Liveness Check a potlačování notifikací – dvě méně známé funkce Jelly Bean pro vaše pohodlí a bezpečnost

Liveness Check a potlačování notifikací – dvě méně známé funkce Jelly Bean pro vaše pohodlí a bezpečnost 2012-7-1

Nová verze Androidu 4.1 Jelly Bean, představená tento týden na Google I/O, je přímo nabytá novými funkcemi, ale ne všem byl dopřán zasloužený čas při představení. V článku si popíšeme dvě právě takové funkce. Jedna doslova oživuje zapomenutou featuru, druhá poskytuje obranu proti jedné z nejnepříjemnějších funkcí Androidích free aplikací.

Liveness Check – kontrola živosti

Jednou, Googlem velmi oslavovanou, funkcí Ice Cream Sandwiche byl nový způsob odemykání obrazovky pomocí kamery – Face Unlock. Funkce si nicméně velkou popularitu nezískala kvůli své náladovosti, ne zrovna ideálním rozeznáváním obličejů a také sníženou bezpečností – telefon totiž dokázala odemknout i správně vytisknutá fotka.Tomu je ale v nové verzi Androidu konec. V nastavení odemykání kamerou se nyní nachází nová funkce, Liveness Check, po jejíž aktivaci vyžaduje odemčení nejen vaši tvář, ale také mrknutí. Jedná se o elegantní způsob jak rozlišit živého člověka od obyčejné fotky jeho tváře. Pokud osoba nemrkne, zařízení oznámí neúspěch a bude po vás chtít pin nebo pattern. Jedinou možností jak obejít toto odemčení je natočit detailní video toho, jak mrkáte, což nebude zrovna jednoduché.

Potlačování notifikací – sbohem spammeři

Jednou z největších slabin mnohých Androidích free aplikací je velmi časté použití otravných notifikací pro oznámení nových akcí, spamování reklamami či jen požádání o zhodnocení. Jednou podobnou technologií byl například AirPush a právě takové technologie vám Jelly Bean dovolí potlačit. V informacích o aplikaci se nyní nachází položka “Zobrazovat oznámení”, která vypne všechny notifikace pro jakoukoliv aplikaci.

Podobné funkce jsou důkaz toho, že se Google Jelly Bean opravdu podařil a že jej nabil obrovským počtem funkcí. Co na tyto funkce říkáte vy? Budete nyní Face Unlock používat, když je teď bezpečnější? Jste rádi že si oddychnete od spamu notifikací?

Zdroj: XDA Developers , Phandroid

KategorieAndroidČlánky
Petr Plachý

Blázen do mobilního života, Androidu, Google a HTC. Fanatický anti-fanatik marně se snažící o rozšíření objektivity. Na Dotekománii si od něj většinou počtete o Androidu, soudech, patentech a hrách. Také jej můžete nalézt na FI Masarykovy Univerzity, kde svadí nekonečný boj o vývojářskou budoucnost.

vitis

17. 8. 2012, 12:08:05
reply

[5]:Proč myslíš, že to není praktické? Do telefonu se mi nikdy nikdo cizí nedostal. Rožnu, oskenuju prst a jedu.:)

koalalumpur

16. 8. 2012, 10:44:40
reply

3) otisk prstu ma napríklad Motorola Atrix, ale moc praktické to nieje

kymlalu

16. 8. 2012, 7:06:38
reply

[3]: toho bych se taky bal. Do telefonu nedaj senzor s vyssim rozlisenim. A oblbnout se da i ten.

Nicmene klasickej zamek + kryptovani telefonu a cerberus plne postacuje.

George76

16. 8. 2012, 2:05:00
reply

[1]: a nikdy nebude. radsi bych otisk prstu..

orelll

16. 8. 2012, 0:51:05
reply

Tak to je nabYtý článék informacema…