Android Market: české placené aplikace již brzy?

Android Market: české placené aplikace již brzy? 2012-2-18

android-money01Český Android Market stále neumožňuje prodávat aplikace od českých vývojářů. Je to jedno velké mínus, jelikož konkurenční App Store (Apple) a Marketplace (Microsoft) dává příležitost českým vývojářům vydělat. Ačkoliv jsou na Android Marketu placené aplikace od českých vývojářů, tak se jedná o obcházení podmínek. Aby mohli prodávat aplikace, tak musejí při registraci kličkovat. Zřejmě se to již co nevidět změní.

Český vývojář čeká roky na možnost prodávat legálně aplikace na Android Marketu a jak se zdá, tak tato možnost je na spadnutí. Od nejmenovaného vývojáře jsme se dozvěděli, že Google na chvíli umožnil nebo otestoval možnost prodeje českých aplikací. Níže je screenshot s datum 17.2.2012.

je to tu

Jednalo se o velmi krátký test, jelikož následující den tuto možnost pozastavil (zrušil). Na svých webových stránkách vydal omluvu k této situaci.

Temporary activation of paid app publishing for PL CZ developers - Android Market for Developer Help-085814

Jedná se aspoň o první střípek naděje pro českého vývojáře, aby mohl konečně legální formou prodávat aplikace na Android Marketu. Současný stav je na hraně zákona, ale Google asi ví o tomto stavu a vše přehlíží. Dočkáme se legálních českých placených aplikací ještě před koncem MWC 2012 v Barceloně?

KategorieČlánky
Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

scalex

18. 2. 2012, 12:28:15
reply

Pokud Google Music vyloženě zakazuje použití svých služeb v ČR, pak se jedná o obcházení pravidel. Pokud pouze technicky neumožňuje registraci v ČR, pak bych tomu obcházení pravidel neříkal – registraci si můžu provést třeba během dovolené v USA (nebo jiné zemi, kde GM registrace umožňuje).

Případ vývojářů se zahraničními účty je ale něco jiného – není to žádné obcházení zákonů a pravidel. Kdokoli si může založit účet v takřka jakékoli bance v zahraničí, případně si tam otevřít pobočku (byť je tou pobočkou třeba jen nějaký post-box). Pakliže Google vyžaduje po vývojářích vlastnictví bankovního účtu nějaké země (a netrvá výslovně na tom, aby v té zemi vývojář žil), pak skutečně nevidím žádný problém v tom, aby si člověk otevřel účet třeba u německé banky a nechal si mzdu posílat tam. Koneckonců Google má také účetní centrálu v zemi, která je pro něj z ekonomického hlediska výhodnější, tak proč by tutéž optimalizaci nemohli provádět vývojáři? Mít trvalé bydliště v Česku, kancelář a účet v Německu? Na daňovém přiznání je na to speciální chlíveček, na výdělky ze zahraničí. Pokud to vývojář přizná, pak se nedopustil ničeho nelegálního ani vůči Googlu, ani vůči své zemi.

Přemysl Vaculík - http://gplus.to/premyslvaculik

18. 2. 2012, 9:22:35
reply

scalex: Zde můžeme polemizovat. Je to podobné jako Google Music a registrace do této služby. V ČR se registrovat nemohu, ale když budu mít v USA počítač (řeší se to přes VPN), skrze který se registruji, tak je to legální? Do jisté míry obcházím pravidla a tak se to dá chápat i u prodávání aplikací.
PS: upraveno

scalex

18. 2. 2012, 9:15:51
reply

„Ačkoliv jsou na Android Marketu placené aplikace od českých vývojářů, tak se nejedná o zcela legální záležitost.“

Toto není pravda, je to zcela legální. Účet v zahraničí může mít kdokoli a pokud své příjmy korektním způsobem zdaní, je vše v naprostém pořádku. Jde tedy spíš o otázku pohodlí (tedy aby člověk nebyl nucen si účet v zahraničí zakládat a mohl využít svůj stávající tuzemský).