reklama

Meta žaluje vývojáře aplikací za údajnou krádež 1 milionu WhatsApp účtů

Meta žaluje vývojáře aplikací za údajnou krádež 1 milionu WhatsApp účtů
2022-10-14T22:51:33+02:00
• 15. 10. 2022

Zdroj: Dotekománie

Společnost Meta zažalovala čínské vývojáře aplikací HeyMods, Highlight Mobi a HeyWhatsApp. Viní je z krádeže více než milionu účtů prostřednictvím neoficiálních WhatsApp aplikací pro Android. Jejich aplikace podle tvrzení Mety obsahují malware a byly k dispozici ke stažení v alternativních obchodech APK Pure, APKSFree, iDescargar, Malavida, ale dokonce také přímo v oficiálním obchodě Google Play.

Běžný podvod?

Podle žaloby podané u amerického okresního soudu v San Franciscu si „oběti nainstalovaly podvodné aplikace, které je následně vyzvaly k vyplnění přihlašovacích údajů k jejich WhatsApp účtu“. Tímto způsobem autoři podvodných aplikací získávali přihlašovací údaje obětí, následně pak ukradené WhatsApp účty používali k rozesílání spamových zpráv.

Kromě jiných jsou v podezření aplikace s názvy Theme Store for Zap a AppUpdater for WhatsPlus 2021 GB Yo FM HeyMods – tato aplikace byla z obchodu Google Play stažena a nainstalována ve více než milionu případů.

Meta 01 channelnewsasia 830x468x

Zdroj: channelnewsasia (se souhlasem)

Šéf WhatsAppu Will Cathcart varoval uživatele před stahováním falešných aplikací, které mají za cíl pouze ukrást osobní údaje uložené v mobilních telefonech. Společnost Meta, pod kterou WhatsApp patří, sdílela svá podezření přímo s Googlem, který následně (v průběhu června) aktualizoval a vylepšil svůj systém Google Play Protect tak, aby byl schopen takovéto podvodné aplikace odhalit a zablokovat.

Meta dále uvedla, že u tyto společnosti viní z porušení smluv a hledá právní kroky, jak je pohnat k zodpovědnosti; ovšem vzhledem k tomu, že zmíněné společnosti spadají pod zákony tří různých regionů (Hong Kong, Peking a Tchaj-wan), tak jurisdikce není zcela jasná.

V každém případě Will Cathcart radí: „Pokud uvidíte, že vaši přátelé nebo rodina nepoužívají originální WhatsApp aplikaci, doporučte jim, aby používali jen a pouze WhatsApp z důvěryhodného obchodu s aplikacemi, anebo nejlépe přímo z oficiální webové stránky http://WhatsApp.com/dl.“

Zdroj: engadget.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Petr Hlávka

Narodil se velmi mlád a zatím je stále ještě naživu. Už v dětství ho přitahovaly bity a bajty: od programovatelné kalkulačky, přes C64, MS-DOS a Windows pak (téměř proti své vůli) doputoval do univerza jménem Apple - a už v něm zůstal.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat