reklama

Potvrzeno

[Potvrzeno] Adobe Flash končí na mobilním poli
2011-11-09T12:41:17+02:00
• 9. 11. 2011

Dnes jsme Vám přinesli zprávu o tom, že Adobe zřejmě skončí s vývojem Adobe Flash Playeru pro mobilní platformy. Nyní tuto skutečnost společnost potvrdila. Co bude dál?

Prakticky se potvrdilo vše, o čem se dnes spekulovalo. Adobe končí s vývojem jejich Flash Playeru. Nadále se bude soustředit především na Adobe Air, HTML5 a nativní aplikace pro mobilní platformy.

Zde si můžete přečíst oficiální vyjádření společnosti Adobe:


HTML5 is now universally supported on major mobile devices, in some cases exclusively. This makes HTML5 the best solution for creating and deploying content in the browser across mobile platforms. We are excited about this, and will continue our work with key players in the HTML community, including Google, Apple, Microsoft and RIM, to drive HTML5 innovation they can use to advance their mobile browsers.

Our future work with Flash on mobile devices will be focused on enabling Flash developers to package native apps with Adobe AIR for all the major app stores. We will no longer continue to develop Flash Player in the browser to work with new mobile device configurations (chipset, browser, OS version, etc.) following the upcoming release of Flash Player 11.1 for Android and BlackBerry PlayBook. We will of course continue to provide critical bug fixes and security updates for existing device configurations. We will also allow our source code licensees to continue working on and release their own implementations.


Z tohoto vyjádření jasně vyplývá, že se Adobe chce orientovat zvláště na HTML5. Tento krok je logický z toho pohledu, že se jedná o řešení, které je univerzální napříč všem platformám a je tak pro vývojáře přívětivější.

Jestli je konec mobilního Flashe zároveň předzvěstí úplného konce tohoto přehrávače nevíme, ale rozhodně se jedná o radikální změnu v politice společnosti Adobe.


Naší první zprávu o prvních spekulacích si můžete přečíst zde:

Podle zdroje blízkého společnosti Adobe, by mělo v brzké době dojít k zastavení vývoje mobilní verze Flash Playeru. Tento radikální krok by měl být součástí restrukturalizace společnosti Adobe. I přes to, že tato zpráva zní poněkud neuvěřitelně, Adobe se údajně chce více zaměřit na podporu HTML5, nativních aplikací a Adobe Air. Musíme však zdůraznit, že tyto spekulace se týkají jen mobilního Flash Playeru.

Největší problémy, by toto rozhodnutí mohlo způsobit především platformě Android, která nyní má nativní podporu této technologie a jedná se o jednu z konkurenčních výhod tohoto systému. Zároveň by to také znamenalo, že ani další konkurenční platformy, se této podpory nedočkají. Jedná se především o operační systém Windows Phone, u kterého se o této eventualitě spekulovalo.

Pokud by se tyto plány opravdu potvrdily, nemusíme se bát, že by Flash na mobilech skončil ze dne na den. Adobe by totiž pokračovalo v jeho elementární podpoře v podobě vydávání bezpečnostních aktualizací a oprav chyb. Vývojáři tak budou mít dostatek času na to, aby svoje aplikace přepsali například do zmíněného HTML5.

Jak už bylo řečeno, nativních aplikací z dílen Adobe, by se tyto změny dotknout neměly. Nemusíme se tedy bát, že bychom se nedočkali oficiální Photoshop aplikace pro tablety, do které Adobe vkládá velké naděje.

Více informací o tom, jaké budou plány Adobe do budoucna, bychom mohli získat po prohlášení vedení firmy v nejbližší době. My Vám je samozřejmě přineseme v aktualizaci tohoto článku.

Zdroje: adobe, phonearena, ZDNet

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Matouš Eckert

Zajímám se o moderní technologie, telefony, tablety, internet a vše, co se kolem toho točí. Na Dotekománii píšu články, točím pořad Na Dotek a seriál Windows Phone Apps. Mimo svého pisálkovství stále ještě studuji jedno pražské gymnázium.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat