Nokia Lumia 900: Windows s velkým displejem

Nokia Lumia 900: Windows s velkým displejem 2011-11-18

Nokia teprve nedávno představila své první telefony s operačním systémem Windows Phone 7. Jen si připomene, že prvním je Lumia 800, druhým model Lumia 710. Oba telefony mají displej o rozměru 3,7 palce.

710800

Nyní se na internetu objevují zprávy o třetí Windows-Nokii. Zřejmě se bude jmenovat Lumia 900 (kódové jméno ACE) a už podle číselného označení je jasné, že půjde o výše postavený model s lepší výbavou. Hlavním rysem, kterým se odlišuje od svých starších sourozenců, je displej. Lumia 900 má úhlopříčku 4,3 palce a bude se snažit konkurovat například Samsungu Focus S. Bohužel je to zatím jediný parametr, který známe.

screen-shot-2011-11-18-at-9-36-27-am-e1321627252437

Naštěstí tu máme kromě nepovedené fotografie i video, které se již šíří internetem. Jen dodáme, že Lumia 900 může být představena světu na CES v lednu 2012 nebo v únoru na Mobile World Congress 2012.

KategorieČlánky
Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

rosomacek

23. 11. 2011, 0:16:48
reply

Stahnul jsem si aplikace, přes kterou hledám v google, takže nemám problém, ale uznávám že trocha nepohodlí to je. Ale ve výsledku jsem všechny takovéto drobnosti nakonec zhodnotil, že mě nevadí. Ale je to o tom, kdo jak používá. Pro mě, při mém pracovním vytížení, je důležité aby dobře fungoval email a kalendář a to funguje nejlépe ze všeho.
Ale jak jsem už říkal, každý má jiné požadavky a proto pro každého může být nejlepší něco jiného.
Jen pro info používám emaily jak google, hotmail tak i exchange a nemám problém.

Jerry7650

20. 11. 2011, 15:14:37
reply

Možná to mají na tom telefonu lépe ošetřené (což by bylo jen dobře).

Čekám na Samsung Omnia W. Pokud by ho potkal byt jen částečně osud prvních Phonů s WP7, tedy cena šla celkem sešupem dolů, tak kolem 6000 na pokus kupuju.

fred

20. 11. 2011, 14:45:42
reply

Jinak upravit na google se to da jedine v registrech…

fred

20. 11. 2011, 14:41:56
reply

No ted jsem zkousel Bing v telefonu a prvni odkaz je Brno na anglicke wikipedii a druhy oficialni stranky Brna v cestine. Tim vsak nijak nechci hajit Bing vyhledavac, protoze sam vim ze ma problemy. MS by mel zapracovat a spustit vsechny bing sluzby ve vsech zemich, kde prodava lokalizovane telefony…

Jerry7650

20. 11. 2011, 14:10:53
reply

Ale já nijak WP7 nezatracuji, naopak otci bych nekoupil ani WM6, Ani Android, ale WP7 se mi pro něj zamlouvá.

Osobně ho vyzkoušet nemůžu, protože zatím neexistuje Google Authenticator pro WP7, bez kterého se nedostanu do Google účtu a na Hotmail přejít určitě nechci, zatím mě oproti gmailu nepřesvědčil. Ale pokud si MS zatlačí na pilu a umožní alespon využívat mobil (teď nejde ani zadat) pro zabezpečení, tak klidně přejdu. Mejl tam mám zaregistrovaný víc jak 10let.

BTW: Jestli ten telefon tedy máš, dá se nastavit to hledací tlačítko, aby používalo Google? To mi taky celkem vadí. Protože Bing se nedá pro hledání na webu použít. I když dám bing.cz, aby bylo jasné odkud jsem, tak po zadání třeba Brno, mi to http://www.brno.cz nenajde ani na 4té stránce… (najde jen anglickou mutaci, což fakt nepočítám)

rosomacek

20. 11. 2011, 12:46:17
reply

Vždycky když čtu komentáře pod nějakým článkem, mám takový pocit, že každý má potřebu přesvědčovat ostatní o tom co je lepší. Osobně si myslím, že každému vyhovuje něco jiného a navíc dokud si to nevyzkouší, nemá představu o čem mluví.
Já osobně mám WP 7 a už bych neměnil za nic jiného. Z mé zkušenosti vyplývá, že dokud si to nevyzkoušíš, tak nepochopíš. Koupil jsem si WP7 jen na zkoušku, protože se pohybuji v MS technologiích a chtěl jsem vyzkoušet co tedy mají v mobilním světě na co všichni nadávají. Původně jsem předpokládal, že se vrátím k Andoridu a dneska bych už Andoroid nechtěl. Myslím si, že každý kdo používá hodně emailového klienta, kalendář a další podobné funkce se už nikdy nebude chtít vrátit k jiné platformě.
Moje cesta k WP byla WM 6.5, Andorid, WP7 s tím že jsem si vyzkoušel i iPhone. Hromada lidí okolo, zase nedá dopustit na iPhone, další skupina na Andorid. Ale myslim, že je potřeba si vyzkoušet vše a pak teprve se rozhodnout.

Jerry7650

19. 11. 2011, 22:36:52
reply

feed a Paulos:
Já si prošel přes Symbian na WM5, WM6 a pak Android (Titanium na WM6 jsem nepoužíval, k tomu bych měl podobný komentář – plácání místem).

Aktuálně mám LG Optimus one s Androidem. Jelikož jsem odkojen hlavně WM6 a stylusem, tak mám jen jedinou homescreen, nemám více obrazovek. Prostě zapnu displej a vidím vše.

Mám tam 8 ikon programů + ikona volání, ikona sms, ikona Programy. To zabírá místo asi jako u WP7 pouhé 2 dlažnice – volání a dlaždice SMS, tj. místo 2 dlaždic mám 11 ikon s funkcemi (fukční, tj. když mám sms, je u ikony počet, to samé u volání). Vše je zcela pohodlné na ovládání prstem! Tj dostatečně velké. Ostatně kdyby se zdálo někomu malé, tak mě nenapadá jak bude psát na klávesnici na displeji.

Další řádek je přehled počasí na 4 dny dopředu, další řádek kalendář se 4 akcemi dopředu, další řádek hodiny, stav baterky a aktuální okamžité počasí.

Pokud budu chtít tohle na WP7, budu potřebovat dlaždic pomalu na 3 displeje a budu muset rolovat dolů. Na WM6, ani na Androidu jsem nemusel, vše je hned přístupné. Prostě zapnu displej a vidím vše co potřebuji. Uznávám ale, že bych si holt musel zvyknout.

O tom zlatém řezu jsem samozřejmě četl, ale to mohli řešit třeba designem obalu :-)

Kažopádně o WP7 uvažuji pro otce, ten má sloní prostý a proto dlažnice 2×2 cm ocení. Akorát teda zřejmě nikdy nepochopí, co to znemaná výraz „vlákno“ v konverzacích (ani kolegyně nechápala, když sem jí ten phone předváděl). A taky ještě musím nastudovat na fórech, jak ten telefon „odbingovat“ a dát google, protože Bing je pro hledání v ČR úplná tragedie na úrovni nepoužitelnosti.

Paulos

19. 11. 2011, 21:08:51
reply

Ještě dodám, že na WP7 můžeš skrolovat směrem dolů, takže těch oken je víc než 8, ale to už jsi asi věděl… :-)

fred

19. 11. 2011, 21:06:52
reply

Kdyby to vycentrovali pusobilo by to divne. To cerne misto prave dava vedet uzivateli ze tam neco je proto nejde posunout diplay na druhou stranu, ale jen napravo. Proste je to filozofie systemu. Stejne tak na zamknute obrazovce wp7 nemas napsano co mas delat a pritom mi telefon odemkne kazdy rychleji nez telefon s Androidem, ktery jsem mel predtim…

Paulos

19. 11. 2011, 21:03:12
reply

Jerry7650: Zkusme se na to podívat aspoň trochu subjektivně objektivně.

– WM5 a WM6 měli jako standardní Today obrazovku proužky, které sice byly hodnotné na informace a vešlo se jich tam hodně, ale byly nepraktické (a nehezké), pokud jsi je chtěl používal prstem. (Vlastní zkušenost). Nebylo jich navíc zas až tak moc.
– Nadstavba Sense (WM6) na hlavní stránku dostala hodiny a poslední eventy z kalendáře a možná ještě počítadlo zmeškaných hovorů – a to ti vlastně mohlo stačit, nicméně to bylo hezké a mohl ses přepínat na další karty podle tvé volby – takže to taky nebylo „hned na hlavní“.
– Titanium (taková ta posuvná lišta ve WM6) toho zase příliš neukázala a na obrazovku se vešlo celkem tak 7 proužečků.
– Dnešní Android má na homescreen většinou buď ikonky smíchané s widgetem nebo jen widgety (1-4, záleží na velikosti) a přepínáš se mezi stránkami.
– iOS ti nabídne 16 ikonek aplikací na jedné stránce a akorát se mezi nimi přepínáš. Pokud chceš další informace, připneš si widget na vysouvací lištu nebo klikneš na ikonu aplikace.
– A WP7 tak trochu kombinuje přístup všech. Na hlavní stránku se obvykle vejde 8 oken, ale každé z nich může ukazovat vlastní hodnotné informace (počet telefonů, zpráv, počasí, další event z kalendáře) a pokud chceš víc, tak na okno klikneš. Navíc si k hlavní stránce připneš prakticky cokoliv, ať už to je písnička, člověk, skupina (lidí i hudební), RSS feed, letenka (její QR kód)… Možnosti jsou obrovské.

Takže tak k té nepraktičnosti…

Jerry7650

19. 11. 2011, 19:56:08
reply

fred: No asi jsem praktik, ale mít na mobilu displej, kde z „designového“ hlediska, což je vždy subjektivní pohled, je 20% plochy (ona ta černá je i nahoře) v podstatě jen kvůli tomu, aby to žralo baterku, mi přijde fakt nesmyslnost.

Když už tedy chtěli mít čtvercové dlaždice (OK, proč ne), mohli je vycentrovat a aktivní mohly být černé pásy jak nalevo, tak napravo. Když jsem to zkoušel na tom Titanu, tak se mi zdá, že fungovalo jen odšoupnutí směrem doleva, když prst začal na té černé ploše. To mi ostatně taky přišlo jako zbytečné „plýtvání“ možnými gesty, když odšoupnutí doprava nefunguje na nic.

anywherehome

19. 11. 2011, 19:52:30
reply

1) highend s WP jako highend s Androidem před rokem :)
2) jeden člověk zkusil SGS2 používat jako dumbphone a dostal se na 12,5 dní, takže baterka je ok (samozřejmě volal a posílal sms, prostě normal užití) zpochybňujte si jak chcete :)
3) při vytížení v poho vydrží den, takže Android je skvělý :-P
4) uvádím fakta, takže se s realitou smiřte, drahé iOfce…aby vám ale neupadla čelist :)

fred

19. 11. 2011, 19:31:38
reply

Jerry7650: Smysl toho volneho mista po prave a horni strane je ciste dizajnovy. Pokud clovek vleze do aplikace ve ktere jsou funkce rozdeleny ve stejnych dlazdicich jen az po okraj displeje tak to proste vypada divne…

rotakttt

19. 11. 2011, 16:44:52
reply

S velkým displejem? Všechny WP mají velký displej, chtělo by to už i něco menšího, ne každý chce tahat takové cihly.

Jerry7650

19. 11. 2011, 16:34:51
reply

Pořád jsem nepochopil smysl toho černého pásu na pravé straně displeje. Původně jsem si myslel, že funkční je jen to kolečko se šipkou, ale hrál jsem si chvíli s HTC Titan a stačí pouze „šoupnout“ prstem do strany a zobrazí se stejná nabídka jako když ťapnu na to tlačítko… Takže pokud bude mít telefon jiný než Amoled displej, bude mi černá plocha zbytečně žát baterii. Taky je s podivem, že se to týká jen homescreenu a dál už je systém „normální a využívá plochu celou.

Systém WP7 se mi každopádně líbí, ale to neuvěřitelné plýtvání místem na homescreenu pořád nemůžu překousnout. To co má WP7 v defaultu přes celý displej se mi na WM5, WM6 i Androidu vejde zcela přehledně tak na 50% plochy a to ještě přeháním, takže na zbytku můžu mít nějčastěji spouštěné aplikace a počasí.

OrcusDei

19. 11. 2011, 15:48:17
reply

FAKE, i když hezky udělanej.

uiqjirka

19. 11. 2011, 15:25:31
reply

Ono neznamena ,ze kdyz je Android nenazrany a potrebuej dvoujadro ,ze ho musi i rvat ostatni vyrobci navic na system WP7,ktery ani dvoujadro nepodporuje,ale co je dulezitejsi nepotrebuje ho..
Ac tento OS nemusim,tak kdo WP7 nekdy vlastnil,potvrdi bleskovou rychlost i na tom nejstarsim 1GHz procesoru..

uzivatel_cz

19. 11. 2011, 12:08:03
reply

Stejne jako vetsina vyrobcu, ale to troly ocividne nezajima…

uiqjirka

19. 11. 2011, 11:51:27
reply

Nokia uz davno u WP telefonu nepouziva vice jak rok stary HW.Jinak 4.3 je prumer.
4.7 jako u Titana me vyhovuje vice.

anywherehome

19. 11. 2011, 11:25:41
reply

a už přidají HW ne starší jak jeden rok?

koalalumpur

18. 11. 2011, 20:41:59
reply

a už pridajú webku?

cyphill

18. 11. 2011, 20:22:35
reply

Na uhlopříčce 4,3″ mi nepřijde nic neuvěřitelného, denně to nosím v kapse v podobě HTC Desire HD a jsou běžné i větší telefony…