Zdroj: Dotekomanie.cz
Domů » Články »
Honor představil v květnu své nejnovější kousky a až s nějakým zpožděním jsme se dočkali mobilů Honor 90 a Honor 90 Lite. Bohužel se k nám nedostane ten nejvybavenější. I tak jsme se podívali na zoubek modelu Honor 90. Ten umí lákat na specifikace, ale stačí to k úspěchu na současném trhu?
Bez obalu to nepůjde
Že je Honor 90 velké pádlo, dám stranou. I přes větší rozměry má hlavní vypínací tlačítko na pravé straně umístěné velmi dobře. Vždy jsem ho po hmatu našel. Stisknutí je přesné, respektive je zde správné kliknutí. Tlačítko by ale mohlo být pevněji umístěné, trochu viklá. To samé platí pro kolébku hlasitosti, která je nad tlačítkem pro vypnutí.
Oceňují matná záda, vypadají dobře a i dotyk je velmi příjemný, ale při trochu zaprášených rukou si umím představit, že vám mobil vyklouzne. To ale asi většina lidí nebude řešit, jelikož si pořídí obal. V tomto případě je ale nutný vzhledem k dvěma foto modulům na jedné straně mobilu. Asi nemusím říkat, co udělají s mobilem, když ho položíte na stůl. Z mobilu máte najednou kolébku, s kterou si můžete hrát, ale když potřebujete narychlo něco udělat jedním prstem na displeji, tak vás nestabilita naštve a hned sáhnete po mobilu druhou rukou, abyste mohli něco udělat přesně a rychle.
Samotné moduly jsou členité a mezi nimi zůstávají nečistoty. Po delší době asi budete muset věnovat více času vyčištění. Musím vám jednoduše doporučit k pořízení obal, abyste dodali mobilu více stability. Také tím ušetříte hranu spodního foto modulu.
Honor 90 se ale dobře drží. Nic mě neřezalo do dlaně, a jsem nebyl nespokojen s hranami. Zakřivené strany displeje navíc jsou pohodlné při používání.
MagicOS 7.1
Výrobci se chtějí odlišit nadstavbami systému Android a někdy se to podaří, jindy ne. Zde jde spíše o preference samotného uživatele a na vše si dá zvyknout. Jedna věc je grafické provedení a druhá pak uživatelské. Ve většině případů si zvyknu na nadstavbu a jsem celkem rád, že MagicOS 7.1 má možnosti modifikace. Hned jsem si změnil zobrazování všech aplikací, jelikož nativně vše zobrazuje jako iOS. Po přepnutí jsme byl spokojenější, ale nedošel jsem na to, jak stáhnout notifikační lištu jednoduše například gestem uprostřed displeje. Buď je to zahrabané někde v systému, nebo tato možnost neexistuje.
Jinak se ale jedná o vyladěný systém, který má svá specifika. Například jsem si nenašel cestu k asistentovi YoYo. Možná by bylo jednoduší zachovat běžného asistenta od Googlu, ale to je spíše má preference. Někteří mohou uvítat jeho pomoc při extrakci textu, případně jakékoliv další funkce s tím spojené.
Jsem ale rád, že Honor zachoval Feed s novinkami u hlavního launcheru. Ocenil bych ale větší možnosti nastavení ovládání, zejména notifikační lišty. Celkově ale bude uživatel spokojený. Nic se neseká, systém neváhá a je poměrně dobře optimalizovaný.
I tak mám jednu výtku, ale jde o věčný problém. Tím jsou předinstalované aplikace. Chápu, že Honor chce nabídnout něco navíc, případně má smlouvu a může vydělávat na propagaci, ale mohl by se mě systém zeptat, jestli je chci, či nikoliv. Nakonec skončíte u odstraňování aplikací, pro které nemáte využití.
Radost pohledět
Dnes už mohu říci, že jsem ze staré školy. Prostě dávám přednost plochým displejům, ale občas bych udělal výjimku. Zakřivená do stran u Honor 90 je poměrně příjemné a navíc zobrazovací panel nejde až na hranu, je zde lehký černý proužek. I díky tomu nemusíte natáčet displej, abyste viděli něco, co by šlo až na hranu. Na omak je zakřivení také příjemné. Jde ale o velký displej, má 6,7 palců, což je na můj vkus trochu moc, ale pokud vám nevadí větší pádla, budete spokojeni.
Rozlišení 2664 × 1200 pixelů je vskutku jemné, ale asi byste si nevšimli, pokud by zde byl použit jen Full HD+ panel. Čeho si ale všimnete, je maximální jas, zejména při HDR obsahu. Panel to dokáže rozpálit na 1600 nitů, s čím se mobil může zařadit do vyšší třídy. Výhodou je, že ani při velmi jasném dnu nebudete mít problém s přečtením obsahu nebo sledováním videí.
Honor zde používá 120Hz displej, což je více méně standard. Díky softwaru jsem ale nepoznal, kdy došlo k přepnutí na nižší frekvenci a kdy na vyšší. Optimalizace je v tomto případě velmi dobře znát.
Na displej je radost pohledět a řekl bych, že podobné panely mohou být terapeutickou pomůckou. Nejedenou jsem sledoval na Honoru 90 Youtube videa s maximálním rozlišení, s maximální frekvencí a také v HDR. Podání barev a jas je prostě excelentní.
Bohužel je zde jedna podstatná vada. Pokud se výrobce rozhodne dát ten nejlepší displej, co může, tak bych očekával, že použije i stereo reproduktory. Honor 90 ale používá jen ten spodní, ani se nesnaží nějak zapojit telefonní reproduktor, což je obrovská škoda. Sice je dolní reproduktor dost hlasitý, ale pro sledování videí to není. Zvuk burácí jen z jedné strany. Pokud si tedy chcete vychutnat parádní podívanou i se zvukem, nevyhnete se sluchátkům.
Na výkon si nebudete stěžovat
Už dávno nejsem zastánce smartphonů s těmi nejlepšími a nejmodernějšími procesory. Jsem celkem rád, že se Honor nesnažil na úkor něčeho jiného nacpat top procesor do útrob Honor 90. K dispozici je Snapdragon 7 Gen 1, který vyšel v dubnu v minulém roce. Ale na tom nezáleží. Nezaznamenal jsem při běžné činnosti jakékoliv přehřívání či nějaké nedostatky. Zvládá vše, co byste čekali od mobilu, i náročné hry.
Navíc základní verze má k dispozici 12 GB operační paměti, takže můžete zapomenout na to, že by se nějaká aplikace pomalu načítala, nebo by byl problém s přepínáním mezi větším počtem aplikací. Vše zde v podstatě pracuje na jedničku, a to i v případě konektivity. Nenastal ani jeden případ, kdy bych byl nějak nespokojený, a to ani u určení pozice.
Co ale oceňují nejvíce, je konečně výskyt eSIM, tedy možnosti si vložit elektronickou SIM kartu do mobilu, takže nebudete potřebovat fyzickou. Samotná registrace je poměrně jednoduchá, můžete využít naskenování QR kódu, případně ji zadat ručně, nebo jednoduše vybrat fotku z galerie.
Když jsme u toho výkonu, tedy rychlosti, tak použitá optická čtečka otisků prsů v displeji patří mezi ty rychlejší. Neměl jsem s ní sebemenší problém, a to i rychlost je velmi dobrá, respektive odezva samotného systému.
Specifikace Honor 90
- displej: 6,7 palců, 2664×1200 pixelů (Full HD+), OLED, 120Hz, až 1600 nitů
- procesor: Snapdragon 7 Gen 1
- verze:
- 12/16GB RAM + 256/512GB
- 12GB RAM + 512GB
- Android 13 + MagicOS 7.1
- Dual SIM (nano + eSIM)
- Foťáky:
- zadní – 200 MPx
- 12 MPx, ultra širokoúhlý
- 2 MPx, hloubka ostrosti
- přední – 50 MPx
- zadní – 200 MPx
- čtečka otisků prstů v displeji
- USB Type-C Audio
- 5G SA/NSA, Dual 4G VoLTE, Wi-Fi 802.11ax (2.4GHz/5GHz), Bluetooth 5.2, GPS/AGPS/GLONASS/BeiDou/Galileo, USB Type-C, NFC
- rozměry: 161,9 × 74,1 × 7,8 mm; 183 gramů
- baterie: 5000 mAh + 66W
Baterie bohatě dostačuje, ale…
Dnes mít v mobilním telefonu baterii o kapacitě 5000 mAh není nic neobvyklého. Někteří výrobci jsou na vyšší hodnoty. Jeden plnohodnotný den zvládnete s jedním nabitím bez problémů, tedy pokud nehrajete v kuse nějakou hru. Měli byste se dostat na 1,5 dne bez větším problémů, a pokud použijete úsporný režim, omezíte některé věci, mohli byste překonat i dva dny. Svou roli zde hraje i optimalizace.
Honor 90 podporuje i rychlé nabíjení. Konkrétně je vybaven na použití Honor 66W SuperCharge, což je sice pěkná hodnota, ale je zde háček. Nabíječka není součástí balení. Můžete si ji dokoupit, ale to je dalších cca 600 Kč navíc. Samozřejmě lze použít i nabíječku, co máte doma, ale asi se jen tak někomu nepovaluje taková, co by podporovala tuto technologii. Na oficiálních stránkách se nepřesně neuvádí podporované technologie, ale z dostupných informací se asi dostane na 40 W.
Nevadí mi, když výrobce nedodá nabíječku do balení, ale mohl by podporovat standardy USB PD a přímo uvést, které jsou kompatibilní. Že mobil zvládne 66 W, je pěkné, ale právě podmínka koupě nabíječky od Honor je trochu podpásovka.
Fotit umí
Focení jsem si nechal jako předposlední kapitolu. Honor se snaží ohromit 200MPx snímačem, ale ten nemá optickou stabilizaci obrazu a vše se řeší elektronicky, respektive softwarově. Pokud máte ideální světelné podmínky, budete spokojeni, ale jakmile nastoupí lehký třes nebo se budete pohybovat, bude komplikovanější pořídit ostrý snímek. I bych řekl, že to je někdy o náhodě. Elektronická stabilizace se snaží, ale při aktivitě má problém.
Sekundární snímač pro ultra širokoúhlé fotky je dnes takovým standardem a je spíše pro zábavu. O třetím se ani bavit nebudu, jelikož má 2 MPx a stejně ho přímo nemůžete použít, je jen pro určení hloubky ostrosti. Přední foťák zaujme milovníky selfie snímání, případně vlogery. 50 MPx je znát a navíc umí i 4K rozlišení videa.
Ukázkové fotky
Ukázkové fotky za zhoršených světelných podmínek
Zdroj: Dotekomanie.cz
Závěr
Ještě dva nebo tři roky nazpět by byl Honor 90 typickým zástupcem ve střední třídě, tedy té vybavenější, ale doba se posunula. Honor 90 chce jít vstříc. Například mě zaujal displej, který bych klidně očekával u top modelu. Nemám k němu výtky a došlo září na mobilu. Zejména v HDR režimu si jej užijete nadmíru.
Výdrž na jedno nabití je více méně standardní, ale tak trochu kazí dojem proprietární technologie nabíjení. Tu využijete jen v případě, že máte vhodnou nabíječku, tedy od výrobce, ale tu si musíte dokoupit. Hlavní foťák s 200 MPx osloví asi nejednoho zájemce a případně budete spokojeni s fotografiemi, pakliže budou vhodné podmínky, ale jakmile se hýbete nebo jsou horší světelné podmínky, jde poznat absence optické stabilizace.
K systému ani k výkonu nemáme výtky, zde jsem byl spokojen. Vzhledem k ceně to ale nebude mít jednoduché. Konkurenční mobily již nabízí odolnost vůči vodě a prachu, bezdrátové nabíjení a také stereo reproduktory. To vše zde chybí. Pokud si na tom nezakládáte, asi se bude jednat o vhodný mobil.
Plusy
- výborný displej
- eSIM
- slušná výdrž
Mínusy
- absence sterea, odolnosti nebo optické stabilizace
- bez pouzdra nepohodlný
- rychlé nabíjení za příplatek
Domů » Články »
Vlastní telefon od automobilky NIO dorazí koncem září
T-Mobile spouští Magenta Moments, nový věrnostní program
Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.
💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.
Komentáře