reklama

Mozilla rozdává telefony Nexus S se systémem Boot to Gecko

Mozilla rozdává telefony Nexus S se systémem Boot to Gecko
2012-04-03T06:59:15+02:00
• 3. 4. 2012
2

Před 14 dny jsme Vás na Google+ informovali o relativně novém nadějném operačním systému pro mobilní zařízení s názvem Boot2Gecko. Další zmínka o tomto systému přišla z právě probíhající konference JSConf, kde Mozilla vývojářům rozdávala zařízení Nexus S se svým novým systémem.

Rozdávání zařízení vývojářům je poměrně oblíbený způsob propagace. Známe jej od společností Google i Microsoft. Nyní se k nim tedy přidala Mozilla, která věři, že její systém si najde cestu k lidem a stane se (i díky své otevřenosti) velmi populárním. Ozývají se i hlasy o tom, že zařízení s OS Boot2Gecko by mohla nahradit levné telefony s Androidem.

Boot2Gecko je otevřená mobilní platforma postavená na linuxovém jádře, jejíž uživatelské prostředí tvoří kolekce webových aplikací. Mezi jádrem (Gonk) a uživatelským rozhraním (Gaia) nalezneme ještě vrstvu, která tvoří aplikační prostředí (Gecko).

Začátek vývoje systému se datuje do července loňského roku. Jedná se tedy skutečně o mladý systém. Přesto, jak se zdá, vývoj probíhá dobře, protože na Youtube můžeme najít mnoho ukázek systému běžícího na různých typech telefonů. Mozilla zatím nabízí návody pro instalaci pouze do zařízení Samsung Galaxy S 2 a Google Nexus S. Pokud by Vás zajímaly zdrojové kódy, pak vězte, že jsou k dispozici na GitHubu.

Osobně velmi rád věřím, že systém bude mít úspěch. Lidí, kteří se věnují HTML, CSS a JavaScriptu je mnohem více, než vývojářů pro Android či iOS. Vzhledem k využití těchto technologií by neměl být pro výrobce problém, upravit vzhled systému podle svých představ a hlavně by to, v případě aktualizace, mohli zvládat mnohem rychleji než u Androidu.

Jak můžete vidět z předchozího videa, systém je plně funkční a nevšiml jsem si ani zásadního trhání či jiných projevů pomalosti systému. Viděli jsme, že telefon zvládá spojit hovor, prohlížet web, sledovat video na Youtube, automaticky najít svou polohu na mapě a přehrávat videa. Nebojím se toho, že by snad nebylo možné číst maily nebo psát sms. A to je snad také všechno, co bychom od levného mobilu mohli chtít, ne?

Abychom podpořili myšlenku, že B2G má našlápnuto správným směrem, je třeba zmínit, že Mozilla uzavřela ohledně své platformy spojenectví se třetím největším mobilním operátorem na světě – španělskou Telefonicou. Kdo ví, třeba se dočkáme B2G telefonů u O2 ještě letos.

Zdroj: Techcrunch

reklama
reklama

Václav Pavlín

Neuvěřitelně komunikativní ajťák, který od mala smolí všelijaké texty. Začalo to vlastními stránkami, po kterých následoval blog. Relativně nedávno se objevila síť Google+, kde ho teď většinu času zastihnete, jak sdílí zajímavé příspěvky nebo píše o komunikaci. Aktuálně si k tomu přibral ještě korektury a psaní článků pro Dotekománii.

Komentáře

Václav Pavlín

3. 4. 2012, 15:20

To 1: Nejsem si vědom, že bych v článku něco takového tvrdil. To, že si Mozilla vybrala jako referenční tato dvě zařízení je celkem logické – i pokud ještě nebude systém úplně optimální, poběží rozumně plynule.

Později by se však mohl objevit právě v levnějších zařízeních. Uvidíme.

checheche

3. 4. 2012, 10:59

Nevím,jestli se zrovna Nexus S a Galaxy S2 dají považovat za levné telefony.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim