Android napaden prvním virusem

Android napaden prvním virusem 2012-9-30

Abych to upřesnil, jedná se o trojský kůň. Operační systém Android od společnosti Google zažívá rozmach mezi mobilními telefony. A nejen samotný systém, ale také jeho Android Market, každý den přibývají další a další aplikace a hry. Zatím to nezní špatně, ale mnozí kritizují až příliš velkou otevřenost Android Marketu, kontrola prakticky zde chybí. V článku, Android – nebezpečí spywaru, jsme již nakousli, že se jedná o dost nebezpečnou věc. A je to tady, společnost Kaspersky uvolnila tuto skutečnost, že se jedná o celkem dost zákeřný trojský kůň.

android-spyware

Tento trojan se jeví jako mediální přehrávač, jmenuje se “Trojan-SMS.AndroidOS.FakePlayer.a” a je přibližně 13 kB velký. Jeho účel je prostý, posílání prémiových SMS, které jsou výrazně zpoplatněny. Bohužel se nejedná o první takto zjištěnou nákazu, izolované případy jsou z roku 2009. Společnost Kaspersky nyní pracuje na bezpečnostním komplexním řešení pro platformu Android. Bohužel do té doby budou muset uživatelé dbát na větší bezpečnost. Nyní se ukáže, jestli sám Google zasáhne.

Aktualizováno:
Tato zpráva prolétla neskutečně rychle celým internetem. Takže tento trojan, není součástí Android Marketu, ale jak je známo, tak do android telefonů se dá instalovat nejen z něho. A jak jsem byl trochu výrazně upozorněn v komentáři pod článkem, tak ano, uživatel musí být “neznalý” a vše potvrdit absolutně bezmyšlenkovitě. Zároveň má být již infikovaných cca 100 000 mobilů.

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Přemysl Vaculík

11. 8. 2010, 22:04:38
reply

přepisování keců? to by tu nepsal pak nikdo, vždy jsou informace takovéhoto charakteru převzaty.

rover623

11. 8. 2010, 21:04:46
reply

Milý autore,laskavě tu nepřepisujte kecy společnosti Kaspersky,která chce pouze prodat svůj antivir pro Android.Systém je totiž programován velice restriktivně a pokud chce některá aplikace cokoli odesílat,musíte ji to povolit,pokud zakážete odesílání dat nebo to dáte na dotaz je takový trojan nahraný.Pokud je uživatel,s prominutím,takové střevo,že každé aplikaci všechno hned odsouhlasí a ani to nečte,pak mu to patří

checheche

11. 8. 2010, 10:37:46
reply

Neví někdo, kdo vymýšlí názvy virů? Podle mě jde o kódové označení od výrobce antivirů.

sykory

11. 8. 2010, 9:14:04
reply

správně je
„Android napaden prvním virem“
a nevim, proc nas obtezujes kapitalkami
Taky „Abych to upřesnil, jedná se o trojského koně.“
„jeho STORE“ je vlastně „Android Market“
pak ti tam chybí pomlčka a trochu vázne větná syntaxe, ale jinak by to šlo

Přemysl Vaculík

11. 8. 2010, 7:17:37
reply

je to název trojanu, pravděpodobně bude mít více názvů jako mediální přehrávač. Proto doporučuji před stažením si ověřit u komunity spokojenost s daným přehrávačem, který chcete stáhnout.

monikash

11. 8. 2010, 7:08:55
reply

To je název viru nebo toho přehrávače?