reklama

Novinky v Androidu 14 – ochrana, nové nastavení i varování

Novinky v Androidu 14 – ochrana, nové nastavení i varování
2023-05-05T09:32:11+01:00
• 5. 5. 2023

Zdroj: Dotekomanie.cz

Google již stihl vydat Android 14 Beta 1.1, přičemž je zatím tato testovací verze určena jen pro mobily Google Pixel. V dohledné době ale očekáváme rozšíření i na některé mobily dalších výrobců. Již jsme vás informovali o nalezených novinkách v Androidu 14 a nyní zde máme další várku toho, co se podařilo zjistit.

Rozdělení nastavení zvuků

Někdy i malé změny jsou velmi užitečné. Nejnovější verze nabízí rozdělené nastavení hlasitosti pro notifikace a vyzvánění. Jde jen o drobnost, ale může se hodit mnoha uživatelům, kteří nechtějí neustále řešit správné vyvážení.

android 14 dp2 volume panel 1080x2340x

Zdroj: androidpolice (se souhlasem)

Výraznější barvy

Google se již nějakou dobu zabývá přizpůsobením Androidu, zejména v oblasti barev. Zatím byla paleta značně omezená, ale Android 14 obsahuje části kódu, které naznačují, že si budeme moci zvolit jakoukoliv barvu, jak jde vidět níže. Projekt se jmenuje Fidelity a není zatím jasné, jestli nebude výběr nějak omezen.

material you fidelity 1 1080x2400x

Zdroj: 9to5google (se souhlasem)

Další omezení

Některé aplikace mohou i nyní využívat celoobrazovkové notifikace. Například u aplikace Hodiny se používá pro budík. V nejnovější verzi budete moci u jakékoliv aplikace zakázat využívání tohoto zobrazení, což ve výsledku znamená, že se objeví jen běžná notifikace.

Screenshot 20230414 103106 1440x3120x

Zdroj: 9to5google (se souhlasem)

Lepší zabezpečení

Možnost zaznamenávat obsah obrazovky je i nyní možné blokovat samotnými aplikacemi, aby si jiná například nepořizovala záznam obsahu, třeba i v podobě snímku obrazovky. Ostatně bankovní aplikace toto běžně blokují. Něco jiného je ale u aplikací s API pro přístupnost. Zde Google dělá změny a například nedovolí ani s tímto API některým aplikacím, aby pořizovaly obsah obrazovky. Je zde několik kritérií, ale to podstatné se týká instalace z neznámých zdrojů. U takové aplikace dojde k zablokování.

Android 13 Restricted Settings dialog 540x1170x

Zdroj: esper (se souhlasem)

Návrat funkce

Již dříve aplikace Android Pay nabízela funkci spojenou s lokalizací mobilu. Ta mohla nabídnout například slevovou kartu. Zřejmě se funkce vrátí, jelikož se podařilo objevit náznaky příprav. To by znamenalo, že systém Android bude moci prostřednictvím třeba notifikace nabídnout věrnostní kartu, když se budete nacházet v obchodě. Zřejmě bude možné funkci vypnout.

feature wallet location based suggestions false 1564x430x

Zdroj: xda-developers (se souhlasem)

Průhledný navigační panel

Ne všechny aplikace se drží designových postupů, které Google vydal pro Android. Některé věci může vynucovat, ale většinu designových prvků nikoliv. Nově Android 14 nabídne uživatelům, aby si vynutili průhledný navigační panel, díky čemuž budou mít pomyslně více obsahu na obrazovce.

android 14 beta 1 transparent navigation bar toggle 1580x3328x

Zdroj: xda-developers (se souhlasem)

Dopad na Chrome

Webový prohlížeč Chrome má vlastní dialogové okno pro sdílení obsahu, ale Android 14 si vynucuje více méně svou podobu, která se navíc může lehce lišit podle obsahu, který chcete sdílet. Právě změna podle obsahu asi nebude jen u Chromu a zavede se pro všechny aplikace.

chrome system share sheet android 14 2 1080x2400x chrome system share sheet android 14 1 (1) 1080x2400x

Zdroj: androidpolice (se souhlasem)

Stav baterie

Již nyní vás Android umí varovat před nízkou úrovní stavu baterie, tedy dostupné energie. Aktuálně vás Android upozorní při poklesu na 20 % a 10 %, ale přibude další úroveň. Nově vás varuje, pokud klesne na 2 %.

screenshot 20230315 185826 1440x682x

Zdroj: androidpolice (se souhlasem)

Zdroje: androidpolice.com, 9to5google.com, 9to5google.com, blog.esper.io, xda-developers.com, xda-developers.com, androidpolice.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat