reklama

Dejte si pozor na falešné Telegram aplikace v obchodě Google Play

Dejte si pozor na falešné Telegram aplikace v obchodě Google Play
2023-09-15T09:36:42+02:00
• 15. 9. 2023

Zdroj: Dotekomanie.cz

Aplikace Telegram patří k nejpopulárnějším službám pro online komunikaci, chat, videohovory a další. S rostoucí popularitou ale také roste zájem podvodníků, kteří se snaží této popularity zneužít a nalákat uživatele na podvodné aplikace.

Pozor na falešné aplikace Telegram

Podle webu securelist.com, kteří podrobně analyzovali kód falešné aplikace, se v obchodě Google Play objevují falešní dvojníci. Ti se vydávají za pravou aplikaci Telegram, kterou je v mnoha případech nelehké rozeznat od té pravé. Soudě podle toho, že tyto aplikace stáhlo již přes 60 000 uživatelů, lze říci, že tato podvodná kampaň je poměrně úspěšná.

Bad Telegram 01 1372x861x

Zdroj: Securelist

Útočníci lákají uživatele na rychlejší verzi aplikace a cílí především na čínsky mluvící uživatele. Web securlist.com, si mimo jiné všiml jedné knihovny, která obsahuje falešná aplikace, ten nese název com.wsys, který odesílá kopie všech zpráv na server útočníků. Server má adresu sg(.)telegrnm(.)org. Mimo tuto činnost aplikace rovněž sleduje uživatelské jméno, ID a kontakty a v případě jakékoliv změny odesílá informace na server útočníků.

Bad Telegram 03 1398x828x

Zdroj: Securelist

Google aplikace z obchodu již odstranil a uvedl: „Bereme bezpečnostní a osobní nároky vůči aplikacím vážně, a pokud zjistíme, že aplikace porušila naše zásady, podnikneme příslušné kroky. Uživatelé jsou také chráněni službou Google Play Protect, která může varovat uživatele nebo blokovat aplikace, o nichž je známo, že vykazují škodlivé chování na zařízeních Android se službami Google Play.“

bad telegram 1380x976x

Zdroj: Securelist

Dbejte proto pozornosti a vyvarujte se instalace podobných aplikací nejen mimo Google Play, ale i z něj. Jak je vidět, ani sofistikované ochranné mechanismy v podobě Google Play Protect a další kontroly nezabrání tomu, aby důmyslní a šikovní podvodníci nepropašovali své aplikace až do obchodu a masově je nešířili mezi uživatele.

Zdroj: androidheadlines.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Jakub Sobotka

Působí v IT a svět IT a mobilních technologií byly vždy jeho vášní. Ve volném čase rád sportuje, čte, nebo se toulá přírodou. Ač uživatel Apple platformy, velmi dobře si rozumí i s Androidem.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat