z trestného činu.

Máte-li jiný (opačný) názor, OK, s tím nemám problém.-))

Ale ty ani ostatní stále nechápete jednu věc, že můj názor ani tvůj(váš) názor nic nerozhoduje, nic neřeší. To, že tvrdíte, že se ničeho nedopouští nic neznamená. Poslední slovo má policie, potažmo státní zástupce, potažmo soud.

Takže to uzavřeme. Já hovořím ze své 15leté praxe, na základě osobních zkušeností v oboru trestní právo. Svým tvrzením jsem si dostatečně jist, abych to já osobně nikdy nezkoušel, dávat na net kód, který prolomí ochranu, byť by jediného mobilního telefonu.-)

Vy ostatní si dělejte to, co považujete za správné .-)))

Jedna sa o bezpecnostnu chybu daneho softwaru, preto nevidim ziadny dovod preco o nej neinformovat ludi. Cim znamejsia ta chyba bude, tym viac to bude motivovat tvorcov SW ju opravit.
S tym trestnym cinom si musite robit srandu. Necital som dane paragrafy, ani tym nemienim stracat cas ale kusok zdraveho rozumu mi vravi ze keby najdenie a upozornenie na chybu v nejakom softweri bol trestny cin, tak si neviem predstavit v akom stave by boli dnesne operacne systemy, prehladace… Btw, ak je hladanie bugov trestny cin, mozilla tieto „trestne ciny“ odmenuje penazne http://www.mozilla.org/security/bug-bounty.html

Tak ty zkopírované paragrafy jsou nejspíš dobře (nekontroloval jsem jestli je to v platném znění). Každopádně aby to zveřejnění (i celého kódu) bylo protiprávní, musel by se prokázat úmysl tím něco/někoho poškodit… A to je v praxi dost obtížné. To že se to zveřejní a někdo to zneužije není samo o sobě trestné (to zveřejnění), i když je to každopádně, a to s Vámi souhlasím, docela na hraně novinářské etiky. Co mě pobavilo je jak často lidé neznalí praxe rádi házejí paragrafy, ale bez znalosti praxe, procesního práva a precedentů to pak na mě působí jen jako snaha někoho zastrašit…

Mam tu jeden linky pro ty, kteri tu cituji zakony: http://www.abclinuxu.cz/blog/doli/2012/8/abicko-zadost-policie-cr

Mimochodem, kdyz uz nejakou technologii pouzivate, meli byste o ni neco vedet. Treba jako:
– email odesilatele se da zfalsovat
– sms odesilatele se da zfalsovat
– pres vasi wifi bez hesla se daji pacha trestne ciny

A spolehat na neco, cemu poradne nerozumim, se nevyplaci. Tento clanek jen rika, jak dana technologie funguje. Nebo tu snad vidite nabadani ke kradezi telefonu, obchazeni zamku pres tento postup a prodavani citlivych informaci? Dle me jsou veci napsane zde naprosto v poradku a v souladu se zakonem.

Boha lidi se neposerte, kdo to bude chtít si to i tak najde tak si jděte brečet jinam

Musím doplnit předchozí informaci. Domníval jsem se, že uvádíte zdroj, pouze jako název serveru xda-developers.com s odkazem na úvodní stránku serveru. Vy tam ale máte přímý odkaz na předmětný kód.

Tímto postupem se samozřejmě nevyhnete předchozímu problému, když jste kód uveřejnil. Ve změní §231, je mimo jiné….nebo jinak zpřístupní…

Nevím jakou mají právní úpravu ve státě, kde provozují předmětný server, ale vy zveřejňujete informaci v ČR a týká se vás naše právo.

Berte to, ale pouze jako můj osobní názor. Doporučuji způsob zveřejnění takovéto informace konzultovat s někým, komu v oboru trestní právo věříte více.

Tak jestli jsem si dobře všiml, autor udělal to nejlepší, co mohl v tuto chvíli udělat a smazal část kódu na prolomení ochrany telefonu. Já osobně vám děkuji za tento přístup a doufám, že vás argumenty přesvědčily.

Samozřejmě uvedením zdroje se podle práva ničeho nedopouštíte, ale morálně je to dost na hraně. Ale to je již jiná otázka, pouze pro vaše svědomí.

Přemysl Vaculík

VIP 20. 8. 2012, 10:21

appalacio: Na základě informací prezentovaných vámi jsem poupravil příkazy. Jako „novinář/redaktor“ amatér musím uvést zdroj těchto informací.

pro Philipp … čekám na nějakou informační hodnotu vaše příspěvku. V čem se pletu, co jsem napsal špatně?? Zveřejněný kód slouží k prolomení technického zařízení a umožňuje přístup k datům? Já myslím, že ano. Zbytek je dán dikcí zákona. Pokud tomu nerozumíte a pokoušíte být zajímavým, tak mě tím rozhodně neohromíte.

Možná stále nechápete pointu. Mě osobně to je jedno, já mám mobil zabezpečen jinak, takže se mě tento problém osobně netýká. A svým jednáním rozhodně nejsem podezřelý z ničeho ani z přestupku, takže jsem opravdu v pohodě…

No jestli appalacio rozumí IT tak jako předvadí u práva, tak se nedivím, že mu ten systém o který se staral hackli :D :D

Vzhledem k tomu, že mnozí chcete diskutovat o něčem, co jste si ani nepřečetli, čtěte výše uvedené paragrafové změní. Pana autora se týká zejména §231 Tr.Z.

Jestli kód na prolomení mobilu zveřejňují jinde, je problém těch ostatních. Já se bavím a reaguji na jednání zdejšího autora.

Je to stejné jako když máte auto bez technické. To že vám ho někdo prodal nebo půjčil bez technické nic neznamená. Policie bude řešit konkretního řidiče, kterým s ním teď a tady jede. Výmluvy, že nejedete rychle ani moc daleko a že auto je kamaráda nebo tchýně, nikoho zajímat nebudou.

§ 231 Opatření a přechovávání přístupového zařízení a hesla k počítačovému systému a jiných takových dat
(1) Kdo v úmyslu spáchat trestný čin porušení tajemství dopravovaných zpráv podle § 182 odst. 1 písm. b), c) nebo trestný čin neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací podle § 230 odst. 1, 2 vyrobí, uvede do oběhu, doveze, vyveze, proveze, nabízí, zprostředkuje, prodá nebo jinak zpřístupní, sobě nebo jinému opatří nebo přechovává
a) zařízení nebo jeho součást, postup, nástroj nebo jakýkoli jiný prostředek, včetně počítačového programu, vytvořený nebo přizpůsobený k neoprávněnému přístupu do sítě elektronických komunikací, k počítačovému systému nebo k jeho části, nebo
b) počítačové heslo, přístupový kód, data, postup nebo jakýkoli jiný podobný prostředek, pomocí něhož lze získat přístup k počítačovému systému nebo jeho části,
bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo zákazem činnosti.
(2) Odnětím svobody až na tři léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny, nebo
b) získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného značný prospěch.
(3) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let bude pachatel potrestán, získá-li činem uvedeným v odstavci 1 pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.

Pro ostatní: Co oči nevidí, srdce nebolí.

Takže teď všichni víme o bezpečnostní chybě a nebudeme se chovat jako tupé ovce. Zkrátka jestli je návod – informace napsaná na serveru v cz, nebo v jiném státě je jedno, protože osoba se špatným úmyslem si tento i jiný návod vždy najde.

Vážený diskutére igamenir. Omluvám se předem za dlouhý smejlík .-)))))))))) Opravdu si přečtěte celý trestní zákoník. úmysl je přímý či nepřímý, nedbalost vědomá či nevědomá.

§ 230 Neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací
(1) Kdo překoná bezpečnostní opatření, a tím neoprávněně získá přístup k počítačovému systému nebo k jeho části, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.
(2) Kdo získá přístup k počítačovému systému nebo k nosiči informací a
a) neoprávněně užije data uložená v počítačovém systému nebo na nosiči informací,
b) data uložená v počítačovém systému nebo na nosiči informací neoprávněně vymaže nebo jinak zničí, poškodí, změní, potlačí, sníží jejich kvalitu nebo je učiní neupotřebitelnými,
c) padělá nebo pozmění data uložená v počítačovém systému nebo na nosiči informací tak, aby byla považována za pravá nebo podle nich bylo jednáno tak, jako by to byla data pravá, bez ohledu na to, zda jsou tato data přímo čitelná a srozumitelná, nebo
d) neoprávněně vloží data do počítačového systému nebo na nosič informací nebo učiní jiný zásah do programového nebo technického vybavení počítače nebo jiného technického zařízení pro zpracování dat,
bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.
(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2
a) v úmyslu způsobit jinému škodu nebo jinou újmu nebo získat sobě nebo jinému neoprávněný prospěch, nebo
b) v úmyslu neoprávněně omezit funkčnost počítačového systému nebo jiného technického zařízení pro zpracování dat.
(4) Odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 jako člen organizované skupiny,
b) způsobí-li takovým činem značnou škodu,
c) způsobí-li takovým činem vážnou poruchu v činnosti orgánu státní správy, územní samosprávy, soudu nebo jiného orgánu veřejné moci,
d) získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného značný prospěch, nebo
e) způsobí-li takovým činem vážnou poruchu v činnosti právnické nebo fyzické osoby, která je podnikatelem.
(5) Odnětím svobody na tři léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 škodu velkého rozsahu, nebo
b) získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.

Pane autore. Vidím, že reaguje bezprostředně (na jiných stránkách). Jsem velice rád, že máte humor a že vás to nevzrušuje. Určitě jste si nedal ani práci si předmětné paragrafy přečíst, že?. Doufáte, že veřejná podpora na netu, tzv. poplácávání po zádech, od rádoby kamarádů-čtenářů, vás ochrání, že veřejnou dehonestací ostatních (kritiků) se lehce vyhnete problémům? Věřte či nevěřte, ale ostatní za vás vaše problémy řešit nebudou.

Ale abych se vrátil k jádru problému, neboť stále nechápete… Kdyby jste zveřejnil zprávu ve formě varování a nastínil postup, nikoliv ho komplet zveřejnil, tak uděláte daleko větší službu. Ještě jinak. K čemu je důležité, aby potencionální poškození znali, jak se prolomit do jejich telefonu, tj. přesný kód? Tento návod je dobrý pouze těm, kteří to chtějí zkusit. Ti, kterým hrozí prolomení, chtějí znát pouze princip a hlavně obranu.

Držím vám palce, aby jste tímto svým přístupem vydržel co nejdéle s čistým rejstříkem.. bude to ale fuška.

Pane appalcio, přeháníte to. Znalost ještě neznamená úmysl, a úmysl ještě neznamená čin. Proti zákonu jsou pouze činy, občasn úmysly, ale nikdy ne znalosti.
Podle mě je právě takové šíření znalostí správné, protože si všichni uvědomí, jak jsou jejich soukromá data málo chráněná a budou si dávat větší pozor, co kde nechávají a jak chráněné. Kdyby v článku jen napsali, že „je to snadné“, tak to nemá takový efekt, jako když přímo ukáží, jak snadné a rychlé to je.

A ještě doplním jednu informaci, „vážený autore“. Dáváte sem návod na spáchání trestného činu dle §230, z.č. 40/2009Sb. a sám by jste mohl být podezřelý z TČ podle §231, z.č. 40/2009Sb. Proto vám vřele doporučuji používat mozek. Doufám, že to zde někdo z redakce čte a bude minimálně přemýšlet za vás.

Hmmm, tak to ja vam napisu lepsi postup obejiti odemyklaciho gesta, ktery funguje u cca 50% telefonu, a to bez omezeni na system. Proste se staci podivat na displej sikmo proti svetlu a ono se vam to gesto ukaze, pak uz mate jen dve moznosti – z jedny, nebo z druhy strany;)
To jen pro ty truhliky, co tu nadavaj na to, ze nekdo zverejnil navod, jak obejit ochranu naprosto zanedbatelneho procenta telefonu;)

pro „Mr.“ Vaculíka. Měl byste dostat pořádnou do čuni za váš „nápad“ se či kamkoliv dát návod jak druhé poškodit. Už jsem totiž něco podobného zažil. Před pár lety byla nalezena chyba do redakčního systému (jak jednoduše za pár vteřin prolomit vstup) a taky ji takto rychle práskli na všech možných a nemožných serverech. A potom každej usmrkanej tydýt, kterej neměl co na práci, zkoušel všechna stránky běžící pod tímto RS. Samozřejmě další záplata chybu odstraňovala. Samozřejmě jsem já i ostatní záplatu instalovali druhý den, co se objevila, ale do té doby, tj. za pár hodin provozu to nadělalo tolik problémů, že bych vám rád osobně rozbil hubu, jako poděkování za váš výkon mistře.

Přemysl Vaculík

VIP 20. 8. 2012, 9:08

tusset: Ano, jedná se o bezpečnostní riziko, ale jak poznamenali jiní, je to návod na to, abyste si vypínali USB ladění.

Víte co, pane „pako“ Vaculík ?!? Kdybyste raději dělali recenze telefonů, služeb operátorů, šili do ČTÚ atd., apod., místo návodů pro zloděje !!! Za pět minut slávy za chvíli prodáte i vlastní mámu… je mi z Vás na blití…. Riessner

P.S. Nic a nikdo na světě není bez chyb, ale vyzdvihovat je za každou cenu je zvrácenost…

Peťa Shvecik

20. 8. 2012, 8:07

No vetsinou ma clovek usb ladeni na androidu zapnute, kdyz chce mit bud mobil jako dalsi „disk“ v pc a nechce tam chodit jen pres slozku( stejne vetsinou pouzivam wifi explorer nez usb kabel), nebo kdyz chce nekdo prehrat romku treba pres odin nebo treba rozjet pres prikazovy radek treba trojhmat pro cwm ale jinac ho maji lide od vyroby vypnuty a je to spis pro smiraky co se chteji dostat k informacim v mobilu, zlodej to normalne pres cwm hodi do tovarka a ma ciste zarizeni….ale vetsina lidi to ma vyple a dalo se cekat ze to pujde pres kabel zrusit, preci to je jen takova lehka ochrana zadne sifrovani ikdyz to myslim android 4 podporuje, ale nemel jsem odvahu nato klikat :-D

Lidi, kteří to budou potřebovat k nekalým úmyslům, si ten návod tak jako tak najdou a ti, kteří by ho nehledali, zase podle me ani nemají páru ani o tom, co to je ADB, natož jak ho použít :-)

Merediction

20. 8. 2012, 1:31

Jen se hlavně nerozbrečte, že tu ten návod je :-)

To mi pripomenulo jednu reportáž na Markíze keď detailne ukázali všetkým ako sa dajú otvoriť skrutkovačom plastové okná :-) ZMAŽTE TO!!!

Zásadní je to „Ladění přes USB“ který je standardně vypnutý a pro lidi, který používaj telefon tak jak jim ho dal výrobce (99% lidí) tak to ani řešit nemusí…

Já chápu, že ten co to bude chtít najít, ten si to najde, ale na co ten návod šířit dál? Proč?

Fakt super nápad sem dávat detailní návod!!!
Nepochopím!!! :-

Děkuji za návod, včera jsem šlohnul nějakýmu kravaťákovi SGSIII a zablokované to do bazaru dát nemůžu.

Funguje to na vsech ROM(tedy i na stock), jedina podminka je zapnuty rezim ladeni pres USB.

Může někdo potvrdit, že to funguje i na normálním zařízení s fw od výrobce? Přijde mi že to může fungovat jen na CM a podobných upravených rom.

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat