Android se stane osobním strážcem, pomůže varovat před scam hovory

Android se stane osobním strážcem, pomůže varovat před scam hovory
2024-05-15T13:30:31+02:00
• 15. 5. 2024

Zdroj: Google

Google odstartoval vývojářskou konferenci, která se bude letos hodně věnovat AI, tedy spíše Gemini. Tento jazykový model se dostane do aplikací, služeb a také do systému Android. Hodně novinek se týká hlavně vývojářů, takže si budeme muset počkat na praktické využití, ale během samotné konference byla zmíněna jedna podstatná a hodně užitečná funkce.

Gemini i jako ochrana

Google plánuje využít Gemini i pro aktivní ochranu uživatelů. V tomto případě se nebavíme ani tak o nějakém dalším antiviru. Gemini bude využito pro monitorování telefonních hovorů, respektive se zaměří na útok typu vishing. U něho se snaží podvodníci navodit pocit, že jsou například vaše peníze u banky v ohrožení. Následně vás nutí k převodu peněz na nějaký účet, ale ve výsledku jen odešlete peníze pryč a nikdy je neuvidíte.

Ostatně je zde základní poučka, že banky nic takového nepraktikují, nikdy vám nebudou volat, abyste převáděli peníze a nikdy nepoužívají tuto metodu k převodu peněz. Sice toto pravidlo znají uživatelé, ale i tak se poměrně pravidelně stává, že se někdo nechá napálit a přijde o peníze. Právě na tento typ podvodu se zaměří implementace Gemini.

Systém bude aktivně naslouchat hovoru a jakmile zaznamená podezřelou výzvu nebo vyhodnotí hovor jako vishing, dá o tom vědět přímo na displeji. Přímo upozorní uživatele, že se může jednat o scam, tedy podvod. Navíc uvede, v případě bankovního podvodu, že banky nikdy nežádají přes telefon o převod peněz s cílem jejich ochrany. Ukázku můžete vidět výše v čase 1:28.

Asi si řeknete, že nechcete, aby vás Google poslouchal při hovorech. V tomto případě to ani dělat nebude. Celý mechanismus funguje přímo na zařízení a nic není nahráváno ani odesíláno mimo zařízení. Vše probíhá lokálně na mobilu, takže se ve své podstatě jedná o osobního strážce.

Google sdělí podrobnosti novince během tohoto léta. Lze asi očekávat, že bude nějakou dobu trvat, než se funkce dostane i do Česka, ale v tomto případě by se mohlo jednat o jednu z nejužitečnějších automatických funkcí samotného systému Android.

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 1
PanzerGlass S24 MP Mraz 2

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat