reklama

Android Market: české placené aplikace již brzy?

Android Market: české placené aplikace již brzy?
2012-02-18T09:09:56+01:00
• 18. 2. 2012
3

android-money01Český Android Market stále neumožňuje prodávat aplikace od českých vývojářů. Je to jedno velké mínus, jelikož konkurenční App Store (Apple) a Marketplace (Microsoft) dává příležitost českým vývojářům vydělat. Ačkoliv jsou na Android Marketu placené aplikace od českých vývojářů, tak se jedná o obcházení podmínek. Aby mohli prodávat aplikace, tak musejí při registraci kličkovat. Zřejmě se to již co nevidět změní.

Český vývojář čeká roky na možnost prodávat legálně aplikace na Android Marketu a jak se zdá, tak tato možnost je na spadnutí. Od nejmenovaného vývojáře jsme se dozvěděli, že Google na chvíli umožnil nebo otestoval možnost prodeje českých aplikací. Níže je screenshot s datum 17.2.2012.

je to tu

Jednalo se o velmi krátký test, jelikož následující den tuto možnost pozastavil (zrušil). Na svých webových stránkách vydal omluvu k této situaci.

Temporary activation of paid app publishing for PL CZ developers - Android Market for Developer Help-085814

Jedná se aspoň o první střípek naděje pro českého vývojáře, aby mohl konečně legální formou prodávat aplikace na Android Marketu. Současný stav je na hraně zákona, ale Google asi ví o tomto stavu a vše přehlíží. Dočkáme se legálních českých placených aplikací ještě před koncem MWC 2012 v Barceloně?

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Miroslav Hlavička

18. 2. 2012, 12:28

Pokud Google Music vyloženě zakazuje použití svých služeb v ČR, pak se jedná o obcházení pravidel. Pokud pouze technicky neumožňuje registraci v ČR, pak bych tomu obcházení pravidel neříkal – registraci si můžu provést třeba během dovolené v USA (nebo jiné zemi, kde GM registrace umožňuje).

Případ vývojářů se zahraničními účty je ale něco jiného – není to žádné obcházení zákonů a pravidel. Kdokoli si může založit účet v takřka jakékoli bance v zahraničí, případně si tam otevřít pobočku (byť je tou pobočkou třeba jen nějaký post-box). Pakliže Google vyžaduje po vývojářích vlastnictví bankovního účtu nějaké země (a netrvá výslovně na tom, aby v té zemi vývojář žil), pak skutečně nevidím žádný problém v tom, aby si člověk otevřel účet třeba u německé banky a nechal si mzdu posílat tam. Koneckonců Google má také účetní centrálu v zemi, která je pro něj z ekonomického hlediska výhodnější, tak proč by tutéž optimalizaci nemohli provádět vývojáři? Mít trvalé bydliště v Česku, kancelář a účet v Německu? Na daňovém přiznání je na to speciální chlíveček, na výdělky ze zahraničí. Pokud to vývojář přizná, pak se nedopustil ničeho nelegálního ani vůči Googlu, ani vůči své zemi.

Přemysl Vaculík

VIP 18. 2. 2012, 9:22

scalex: Zde můžeme polemizovat. Je to podobné jako Google Music a registrace do této služby. V ČR se registrovat nemohu, ale když budu mít v USA počítač (řeší se to přes VPN), skrze který se registruji, tak je to legální? Do jisté míry obcházím pravidla a tak se to dá chápat i u prodávání aplikací.
PS: upraveno

Miroslav Hlavička

18. 2. 2012, 9:15

„Ačkoliv jsou na Android Marketu placené aplikace od českých vývojářů, tak se nejedná o zcela legální záležitost.“

Toto není pravda, je to zcela legální. Účet v zahraničí může mít kdokoli a pokud své příjmy korektním způsobem zdaní, je vše v naprostém pořádku. Jde tedy spíš o otázku pohodlí (tedy aby člověk nebyl nucen si účet v zahraničí zakládat a mohl využít svůj stávající tuzemský).

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim