
Zdroj: Dotekomanie.cz
Podvodníci se neustále snaží nás obrat o cenné osobní informace, peníze, nebo nás využít k nějaké činnosti, případně nám vnutit aplikace, které jsou škodlivé (na toto nedávno reagoval Google a zavádí nová opatření). Využívají nejrůznější metody, mezi kterými jsou i podvodné telefonní hovory. V Česku se proto mobilní operátoři spojili v boji proti nim a zavedli doslova bič na techniku nazvanou spoofing.
„Díky perfektní spolupráci s telekomunikačním regulátorem – ČTÚ a MPO, se nám podařilo zajistit změnu zákona. Díky tomu mají operátoři oprávnění vyměňovat si mezi sebou informace o pokusech o podvodná volání ve svých sítích v řádu milisekund,“ říká Jiří Grund, prezident APMS. „Nasazené nejmodernější technologie založené na AI následně zajistí, že operátor dokáže zablokovat pokus o podvodný hovor i tehdy, pokud je zahájen v jiné síti než jeho vlastní,“ doplňuje Grund.
Samotný spoofing je založen na maskování telefonního čísla, jinak řečeno, hovor vypadá, že přichází z nějakého telefonního čísla, ale ve skutečnosti volá z jiného. Právě proto O2, T-Mobile a Vodafone zavedli technologii pro ověřování hovorů. Zde si jednoduše operátoři vyměňují informaci, jestli daný hovor skutečně přichází ze sítě, kam patří dané telefonní číslo.
Dle statistik dochází k blokování takového podvodného každou chvíli. Dokonce v některých situacích se jedná o jeden podvodný hovor za sekundu. Za hodinu tak operátoři zablokují 4000 hovorů, respektive pokusů. Měsíčně se jedná průměrně o 3 miliony pokusů, přičemž samotný hovor ani nepropojí. Tedy daný hovor ani neprozvoní vaše telefonní číslo. Jenže podvodníci jsou vynalézaví a již nyní se přizpůsobují.
Od sousedů
Sem tam se mi stalo, že mi někdo volal z nějaké pro mě neznámé předvolby, třeba z Afriky, Jižní Ameriky a podobně. To se mi již nějakou dobu nestalo, ale v poslední době jsem jen za jeden týden zaznamenal 5 hovorů ze slovenského telefonního čísla, přičemž se jednalo o ty samé podvody. Jeden příklad uvedu. Volající mi tvrdil, že mám nějaký investiční účet a musím konat, jinak přijdu o peníze. Samozřejmě měl silný východní přízvuk a česky skoro neuměl.
Zřejmě reagují na nový systém mobilních operátorů a nyní se snaží volat jakoby ze Slovenska. Jednak je to pro nás známější předvolba a možná spoléhají na to, že je podobná s českou. U nás máme 420 a na Slovensku 421. Samozřejmě jsem se dotázal operátorů, jestli plánují rozšíření jejich technologie i k sousedům a jestli se neplánuje nějaká spolupráce. Bohužel se zatím na ničem takovém nepracuje.
Zde jednoduše zbývá si dávat pozor, odkud jde telefonní hovor a pakliže se jedná o zahraničí, tak si dávat velký pozor na vše, co sdělujete. Asi se nikdy nedočkáme neprůstřelného systému, jelikož by spolupráce musela probíhat mezi všemi operátory celého světa, což je nerealistické, ať právními rozdíly nebo technologickými.
I zde ale platí, že vzdělávání uživatelů hraje velkou roli. Operátoři se snaží dělat osvětu skrze nejrůznější projekty a platformy:
- Klik pro Klid od T-Mobile
- Digitální senior od T-Mobile
- Digitální Akademie T-Mobile
- Digitální odysea od Vodafone
- AI babička Alenka od O2

Komentáře