reklama

Životní příběh zeleného robota (2. díl) – současnost

Životní příběh zeleného robota (2. díl) – současnost
2012-02-19T12:44:39+02:00
• 19. 2. 2012
1

Operační systém Android je tu s námi už tři roky a za tu dobu doznal masivní proměny. Pojďme si připomenout zásadní kroky, kterými Android za dobu své existence prošel a kterými si vyšlapává cestičku mobilním světem dnes. Před měsícem jsme se podívali na začátky Androidu a jeho historii. V dnešním dílu se zaměřím na to, jak si Android vede dnes, jaké novinky přinesla jeho nejnovější verze a v díle příštím nás potom čeká jeho budoucnost.

gingerbreadhoneycombandroid-ics

Android dnes: Telefon, tablet a ruská zmrzlina

V posledním díle jsme skončili u Androidu 2.2 Froyo, který byl představen v roce 2010. Dnes nás čeká telefonní Android 2.3 Gingerbread, tabletová premiéra v podobě 3.0 Honeycomb a nejnovější přírůstek do rodiny, Android 4.0 Ice Cream Sandwich.

Připomeňte si: Životní příběh zeleného robota (1. díl)


Android 2.3 Gingerbread

I přes to, že Android ve verzích 2.3 a 3.0 už není nejnovější verze, čas, kdy by se stal historií ještě nenadešel a tak zcela jistě patří do ”androidí” současnosti.

gingerbread

“Perníček” byl představen ještě na konci roku 2010.  Přinášel inovované prostředí, které se však v mnohém nelišilo od předchozí verze Froyo. Výrazně přibylo zelené barvy a drobnou proměnou prošla i notifikační lišta.

Podstatnou změnou si prošla softwarové klávesnice a jako třešnička na dortu se objevil nový “TV” efekt, který je zobrazován při zamknutí obrazovky.

Pojďme se ještě podívat na to, co nám Gingerbread přinesl nového co do funkcionality. Kromě zvýšení výkonu a inovaci mnoha aplikací Google (Maps, Gmail apod.), jsme se dočkali i několika novinek v samotném systému. Podpora většího rozlišení (WXGA a vyšší), podpora standardu WebM nebo internetové telefonie SIP byli přeci jen změny, kterých si spousta lidí ani nevšimne. Opravdu důležitou novinkou byla podpora pro přední kameru, NFC a nové senzory (gyroskop a barometr). Mnohé z těchto vylepšení se staly významnými technologiemi, kterým byla předpovídána velká budoucnost. Google všechny novinky a jejich možnosti prezentoval na novém referenčním telefonu řady Nexus – Nexus S, jemuž se budeme věnovat v příští kapitole.

Nakonec snad jen připomenu, že Android získal nový download manager, vylepšenou funkci copy & past nebo nové zvukové efekty.


Nexus S: Nečekaný nástupce, který bohužel přinesl jen evoluci…

Ihned po tom, co byl uvedem Nexus One, se začalo spekulovat nad jeho nástupcem. K nelibosti všech fanoušků však začaly prosakovat zprávy o tom, že už se další Nexus nechystá. Google však zřejmě nakonec své rozhodnutí přehodnotil a N1 se svého nástupce dočkal. Zatímco první referenční telefon pro Google vyrábělo HTC, Nexus S produkoval Samsung. Telefon opět představoval novou verzi operačního systému. Tentokrát se jednalo právě o Gingerbread.

Parametry nového Nexusu však moc převratné nebyly. Jednojádrový procesor s taktem 1 GHz už nikoho nepřekvapil. Ne, že by telefon nebyl dostatečně výkonný pro perfektně plynulý chod systému nebo drtivé většiny aplikací, ale o žádnou revoluci opravdu nešlo. Některé parametry a vlastnosti telefonu však byly velmi důležité a do jisté míry průkopnické. Jak jsem již zmínil v předešlé kapitole, telefon disponoval čipem NFC a novými senzory v podobě gyroskopu nebo barometru. Jednou ze zajímavostí, které Nexus S odlišovali od ostatních telefonu, byl prohnutý displej.

Nexus S

 • Procesor: 1 GHz Cortex A8 (Samsung Hummingbird)
 • RAM: 512 MB
 • Vnitřní paměť: 16 GB
 • Displej: 4”, Super AMOLED, WVGA (480×800)
 • Fotoaparát: 5 MP
 • Přední kamera: VGA (640 x 480)
 • Baterie: Li-Ion, 1500 mAh
 • Další hardware: gyroskop, akcelerometr, elektronický kompas, NFC čip, A-GPS a další
 • Hmotnost: 129 g
 • Rozměry: 63 x 123,9 x 10,88 (mm)

Android 3.0 Honeycomb

Píše se rok 2010 a americká firma Apple opět změnila svět. I takto by se dala popsat situace, která na začátku onoho roku nastala. Steve Jobs oprášil pojem tablet, který jsme již znali, a vytvořil mobilní dotykové zařízení s velkým displejem, které bylo poháněno mobilním procesorem architektury ARM a co je nejdůležitější – vybavený mobilním operačním systémem. Apple tak stanovil nový a perspektivní trh, který sám okamžitě opanoval. Konkurence totiž neexistovala a další firmy mnohdy ani nečekaly, že by se velké dotykové placky s jednoduchým operačním systémem mohli ujmout a najít své uplatnění.

Po obrovském úspěchu tabletu iPad společnosti Apple, který byl vybaven mobilním operačním systémem iOS, všichni s napětím očekávali, jak na nový segment trhu zareaguje Google se svým mobilním OS Android. První pokusy výrobců využít pro tablety Android série 2.x se nesetkaly s velkým nadšením a úspěchem, ale zanedlouho se ozval se svým řešením samotný Google.

honeycomb

Na začátku roku 2011 (tedy přibližně rok po uvedení iPadu) byl představen nový tabletový Android verze 3.0 Honeycomb. Prvním přístrojem, který byl tímto systémem vybaven, byla Motorola Xoom. Byl bohužel dostupný pouze v Americe, a tak se do našich obchodů nikdy oficiálně nedostal. To však změnil příval dalších nových tabletů s Honeycomb Androidem, které brzy následovaly.

Vzhledem k tomu, že byl nový Android určen pouze pro tabletová zařízení, bylo nutné vyvinout zcela nové uživatelské prostředí, ale zároveň zachovat základní vlastnosti, kterými Android v mobilní verzi disponoval.

Základní prvky verze 3.0 Honeycomb:

 • Zcela nové uživatelské prostředí využívající prostorné obrazovky tabletu
 • Přepracovaná podoba notifikací
 • Nová softwarová klávesnice
 • Inovovaný multitasking
 • Absence hardwarových/senzorových tlačítek, která se přesunula na displej
 • Nový internetový prohlížeč s novým prostředím více podobným desktopovým prohlížečům
 • Možnost připojení externích zařízení jako USB flash disk, klávesnice nebo myš

honeycomb keyboard

Samozřejmě bychom mohli popsat mnoho dalších částí systému, které prošli proměnou, ale všechno by to zřejmě vydalo na samostatný článek.

Měli bychom ale zmínit některé další aplikace integrované do systému, které doznaly masivních změn. Nový Gmail a Youtube doplnila tabletová aplikace Maps a nově přidaná služba Google eBooks. Velké novinky se dočkala i aplikace GTalk, kde byla přidána podpora pro videochat. Jak tyto aplikace vypadaly, se můžete podívat ve videu představujícím systém Honeycomb.

Jak již bylo řečeno, opravdu velikou proměnou prošlo samotné uživatelské prostředí. Systémová tlačítka se kompletně přesunula na displej zařízení a lišta s nimi nyní zůstává zobrazena po celou dobu chodu systému i při spuštění full-screen aplikace. Na domovské obrazovce již nenajdeme klasickou notifikační lištu, ale v levé části pole pro vyhledávání, v části pravé pak tlačítko pro přístup do seznamu aplikací a tlačítko pro otevření prostředí s nabídkou widgetů a dalších doplňků určených k vložení na plochu. Spodní lišta nyní obsahuje avizovaná systémová tlačítka (zpět, domů a aktivace multitaskingu). Tlačítka pro vyvolání kontextové nabídky (tato funkcionalita je nyní přesunuta do prostředí aplikace) a tlačítko pro vyhledávání zde již nehledejte. V pravé části spodní lišty nalezneme notifikační oblast nebo hodiny.

homescreen


Android 4.0 Ice Cream Sandwich: Očekávaná revoluce a pohřbení mobilního Androidu

Jedním ze základních problémů, který byl Androidu vyčítán, byla roztříštěnost platformy. Nešlo jen o fakt, že je na trhu  mnoho telefonních zařízení, která mají různé verze Androidu a aktualizace často váznou, ale i o značnou rozdílnost prostředí mobilní a tabletové verze systému. Právě tato diverzita byla novou verzí Ice Cream Sandwich odstraněna.

android-ics

Abych uvedl nadpis této kapitoly na pravou míru, musím připomenout, že Android na mobilních telefonech samozřejmě neskončil. Před sloučením tabletové verze s tou telefonní však bylo třeba najít i společné uživatelské prostředí. A právě v tomto směru původní mobilní prostředí zaniklo. Android na telefonu tak nyní připomíná spíše tabletovou verzi.

icshome

Nové ikony, font Roboto, barvy, nový způsob ovládání. To všechno přinesl Ice Cream Sandwich. Na domovské obrazovce se nyní natrvalo usadilo pole pro vyhledávání, které je umístěno přímo pod notifikační lištou. Spodní část obrazovky není  reprezentována pouze tlačítkem pro zobrazení seznamu aplikací a tlačítky pro spuštění internetového prohlížeče nebo telefonní aplikace, ale nyní zabírá celou šířku displeje. Statické středové tlačítko obklopují nastavitelné ikony jakýchkoli nainstalovaných aplikací, systémových programů nebo složky. Celou obrazovku ve spodní části uzavírají virtuální systémová tlačítka. Po vzoru Honeycombu se zde nachází pouze tři.

Zajímavou funkcí je Android Beam, která umožňuje komunikaci mezi dvěma Android zařízeními. Umožňuje sdílet různě informace, jako je například aktuálně přehrávané video na Youtube a podobně. O této funkci určitě ještě v budoucnu uslyšíme.

I přes znatelné změny v prostředí směrem k tabletovému Androidu, který známe již z verze Honeycomb, si nový Android pro telefony zachovává některé prvky, které známe z verzí 2.x. Základní horní notifikační lišta sice prošla proměnou a byly do ní přidány nové funkce, ale jinak si zachovává svou původní podobu.  Nyní lišta obsahuje přímí přístup do nastavení nebo větší možnost interakce s notifikacemi.

notification

Novinky ve verzi 4.0 Ice Cream Sandwich:

 • Zcela nové uživatelské prostředí (přepracovaná hlavní obrazovka, seznam aplikací, …)
 • Nová podoba multitaskingu
 • Systémová tlačítka přesunuta na obrazovku
 • Podpora hardwarová akcelerace
 • Řazení nabídky widgetů do nabídky aplikací
 • Inovovaná práce se složkami na hlavní obrazovce
 • Možnost využití funkce pinch-to-zoom v kalendáři
 • Integrace funkce pro pořizování screenshotu obrazovky
 • Možnost spuštění aplikace z uzamčené obrazovky podobně, jako u prostředí HTC Sense 3.0
 • Odemknutí telefonu pomocí porovnání obličeje snímaného přední kamerou
 • Přidán editor fotografií
 • Nové funkce fotoaparátu:
  • Časosběrné záznamy
  • Panoramatické snímky
  • Efekty zobrazované v reálném čase
  • Možnost přiblížení obrazu během nahrávání videa

Inovací je zde opravdu mnoho a samozřejmě se netýkají jen samotného systému, ale i aplikací určených pro systém Android a jejich podobě. Google se snaží vše sjednotit a nabádá vývojáře ke tvorbě graficky sjednoceného uživatelského prostředí připraveného k nasazení v nejnovější verzi systému. O tom už snad ale někdy jindy. Vraťme se nyní k samotnému systému ICS a krátce ho představme v dalším prezentačním videu.

Vzhledem k záplavě novinek, které ICS přinesl, je jasné, že bylo potřeba najít zařízení, které by prezentovalo všechny jeho možnosti. Zrodil se tak nový, v pořadí již třetí, telefon Nexus. Trochu zklamání přinesl fakt, že Google nepředstavil referenční tablet po boku nového, referenčního telefonu. Prvním tabletem se systémem ICS se tak stal model Transformer Prime společnosti Asus. K tématu referenčního tabletu se ale ještě určitě vrátím v některém z dalších dílů, kde se budeme věnovat budoucnosti systému Android.


Galaxy Nexus: To zajímavé je software, hardware už tolik důležitý není

Nadpis kapitoly mluví za vše. To, co všechny na novém Nexusu zajímalo, nebyl až tolik samotný telefon, jako spíše právě představený systém. I přesto si tento model zaslouží naší pozornost. I tentokrát se na spolupráci při vývoji telefonu s Google domluvil Samsung. Odtud také pramení označení Galaxy, pojící telefon s řadou přístrojů tohoto korejského výrobce. Jedná se již o druhý telefon z tří členné řady Nexus, který firma Samsung pro Google vyrábí. Bude ale zřejmě také poslední. Po akvizici společnosti Motorola tímto internetovým gigantem je prakticky jisté, že příště Nexus (pokud se ho dočkáme) bude pro Google vyrábět právě společnost Motorola.

Pokud si chcete konferenci, kde byl telefon představen připomenout, můžete se k ní vrátit v následujícím video záznamu.

Google se novým přírůstkem do rodiny Nexus opět snaží udat směr a ukázat, jak by měl telefon se systémem Ice Cream Sandwich vypadat. Tentokrát to opravdu není žádný drobeček. Vždyť jen samotný displej má uhlopříčku 4,65”. Pokud to srovnáme s předchozími telefony řady Nexus, které měli uhlopříčku 3,7” a 4”, je jasné, že nejnovější přírůstek do rodiny opravdu nebude žádný drobeček. S velkou uhlopříčkou však tentokrát přichází i velké rozlišení. Galaxy Nexus je totiž prvním telefonem, který nabízí rozlišení 720p.

Zapojení technologií jako NFC nebo gyroskop již bylo samozřejmostí. Další vlastností, kterou si telefon z předcházejícího modelu zachoval z předešlého modelu, je jemné prohnutí celého těla přístroje. Vzhledem k tomu, že byl telefon již od začátku určen přímo pro Android ICS, nedisponuje žádnými senzorovými nebo hardwarovými systémovými tlačítky.

Výkonově sice telefon nijak nezaostává, ale rozhodně v době představení nešlo o super výkonný stroj, který by přepsal tabulky. Na čtyř jádrový procesor zkrátka bylo ještě brzy, a tak se Galaxy Nexus musí spokojit se dvěma výpočetními jádry. I ty ovšem samozřejmě přináší dostatečný výkon pro běh veškerých náročných aplikací a velice dobře optimalizovaného systému.

Galaxy Nexus

 • Procesor: 1,2 GHz, TI OMAP, dual-core
 • RAM: 1 GB
 • Vnitřní paměť: 16/32 GB
 • Displej: 4,65” (720),  Super Amoled
 • Fotoaparát: 5 MP
 • Přední kamera: 1,3 MP
 • Baterie: 1750  mAh
 • Hmotnost: 135 g
 • Rozměry: 67,9 x 136 x 8,9 (mm)

Vzhledem k tomu, že jsme se dostali k zatím poslednímu Nexusu, můžeme si všechny tři modely připomenout v následujícím srovnávacím videu.


Z historie jsme se dostali až do současnosti. Více už se toho do tohoto dílu nevešlo. Určitě se ale můžete těšit na díl následující, kde se budu věnovat budoucnosti systému Android a jeho konkurenci. Zhodnotíme, jak se zatím Androidu dařilo, jestli je schopen současné tempo růstu udržet a co by ho mohlo v budoucnu ohrozit.

hello


💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Matouš Eckert

Zajímám se o moderní technologie, telefony, tablety, internet a vše, co se kolem toho točí. Na Dotekománii píšu články, točím pořad Na Dotek a seriál Windows Phone Apps. Mimo svého pisálkovství stále ještě studuji jedno pražské gymnázium.

Komentáře

Děkuji za pěkný článek :) Akorát si myslím, že Nexus S nemá barometr.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat