reklama

Výzkumníci vytvořili první OLED displej s nafukovací klávesnicí

Výzkumníci vytvořili první OLED displej s nafukovací klávesnicí
2023-05-05T18:01:51+02:00
• 6. 5. 2023

Zdroj: NextPit (se souhlasem)

Fyzické klávesnice dnes již v moderních smartphonech nenalezneme. Fyzická tlačítka nahradila virtuální dotyková a však mnoho lidí by uvítalo možnost psát na telefonu skrze fyzickou klávesnici, která nabízí jistý komfort na který nedali dopustit například majitelé proslulých telefonů BlackBerry.

Fyzická klávesnice na smartphonu, nebo tabletu? Možná blízká budoucnost.

Názory na to, zdali je fyzická klávesnice na moderních telefonech praktická, či nikoliv, se samozřejmě budou lišit. Možná se ale dočkáme doby, kdy budou fyzické klávesy na moderních smartphonech zcela běžné. Pokouší se o to výzkumníci z Future Interfaces Group, kterým se podařilo učinit v této oblasti významný pokrok. Podařilo se jim vyvinout technologii Flat Panel Haptics, která poskytuje zpětnou hmatovou odezvu v podobě „nafukovacích“ tlačítek. Vrstva, jejíž tloušťka činí 5 mm obsahuje elektroosmotické čerpadlo, které pomocí elektrického proudu aktivuje malá čerpadla, jež vhání kapalinu pod pružný povrch OLED obrazovky a vytváří tak pevné tlačítko.

Na videu je ukázán prototyp technologie FPH, kde je panel opatřen měkkou vrchní silikonovou vrstvou, která se používá u OLED panelů v současných skládacích telefonech. Je zde patrné, jak se povrch nafukuje a zase zplošťuje. Využití se tak nabízí nejen pro použití fyzické klávesnice na telefonu, ale rovněž pro zvýraznění různých prvků na displeji jako jsou ikony a další. Tato technologie by byla rovněž užitečná pro usnadnění ovládání telefonu pro nevidomé.

Výzkumníci uznávají, že má tato technologie i jistá úskalí a těmi jsou horší trvanlivost tlačítek a jejich náchylnost k opotřebení, jejich tloušťka a samozřejmě také spotřeba energie nutná pro funkčnost. Pokud by se tedy tato technologie ujala, mohli bychom ji pravděpodobně jako první spatřit u zařízení jako jsou tablety u kterých by zas až tolik nevadila právě zmiňovaná tloušťka a také spotřeba energie díky větším bateriím.

Zdroj: gsmarena.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Jakub Sobotka

Působí v IT a svět IT a mobilních technologií byly vždy jeho vášní. Ve volném čase rád sportuje, čte, nebo se toulá přírodou. Ač uživatel Apple platformy, velmi dobře si rozumí i s Androidem.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat