Zdroj: GPT-4o
2Domů » Články »
Ztráta účtu na sociálních sítích se stává čím dál častější hrozbou – a nevyhýbá se ani veřejně známým osobnostem. V posledních týdnech se množí případy, kdy hackeři převzali kontrolu nad účty politiků, influencerů i mediálních tváří. Následky bývají dramatické: oběti ztrácí přístup ke svému obsahu i možnost ovlivnit, jak je jejich jméno či profil dále zneužíván.
Ztráta účtu na sociálních sítích je čím dál větší téma
Podle aktuální telemetrie společnosti Gen, globálního lídra v oblasti kybernetické bezpečnosti a poskytovatele řešení jako Avast, Norton, Avira a CCleaner, jsou sociální sítě dlouhodobě nejčastějším zdrojem kybernetických hrozeb. Nejohroženější je přitom Facebook, který tvoří plných 56 % všech zaznamenaných útoků na sociálních platformách. Na druhém místě je YouTube s 26 %, následuje X (dříve Twitter) se 7 %, Reddit s 5 % a Instagram se 4 %. Ukradené účty pak často slouží k šíření dalších podvodných kampaní, podvržených nabídek a podvodných soutěží.
Přitom stačí dodržovat několik základních bezpečnostních pravidel, která výrazně sníží riziko ztráty účtu. Prvním krokem je volba silného a jedinečného hesla. Opakované používání stejných přihlašovacích údajů napříč platformami zvyšuje šanci, že v případě úniku dat se útočník dostane i k vašemu účtu na sociální síti. Doporučuje se proto používat správce hesel, který dokáže bezpečně vygenerovat a uchovat náhodná hesla bez nutnosti si je pamatovat.
Dalším klíčovým opatřením je dvoufázové ověření. To přidává další úroveň zabezpečení nad rámec běžného hesla. Při každém přihlášení musí uživatel zadat nejen své heslo, ale také potvrzovací kód, který obdrží prostřednictvím SMS nebo autentifikační aplikace. Pokud se někdo pokusí přihlásit i s odcizeným heslem, bez tohoto druhého faktoru se do účtu nedostane.
Stejně důležité je i správné nastavení soukromí. Mnoho uživatelů si neuvědomuje, že čím více informací o sobě zveřejní, tím snadněji na ně mohou útočníci cílit sociálně-inženýrské útoky. Zveřejněné údaje o zaměstnání, bydlišti nebo rodině mohou sloužit k vytvoření věrohodné záminky, díky které oběť sama útočníkovi poskytne přístup. Proto je vhodné zkontrolovat, kdo může vidět vaše příspěvky a zda nejsou veřejné i citlivé detaily, které by měly zůstat soukromé.
V neposlední řadě je třeba být maximálně obezřetný vůči podvodům. Sociální sítě jsou plné falešných reklam, phishingových odkazů a napodobenin zpráv od známých osobností. Cílem těchto manipulací bývá nejen zisk finančních prostředků, ale i přístup k vašim osobním údajům. Pokud se vám jakákoliv zpráva, nabídka nebo kontakt bude zdát podezřelý, vždy si ověřte její pravost z jiného nezávislého zdroje.
Kybernetická bezpečnost je dnes stejně důležitá jako zabezpečení vašeho majetku nebo identity. Ztráta přístupu k účtu na sociální síti už dávno neznamená jen narušení soukromí – může se stát i nástrojem k poškození pověsti, šíření dezinformací nebo k dalšímu zneužití osobních údajů. Mít své účty pod kontrolou je proto základem bezpečného digitálního života.
Zdroj: Tisková zpráva
Domů » Články »
💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.
Motorola vydala přírůstek Edge 60 Stylus
Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

Roman Praslička
18. 4. 2025, 14:42Hodně v topu bannery…
Přemysl Vaculík
Asi nerozumím.