reklama

Hvězdná Nvidia míří vysoko

Hvězdná Nvidia míří vysoko
2012-04-20T09:00:44+02:00
• 20. 4. 2012

O tom, že Nvidia má ambice i potenciál, asi nikdo nepochybuje. Nvidia má však kromě toho i plán, jak svých cílů dosáhnout. Na internetu se objevilo několik snímků z prezentací, které nám ukazují, jak se budou (nejen) její mobilní procesory a grafické jednotky vyvíjet.

Nejprve se podívejme na snímek, který ukazuje, jak se dále budou vyvíjet přímo SoC od Nvidie. Nyní se nacházíme u uzlu T3, tedy Tegra 3. Jako další bude následovat vylepšená varianta Tegra 3+, která by měla nabídnout vyšší výkon pro telefony i tablety. Pro zbytek světa obrovské zklamání, které nás zatím vůbec netrápí, poukazuje na to, že Tegra 3+ nebude podporovat LTE. Jak ovšem plyne ze slov zástupců Nvidie i samotného diagramu, následovat budou dvě větve hardwaru, Wayne a Grey, které už by technologii LTE zakomponovanou mít měly. Pomůže tomu firma Icera, výrobce modemů, kterou Nvidia koupila.

Jaká bude Tegra 4 s názvem Wayne, se můžeme podívat na dalším obrázku. Frekvence 1,8 GHz procesoru Cortex A15 vypadá rozhodně lákavě. Ovšem možná ještě zajímavější je SoC v modelu SP3X, který by měl obsahovat Tegru s taktem až 2.0 GHz a modemem pro vysokorychlostní internet (LTE100/HSPA42).

Proč je absence, respektive využití, LTE u čipů Tegra tak důležitá věc? Určitě jste zaznamenali model HTC One X. Možná také víte, že se chlubí použitím právě Tegry 3. Má to ale háček. Zákazníci si žádají LTE a to Tegra 3 neumí. Existuje tedy ještě jedna varianta tohoto zařízení, která obsahuje Qualcomm Snapdragon S4, který si s LTE rozumí. To se samozřejmě Nvidii nelíbí a snaží se s tím něco dělat – vydat co nejdříve SoC s podporou LTE.

Další obrázek je sice také od Nvidie, ale můžeme ho aplikovat na obecný vývoj grafických čipů v mobilních zařízeních. Tři plné čáry ukazují postup zvyšovaní výkonu grafických čipů v počítačích, konzolích a mobilních přístrojích. Vidíme, že zatím vedou klasické počítače. O kousek níže najdeme konzole zastoupené Xboxem 1 a Xboxem 360. Mobilní svět reprezentují čipy v prvním iPhonu, Tegře 2 a Tegře 3. Pokud proložíme grafy regresní křivky (tečkované čáry), můžeme vyčíst trend, ukazující, jak výkon v jednotlivých oblastech dále poroste.

Jak tedy z grafu vyplývá, pravděpodobně se můžeme někdy po koncem roku 2014 těšit na nástup mobilních telefonů a tabletů, které v grafickém výkonu předčí konzole. Není pochyb o tom, že hry pro mobilní zařízení jsou velmi kvalitní již dnes. Jak budou vypadat za pár let a jestli si ještě někdo na nějaký Xbox nebo Playstation vzpomene, těžko říct.

Poslední zajímavostí ze stáje Nvidie je předpokládaná cena tabletů. Již dříve s mluvilo o tom, že zařízení s Tegrou budou rapidně zlevňovat. Výkoný ředitel společnosti Jen-Hsun Huang však věří, že doba, kdy si pořídíme levný výkonný tablet s Tegrou 3 je velmi blízko. Jak moc levný by takový tablet mohl být? Mluví se o hranici $199 za 7palcový tablet s Tegrou 3. Tím bychom se opět dostali do vod oblíbeného Amazon Kindle a záhadného tabletu Google Nexus.

Zdroj: Android Community, Übergizmo, Anandtech, Übergizmo

reklama
reklama

Václav Pavlín

Neuvěřitelně komunikativní ajťák, který od mala smolí všelijaké texty. Začalo to vlastními stránkami, po kterých následoval blog. Relativně nedávno se objevila síť Google+, kde ho teď většinu času zastihnete, jak sdílí zajímavé příspěvky nebo píše o komunikaci. Aktuálně si k tomu přibral ještě korektury a psaní článků pro Dotekománii.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim