reklama

Madfinger Games pod útokem patentového trolla

Madfinger Games pod útokem patentového trolla
2012-09-30T14:21:46+01:00
• 21. 7. 2012
5

To, že americký patentový systém nefunguje ideálně, už dnes víme asi všichni. Je to jedna žaloba za druhou a rostoucí počet firem, které se specializují na vymáhání licenčních poplatků či velkých sum, znepokojují nejen velké korporace, ale také malé a začínající firmy s omezenou možností obrany. Jedním z takových „patentových trollů“ je i softwarová firma Uniloc, jejímž posledním cílem je brněnské studio Madfinger Games, které stojí za úspěšnými mobilními hrami Dead Trigger a Shadowgun.


Dvě části této firmy, Uniloc z Kalifornie (USA) a Uniloc z Lucemburska, podaly na Madfinger Games žalobu, ve které brněnské herní studio obviňují z porušení patentu U.S. Patent No. 6,857,067, jenž Uniloc vlastní . Ten se týká „Systému a metod pro zabránění neautorizovaného přístupu do elektronických dat“ pro androidí telefony. Tento patent je nejen neskutečně obecný, právnicky rozepsaný do 23 stran, ale také popisuje téměř jakoukoliv kontrolu licenčních dat a následné poskytnutí obsahu.

Patent

Ještě podivnější je to, že Madfinger používají standardní licencování aplikací pomocí technologií, které nabízí samotný Google, a jsou používány velkou řadou jiných vývojářů publikujících na Google Play. Proč si Uniloc vybral právě Madfinger Games? Zřejmě protože jsou úspěšní, jsou vidět a tedy by mohli mít peníze, které by z nich Uniloc mohl vytáhnout.

Uniloc je známý hlavně kvůli své předešlé kauze s firmou Microsoft pro neautorizované použití antipirátského systému pro aktivaci produktů, která byla několikrát soudci zrušena a znovu obnovena. V dnešní době Uniloc aktivně využívá své patenty k útokům na 73 softwarových firem a herních vývojářů, jako je například velmi známé indie studio Mojang, které světu přivedlo populární hru Minecraft.

Kauzu budeme i nadále sledovat.

Zdroj: Madfinger Games

reklama
reklama

Petr Plachý

Blázen do mobilního života, Androidu, Google a HTC. Fanatický anti-fanatik marně se snažící o rozšíření objektivity. Na Dotekománii si od něj většinou počtete o Androidu, soudech, patentech a hrách. Také jej můžete nalézt na FI Masarykovy Univerzity, kde svadí nekonečný boj o vývojářskou budoucnost.

Komentáře

Petr Plachý

23. 7. 2012, 15:51

@foxtrot: O zdany dongle se nejedna…jedna se o patent o kontrole pristupu dat pomoci systemu licenci, konktretne primo od Google

@fisik: je uplne jedno jaky trh to ovlivni ci na jaky se to vztahuje, Madfinger Games nejsou vyvojari o velikosti EA nebo ohlasu Mojangu, firmu to muze dost poskodit…amerika je porad nejvetsi trh

Hmm, ale to nejspíš ovlivní jen americký trh … nebo se U.S. patenty vztahují i na zbytek světa?

Ten patent se týká přihlašování za pomocí přídavných hw prvků, ne? Tak v čem ho může taková hra porušit, když žádný dongle nepoužívá?
BTW je to fakt blbost, co si nechávají patentovat – že údaje z dongle se ověřují vůči databázi na Internetu …

Cele USA nech sa niekam skova, patent by mal vlastnit len ten kto ho vymyslel a aj ho vyuziva, nie ze nejaky no firma si patentuje vec kde rozpisu co ich napadne a cakaju ked niekto nieco podobne pouzije, alebo ako niekto, ze si patentuje to co uz funguje par rokov a potom zaluje.

Ja sa už len čudujem ako môže firma vlastniť patenty, ktoré aktívne nevyužíva vo svojich produktoch?!

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim