Mediatek zdražuje své čipy, 15% nárůst cen je způsoben vysokou poptávkou a nedostatkem součástek

Mediatek zdražuje své čipy, 15% nárůst cen je způsoben vysokou poptávkou a nedostatkem součástek
2021-11-11T15:00:41+02:00
• 11. 11. 2021

Zdroj: Mediatek

Zvyšování cen v oblasti spotřební elektroniky nadále pokračuje. Může za to vysoká poptávka a nedostatek součástek. Jedním z výrobců, kteří musí navyšovat ceny výrobků, je i přední dodavatel čipů pro mobilní telefony, čínská společnost Mediatek.

Nedostatek součástí má negativní vliv na cenu, Mediatek navyšuje o 15 % výrobu 4G čipových sad

Podle zprávy UDN bude Mediatek navyšovat ceny svých procesorů až o 15 %. Jedná se především o čipy s podporou 4G LTE, po kterých je stále vysoká poptávka. Výrobci obecně nyní zaměřují své výrobní kapacity především na čipy s podporou nových 5G sítí. Zvyšuje se tím ale poptávka po předchozí generaci, která je stále žádána. Čipy s podporou 4G sítě jsou a stále budou součástí velkého počtu mobilních telefonů a mají nezanedbatelný tržní podíl. Například na indickém trhu stále převažují mobilní zařízení se 4G čipy, jelikož 5G sítě zatím na tomto trhu nejsou tolik komercializovány.

procesorů Mediatek

Zdroj: Mediatek

Růst cen u mobilních čipů od Mediateku tak představují zhruba 15% procentní nárůst, zatímco čipy s podporou 5G sítí představují zhruba 5% nárůst ceny. Nárůst cen je způsoben oznámením zvýšení výrobních nákladů u tchajwanské společnosti TSMC, která je předním dodavatelem součástek. TSMC již ceny navyšovala u dodávek Wi-Fi čipů. Trend s nedostatkem součástí trvá a předpoklad je takový, že trvat ještě nějakou dobu bude. Problémy souvisí s dopadem pandemie na výrobní průmysl. Lze tedy očekávat že negativní dopad bude mít přetrvávající nedostatek součástí i na koncové ceny mobilních telefonů, především těch s podporou 4G LTE sítí.

Zdroj: gizmochina.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Jakub Sobotka

Působí v IT a svět IT a mobilních technologií byly vždy jeho vášní. Ve volném čase rád sportuje, čte, nebo se toulá přírodou. Ač uživatel Apple platformy, velmi dobře si rozumí i s Androidem.

Komentáře

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 1
PanzerGlass S24 MP Mraz 2

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat